Kültür-Sanat

İzmit Kafası dergisi, İzmitli’lerle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmitlilik aidiyetinin gelişmesine katkı sunacak ve İzmitlilik duygusunu anlatacak” dedi. İzmit’in tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan İzmit Kafası Dergisi, kentin her..

İzmit Kafası dergisi, İzmitli’lerle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmitlilik aidiyetinin gelişmesine katkı sunacak ve İzmitlilik duygusunu anlatacak” dedi.

İzmit’in tarihi ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan İzmit Kafası Dergisi, kentin her kesiminden konukların katıldığı lansmanla kamuoyuna tanıtıldı. İzmitlilik bilincini aşılamak için her kesimin ilgisini çekecek çalışmalarla kentin kültür mirasını aktaracak olan bir dergiye imza atan İzmit Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü, hazırladığı İzmit Kafası Dergisi’nin tanıtımını Yahya Kaptan Gülümse Cafe’de gerçekleştirdi. Kocaelispor’un kuruluş yıl dönümü olan 24 Nisan’ı Dünya İzmitliler Günü ilan eden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Kafası Dergisi’nin lansmanında İzmitliliğin öneminden bahsetti.

ÖNEMLİ İSİMLER BİR ARADAYDI
İzmit Kafası Dergisi lansmanına; CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti Izmit İlçe Başkanı Pelin Çoştur Filiz, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Tüm-Bel Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, İzmit Belediyesi eski başkanlarından Hikmet Erenkaya, Kocaelispor’un efsane futbolcularından Kaan Dobra, Kocaelispor Kulüp Başkan Yardımcısı Bekir Halefler, İzmit Belediyespor Kulübü Başkanı Yusuf Erenkaya, İzmit Belediyesi Basın Sözcüsü Sercan Al’ın yanı sıra Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Soysal, Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Özmen, Denge Kocaeli Genel Yayın Müdürü İlker Akşit, Finans Kocaeli Genel Yayın Müdürü Sibel Özdemir ile Flaş Kocaeli Genel Yayın Müdürü Hüseyin Öziri, Özgür Kocaeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk, Çağdaş Kocaeli Gazetesi Reklam Müdürü Nurettin Kolaylı, İzmit Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, İzmit’in köklü ailelerinin üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“ÇOK BEĞENDİM”
İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu’nun sunuculuğu üstlendiği İzmit Kafası Dergisi’nin lansmanı eski İzmit fotoğrafları sergisiyle başladı. İzmit Belediyesi’nin hazırlamış olduğu tanıtım videosu ile devam eden programda Redd Grubu’nun İzmitlilere selam videosu izletildi. Dergiye röportaj veren ünlü isimlerin konukları selamladığı programda duayen gazeteci Sadun Çetin, “Yazmayı severim ama uzun konuşamam. 30 yıldan fazla oldu, bir dergi yönettim. O tecrübeme dayanarak dergiyi çok beğendiğimi söyleyebilirim. Emek veren tüm meslektaşlarımızı ve bu yolu açan sayın başkanımızı kutluyorum” dedi.

İZMİT’İN TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ
Gül Özgüner Altın ve grubunun İzmit’e özgü İki Çayır Arasında ve Akmeşe Yolları türkülerini seslendirdiği anlarda konuklar İzmit türkülerini keyifle dinledi. Edebiyat, sanat ve kültürel çalışmalarıyla göz önünde olan İzmit Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü’nün hazırladığı İzmit Kafası Dergisi adına teşekkürlerini ileten İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit’in değerli insanlarını anlatmak ve İzmit’e aidiyet oluşturmak amacıyla İzmit Belediyesi olarak edebiyat sanat ve kültür çalışmalarımıza yenisini ekledik. Elbette Covid-19 pandemisi sebebiyle hizmetlerimizi, temizlik-dezenfekte çalışmalarına ve bu dönemde ekonomik anlamda dara düşen vatandaşlarımıza yönlendirdik. Ama kültür ve sanat faaliyetlerini hiçbir zaman ikinci plana atmadık. Bilhassa kültür ve sanat faaliyetlerinin, bizler için nefes almak kadar elzem bir ihtiyaç olduğunun farkındayız. Bu sebeple, İzmit’i, İzmitli’yi anlatan, okuduğunuzda İzmit’ten bir şeyler bulabileceğiniz hatta birçok detay yakalayabileceğiniz çok güzel bir yazın örneği olacak. Çok özel bir dergi, İzmit Kafası” dedi.

 

“İZMİTLİLİK BİLİNCİ HER YERDE”
“İzmit Kafası’nı çıkarırken kendine özel bir tarihi olmasını istedik” diyen Hürriyet sözlerini şöyle sürdürdü: “24 Nisan1966 tarihi İzmit’in kentlilik bilincinin oluşmasında, aidiyet duygusunun artmasında büyük rolü olan Kocaelispor’un kuruluş günü. Kocaelispor’un doğduğu İzmit’imizde tarihe bir not daha düşmek istedik ve 24 Nisan tarihini Dünya İzmitliler Günü olarak ilan ettik. Bu dergi de aynı Dünya İzmitliler Günü gibi tarihe bir not düştüğümüz ayrı bir envanter olarak yayın tarihinde yerini alacak. İzmitlilik aidiyetinin gelişmesine katkı sunacak ve İzmitlilik duygusunu anlatacak”

“BASIN YAYINA TEŞEKKÜR EDERİM”
Değerli gazeteci arkadaşlarımızın müthiş çabasıyla ve kendi özgücümüzle hazırlanan İzmit Kafası Dergisi kente büyük farklılık getirecek diyen Hürriyet, “Elbette dergi çıkarmak çok meşakkatli, çok uğraş isteyen bir alan. Bir yazın dizinini hayata geçirmek, hatta ona hayat vermek çok kolay bir hadise değil. Bu anlamda ben İzmit Kafası Dergisi’ni İzmit Belediyesinin çocuğu olarak görüyorum. Emek veren belediyemizin Basın Yayın Müdürlüğü ekibini de kutlamak istiyorum” diye konuştu.

REDD GRUBU, DOBROWSKİ GİBİ ZENGİN İÇERİKLER
Derginin önemli içeriklerinden olan alternatif rock grubu Redd’in solistleri İzmitli kardeşler Doğan ve Güneş Duru ve ünlü tiyatro oyuncusu Ragıp Savaş’ın röportajlarına dikkat çeken Hürriyet, “Okurken büyük keyif duyacaksınız. Ayrıca Kocaelispor’da 10 sezon forma giyen ve artık Kocaelispor’un efsanelerinden olan Dobrowski yani Kaan Dobra’dan İzmit’i okuyacaksınız. Hüseyin Erol ile kent bilincinin İzmit’e kattıklarını öğreneceksiniz. Şimdiden dergimizin yaratacağı ve kucaklayacağı siz sevgili okurlarımıza, çalışmalarıyla bize destek verecek olan değerli yazar, şair ve sanatçılarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunmayı bir borç olarak görüyorum” ifadelerini kullandı. Program İzmit Marşı ve hatıra fotoğrafı çekimleriyle son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL