Ekonomi SonDakika

‘İstihdam Kalkanı’ teşvikleri işverenlerin istifadesine sunuldu

MÜSİAD Sakarya Şubesinin düzenlediği toplantıda, istihdamın korunması ve artırılmasına yönelik olarak “İstihdam Kalkanı” kapsamında yeni yapılan düzenleme, destek ve teşvikler işverenlerin istifadesine sunuldu. İŞKUR ve SGK nın yılbaşından önce uygulamaya..

‘İstihdam Kalkanı’ teşvikleri işverenlerin istifadesine sunuldu

MÜSİAD Sakarya Şubesinin düzenlediği toplantıda, istihdamın korunması ve artırılmasına yönelik olarak “İstihdam Kalkanı” kapsamında yeni yapılan düzenleme, destek ve teşvikler işverenlerin istifadesine sunuldu. İŞKUR ve SGK nın yılbaşından önce uygulamaya geçen ve yeni yılda uygulanacak olan ilave istihdam teşvikleri hakkında MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyelerine bilgi verildi.

Kısa Çalışa Ödeneğinde 01 Aralık 2020 sonrası yeni başvurulara ilişkin başvuru şartları ve ödeme işlemleri anlatıldı. Ayrıca, SGK borçlarının yapılandırılma uygulamalarına yer verildi.

İşverenlere fırsattan yararlanın çağrısı
Toplantının açılış konuşmasında işverenlere çağrıda bulunan MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, istihdam destekleri ve prim teşvikleri ile borç yapılandırmasının istihdam maliyetlerinin azaltılması için yeni bir fırsat ve kolaylık sunduğunu belirtti. Ayrıca, Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu yeni düzenlemeyle, prim teşviklerinin çeşitlendirilmesi yoluyla her işverene uygun prim teşviki sunulduğunu, bu durumun istihdamın korunması ve artırılmasına vesile olacağını ifade etti. İşverenlere “İstihdam Kalkanı” kapsamındaki destek ve teşviklerden olmak üzere, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, İŞKUR’ un istihdam destekleri hakkında, SGK Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdür Erhan Çavuş da sigorta prim teşvikleri ve borç yapılandırması hakkında sunumda bulundu.

Kısa Çalışmada yeni başvurular başladı.
Bunun yanında, İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, istihdamın kısa çalışma ödeneği ile desteklenmesi kapsamında Sakarya da işyeri ve çalışanlar bazında yapılan ödemeler ve geri dönüş desteği hakkında işverenlere bilgi verdi.
İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya; “30 Haziran 2020 tarihine kadar başvuru yapan işverenlerin kısa çalışma ödenekleri uzatılmakta idi. Ancak, 01 Aralık 2020 tarih ve 31321 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı gereği 30 Haziran dan önce başvurusu bulunmayan işyerleri 01 Aralık 2020 tarihinden itibaren Kısa Çalışma ödeneği için yeni başvuru yapabileceklerdir. Dolayısıyla, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yeni başvuru yapan işyerleri, 01 Aralık 2020 tarihinden sonraki 3 ay süre ile Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanabileceklerdir. Ayrıca, başvurular e-Devlet üzerinden yapılacaktır. Diğer taraftan, Kısa Çalışması devam eden işçileri için işverenlerin yeni başvuru yapmalarına gerek bulunmamakta ve doğrudan uzatma işlemi yapılmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

İŞKUR’ un istihdam destekleri yeni yılda da devam ediyor.
İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, İŞKUR’ un yeni işe alınacak işçilere bir meslek öğretilmesi karşılığında ücret desteğinin 2021 yılında da devam edeceğini belirtti. İŞKUR Müdürü Kaya, bu amaçla İşbaşı Eğitim Programları ve Mesleki Eğitim Kursları ile Mesleki Gelişim İşbirliği Projeleriyle yeni yılda da her ölçekte istihdamını artıracak olan işverenlere ücret desteği vermeye devam edileceğini ifade etti. Ayrıca, ücret desteğinin Bilişim sektöründe 9 ay, imalat sektöründe 6 ay ve diğer sektörler içinde 3 aya kadar olabildiğini hatırlattı.

Sigorta prim teşvikleri çeşitlendirildi. İlave İstihdam sizden prim desteği bizden…
SGK Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş, “ilave istihdam sizden prim desteği bizden” ana teması ile yeni düzenlemelerle her işverene uygun sigorta prim desteği için desteklerin çeşitlendirildiğini vurguladı. Ayrıca, normalleşme sürecinde işverenlerin üzerindeki yükün hafifletilmesi amacını taşıyan, İlave İstihdam Teşviki, Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahibi Çalışanların Teşviki, Hızlı Dönüş Teşviki, İstihdama Dönüş Teşviki ile Artı İstihdam teşviklerinin detayları hakkında bilgilendirmede bulundu.

SGK’ nın borç yapılandırması büyük kolaylıktır.
SGK Sakarya Sigorta İl Müdürü Erhan Çavuş, 17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenlemenin büyük kolaylık getirdiğini, SGK prim borçlarının yapılandırma başvurularının başladığını ve prim borçlarının 18 taksitle ödeme fırsatının sağlandığını belirtti. İl Müdürü Erhan Çavuş “Taksitler 2 ayda bir ödenecek olup, toplamda 36 ay içerisinde borçların kapatılması gerekmektedir. Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, yılsonuna kadar müracaat etmesi zorunlu olup İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecektir. Ayrıca, ilk taksit ödemesi, Ocak 2021’de gerçekleştirilecektir. SGK prim borçlarının ödemeleri kartla veya e-Devlet üzerinde de yapılabilmektedir.” ifadesinde bulundu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL