Eğitim

İslam Ekonomisi ve Finansı SAÜ’de Ele Alınıyor

Sakarya Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Kongresi’nde (ICISEF) konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ‘nün Türkiye’deki İslami finans konusunda açığı kapatmak için çalıştığını söyledi. Sakarya Üniversitesinin..

İslam Ekonomisi ve Finansı SAÜ’de Ele Alınıyor

Sakarya Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Kongresi’nde (ICISEF) konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ‘nün Türkiye’deki İslami finans konusunda açığı kapatmak için çalıştığını söyledi.

Sakarya Üniversitesinin (SAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Kongresi (ICISEF) başladı. SAÜ Kültür ve Kongresi Merkezi’nde 20 ülkeden 200’den fazla akademisyeninin katılımıyla gerçekleştirilen kongre, 4 gün sürecek.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, “İslam ekonomisi ve finansı dediğimiz zaman dikkat etmemiz gereken şey; İslami finans, ‘finans için finans’ mottosuyla hareket etmez. İslami finansın özelliği, daha finans aşamasında reel sektörle kopmama ürün ve üretim odaklı olmasıdır” dedi.

Adil bir ekonomi ve finans sistemi ihtiyacına İslami ekonomi ve finans modelinin çözüm olacağına değinen Prof. Dr. Savaşan, “Konvansiyonel finansın hem ülkeler içinde hem de ülkeler arasında sürekli sermaye akışını güçlüden tarafa kanalize eden sistemin dışına çıkan bir felsefeye sahiptir. Bu felsefeyi oturtmak ve kapsamını genişletmek elbette bizim üzerimize düşüyor. Ancak bu felsefenin varlığı aslında gelir eşitsizliği gibi küresel birçok sorunun çözümünün İslam ekonomisi ve finansında olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

SAÜ Bu Alanda Bir İlke İmza Attı

Konuşmasında ilkinin 2015’te düzenlenen, Türkiye’nin bu alandaki ‘ilk’ uluslararası kongresine ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Savaşan, salgın nedeniyle kongreye iki yıl ara verildiğini aktardı. Savaşan, kongrenin bu sene bir kısmının yüz yüze, bir kısmının çevrim içi olmak üzere hibrit şekilde organize edildiğini ifade etti. Rektör Savaşan ayrıca, SAÜ’nün, İslam ekonomisi ve finansı alanında merkezi, programları bulunan bir üniversite olduğuna işaret eden Savaşan, Türkiye’de SAÜ’nün bu alanda yükseköğrenim konusunda önemli bir yeri olduğuna değindi.  Türkiye’de siyasi iradenin, İslami bankacılık ya da katılım bankacılığının, “tekafül” denilen İslami sigortacılığın gelişmesi ve yasal zeminde daha sağlam mevzuata kavuşması için önemli atılımlar yaptığını dile getiren Savaşan, “Bu işin bir muhit, ekosistem meselesi olduğunu biliyoruz. Bu tip kongrelerin bu çabalara, Türkiye’deki ve dünyadaki insanların finans ihtiyaçlarına İslami perspektiften destek olabilecek bir sistemin gelişmesi, olgunlaşması için önemli olduğunu düşüyoruz” dedi.

Kongre, 24 Eylül’de sona erecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL