Köşe Yazıları

İş yeri ortamında Ekip ruhun 7 sırrı

İş yerimiz bir ekip olarak hep birlikte çalıştığımız yer olduğundan, çoğu insan birbiriyle iyi geçinir. Ara sıra anlaşmazlıklar ve ayrılıklar yaşansa da, iş yerinde profesyonel davranmak adına herkes dostane davranacak..

İş yeri ortamında Ekip ruhun 7 sırrı

İş yerimiz bir ekip olarak hep birlikte çalıştığımız yer olduğundan, çoğu insan birbiriyle iyi geçinir. Ara sıra anlaşmazlıklar ve ayrılıklar yaşansa da, iş yerinde profesyonel davranmak adına herkes dostane davranacak veya sevmedikleri kişilerle iletişimlerini minimuma indirecektir. Hem bu sebeple hem de çoğu kişinin zaten iş dışında yakın arkadaşlıkları olduğundan, iş yerinde sağlam arkadaşlık ilişkileri yaygın değildir. Peki güçlü ve uzun ömürlü bir arkadaşlık ilişkisini iş ortamında kurmanın sırları nelerdir ?

1. Kendiniz Olun

Her dostluğun sırrı bireyin kendisini, yani başkalarına sunabileceği en değerli şeyi, açıkça yansıtmasıdır. İş yerinde olduğunuz için, arkadaşça yaklaştığınız kişiye karşı herkesin yaptığı gibi yüzünüzdeki profesyonel gülümsemeyle yaklaşmayın. Bunun yerine gerçek hislerinizi, karşınızdaki kişiye yük olmayacak şekilde yansıtın. Sahte davranışlar, tüm ilişkileri kötü etkiler.

2. Yardımınızı Esirgemeyin

Arkadaş olduğunuz kişiye nasıl yardımcı olabilirsiniz? Hem iş ortamında hem size anlattığı özel yaşamında, yardıma ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde elinizi uzatın. Elbette herkese yaranmaya çalışır gibi yardıma ihtiyacı olan kişileri arayıp bulun demek istemiyoruz. Böyle davranışlar genellikle iyi niyetinizin kötüye kullanılmasına sebep olur. Arkadaşlık bağınızı güçlendirmeyi hedeflediğiniz kişiye destek olmaktan çekinmeyin.

3. İş Yerinin Dışında Da Arkadaş

Genellikle işi işte bırakıp özel hayatımızı ayrı tutmaya çalışırız. Bu bize bir özgürlük hissi verir. Günümüzün yoğun çalışma temposunda, işimizin tüm hayatımızı sarıp sarmalamaması için ve daha da önemlisi iş yerindeki farklı bir birey olduğumuz hissini canlı tutmak için iş arkadaşlıklarından uzak durabiliriz. Sağlam bir dostluğun temellerini, iş arkadaşınızla atabilmek için, çalışma ortamınız dışında da arkadaşınızla görüşün ve aktiviteler yapın. Bu her ikinizin de birinci maddede yazdıklarımızı daha kolay yapabilmenizi sağlayacaktır.

4. Dedikoduyu Bırakın

Profesyonel yaşamda dedikodu yapmak sizi her açıdan kötü gösterecektir. Tabi ki iş dışında yıllardır tanıdığımız arkadaşımızla küçük bir çekiştirme seansından kaçamıyoruz, ama bunu iş ortamına taşımamalısınız. Bir müşterinin, patronunuzun veya başka bir çalışanın dedikosunu yapmanız, potansiyel arkadaşlık ilişkilerinizi zedeleyecektir. Empati kurmaya çalışın, iş yerinde dedikodu yapıldığında aklınıza ilk gelen şeylerden biri “Acaba benim hakkımda ne diyorlar” olmaz mı? Sizi dedikodu yaparken dinleyenler de aynı şekilde düşünecektir bunu birde böyle düşünün.

5. Bu Dostluğun Kıymetini Bilin

Sadece öğle yemeği aranızda bile gerçekleşen küçük sohbetler, sosyalleşme ve kaynaşma ihtiyacınızı karşılayabilir. Araştırmalar, iş yerinde sosyal bağları güçlü kişilerin özgüveninin, iletişimi az olanlara göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. İş yerinizde kuracağınız sağlam bir arkadaşlık ilişkisinin size faydası olacaktır. Tüm ilişkilerde olduğu gibi bunu kabul ederek yüceltmelisiniz. Arkadaş olduğunuz kişi böylece önemsendiğini ve düşünüldüğünü hissedecek. Karşınızdaki insana yalnızca ofisteki sıkıcı saatlerde eğlenmenize katkıda bulunan biri gibi davranmayın. Bunun yerine gerçek bir arkadaş gibi, ilişkinizin temelinin anlayış ve empati olduğunu düşünün.

6. Taviz Vermeyin, Sınırlarınızı Çizin

İş yeri, çok yakın dostluklar için oldukça tehlikeli bir ortam olabilir. Özellikle yönetici konumundaysanız, belirli bir kişiye karşı farklı davranışlarınız dikkatleri üzerinize çekebilir ve adaletsizlik suçlamalarına sebep olabilir. Herkese eşit davranmaya çalışın ve sınırlarınızı çizin. Örneğin; iş yerindeki yakın dostunuz, çalışmasıyla ilgili bir hata yaptıysa, yardıma ihtiyacı olduğunu düşünerek hatasını örtmeye çalışmayın. Unutmayın ki arkadaşlık ilişkileri, karşınızdaki kişinin hatalarını önlemek veya üstünü kapatmak değil, hatasından ötürü kötü hisseden ve sonuçlarıyla yüzleşen dostunuza duygusal açıdan destek olmaktır.

7. Eğer İşler Kötüye Giderse

Her arkadaşlık ilişkisi iyi gidecek diye bir kural yok. İş ortamının profesyonel havası, arkadaşlıkları daha kırılgan yapabilir ve işler beklenmedik bir şekilde kötüye gidebilir. Böyle bir durumda kendinizi korumalısınız. Olanların işinize yansımasına izin vermeyin. Orada bulunuşunuzun doğasında işiniz için kendinize koyduğunuz kariyer hedefleriniz, çalıştığınız yere karşı olan bağlılığınız ve gelecek planlarınız var. İşler yolunda gitmese de, yaşananlar için çalışma arkadaşlarınızı veya kendinizi suçlamayın. Tekrar ediyorum ki, iş yeri herkesin bir takım olarak çalıştığı bir topluluk. Kendinizi soyutlamak yerine grubun bir parçası olmaya devam edin.

Biraya gelmekteki en ulvi amaç tabii ki yaşamımızı devam ettirme yanında insanlığa hizmet etmek, insanların hayatlarını kolaylaştırmaktır. Büyük ailemiz ola bu gezegenimiz içinde daha küçük ancak kan bağıyla bağlandığımız ailemizden daha büyük ailemizdir işyerimiz.İşyerini sevdiren iş arkadaşlarıdır. Pek çok zaman hayatı sevdirende iş arkadaşlarıdır. Çünkü biliyoruz ki, büyük bir oranda insan çevresinin eseridir, dolayısıyla bizi vezir de rezil de edecek yine onlardır. Hayata tutunma gücümüzü arttıracak, zehrimizi alacak yine onlardır. İşyerindeki mutluluk seviyemiz özel hayatımızdaki mutluluk seviyesini ve hayat kalitemizi belirliyor.

İşyerini sevdiren iş arkadaşlarıdır. Pek çok zaman hayatı sevdirende iş arkadaşlarıdır. Çünkü biliyoruz ki, büyük bir oranda insan çevresinin eseridir, dolayısıyla bizi vezir de rezil de edecek yine onlardır. Hayata tutunma gücümüzü arttıracak, zehrimizi alacak yine onlardır. İşyerindeki mutluluk seviyemiz özel hayatımızdaki mutluluk seviyesini ve hayat kalitemizi belirliyor.
İşyeri arkadaşlarımızı güçlendirdiğimiz ölçüde bizde güçleniriz. Arkadaşını yücelt ki, şirketiniz yücelsin, sende yücelesin. Bizim sevinçlerimiz iş arkadaşlarımızın üzüntüleri üzerine kurgulanmamalıdır.
Gerçek arkadaşlar sadece şirkette değil, yüreklerde sürekli yaşa iş arkadaşının acısını yüreğinde yaşıyorsan orası kurumdur.
El ele, gönül gönüle, nice mutlu birlikteliklere, nice umutlu Yolunuz açık olsun geleceğiniz aydınlık, enerjiniz ve bereketiniz bol olsun.sevgilerimle güzel yarınlara…

Nedim Ergün KIRIMLI

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL