Kültür-Sanat

İzmit Belediyesi yine örnek oldu

İzmit Belediyesi dünya basınında 72 ülkeye örnek gösterildi. Yaratıcı organizasyonlarla ulusal basında adından sıkça söz ettiren İzmit Belediyesi’nin kültür ve sanat alanında farkını ortaya koyan etkinlikleri IGF Dergisi tarafından yayınlanarak..

İzmit Belediyesi yine örnek oldu

İzmit Belediyesi dünya basınında 72 ülkeye örnek gösterildi.

Yaratıcı organizasyonlarla ulusal basında adından sıkça söz ettiren İzmit Belediyesi’nin kültür ve sanat alanında farkını ortaya koyan etkinlikleri IGF Dergisi tarafından yayınlanarak dünyanın 72 ülkesine örnek gösterildi.
1949 yılında kurulan ve dünyanın 72 ülkesinde faaliyet gösteren Dünya Folklor Birliği’nin yılda bir kez çıkardığı ve tüm üye ülkelerde dağıtılan 2020 yılı faaliyetlerinin işlendiği 2021 yılı IGF News Dergisi’nde Türkiye’yi temsilen İzmit Belediyesi’nin kültürel faaliyetleri örnek gösterildi. Sahne İzmit grubundan övgüyle bahsedilen IGF Dergisi’nde İzmit Belediyesi’nden ‘Evde Dans Et’, 80 profesyonel dansçı performansı ve bin kişilik Zeybek oyununa yer verildi.

‘EVDE DANS ET’ FARKLILIĞI
Dünyayı etkisi altına alan ve yaşam alanlarını uzun süre dört duvar arasına daraltan Covid-19 Salgını koşullarında vatandaşların sosyalleşme, spor ve sanatla ilgilenme ihtiyacını düşünen İzmit Belediyesi, Sahne İzmit Halk Dansları ekibi ile dans tutkunlarını online derslerde buluşturmaya devam etti. İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99.yıldönümünde ise ‘Evde Dans Et’ projesindeki 300 dansçı kutlama etkinliklerine katıldı. Halkı moral olarak destekleyen ve dans sanatını canlı tutan faaliyet büyük takdir topladı.

BİN KİŞİLİK ZEYBEK OYUNU
Belediyenin alkış tutulan bir diğer etkinliği ise 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda 80 profesyonel dansçı ile gerçekleştirilen ‘Zafer’in Yolu’ dans gösterisi oldu. IGF Dergisi’nin yayınında yer verdiği diğer İzmit Belediyesi kültürel faaliyeti ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bin kişiyle birlikte sosyal mesafeyle gerçekleştirilen Zeybek oyunu oldu. Atatürk’ün en sevdiği halk dansı olan Zeybek’in sergilendiği oyunda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve eşi en önde Zeybek oynamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL