Köşe Yazıları

İNDİRİM TEKLİFİ !

İNDİRİM TEKLİFİ !

Çok değil daha 30-40 sene öncesine kadar küçük işyerlerinde duvara temsili bir resim asılırdı. Bu resimde iki vatandaş olurdu. Bunlardan birinin altında “Peşin satan” diğerinin ise “Veresiye satan” yazardı.

Özellikle bakkaliye, terzi, nalbur, tuhafiye gibi küçük esnafın vazgeçilmez tablosu gibi bir şeydi bu resim. Resim diyorum, yağlı boya ile yapılıp baskı yoluyla çoğaltılmış bir şeydi.

Zaten büyük işletmelerin veresiye satmak gibi bir durumu olmazdı. Onlar perakende mal satanlara peşin verirlerdi.

Orta ölçekli işletmeler ise senet karşılığı taksitli mal satardı. Taksit senetle olunca veresiye hükmünden çıkardı. Çünkü alıcının taksitini getireceği zaman önceden belliydi. Veresiye de belirli bir takvim yoktu.

Ülkenin zor günlerinde veresiye veya taksitle satış önemli yer tutuyordu. Vatandaşın ihtiyacı var, alacak miktarda parası yoksa tefecinin eline bile düşebilirdi. Zaten böyle olumsuz şeyler de yaşanıyordu.

Daha sonra “Peşin satan ve veresiye satan” tablosunun yerine yazıyla “Veresiye teklif etmeyiniz” şeklinde bir tabela asılmaya başlandı. Artık o peşin satan adamın keyfi ile veresiye satanın pejmürde halini gösteren temsili resim yok, yerine sadece yazıyla yapılmış bir uyarı vardı. Vaziyet görüntülü halden, yazılı hale dönüşmüştü.

Bu ülkede okur-yazar oranının arttığının da bir belirtisiydi. Herkes okuyarak da bazı şeyleri anlayabiliyordu.

Zaman geçtikçe ekonominin kuralları değişti. Kredi kartları alışverişlere yeni boyut kazandırdı. Son zamanlarda ise en ilgi çekici yöntem “kampanya” dedikleri yöntemdi. Her etiketin üzerinde iki fiyat yazıyordu ve fazla olanının üzeri çizilmişti.

Geçenlerde bir alışveriş için gittiğim yerin kasasında “İndirim teklif etmeyiniz” diye bir yazı okudum. İçimden nereden nereye dedim. Önce peşin ve veresiye satan adam tablosu, sonra veresiye teklif etmeyiniz uyarısı, daha sonra senetli ve kredi kartlı satış…

Ve en sonunda “İndirim teklif etmeyiniz” ikazı.

Bakalım yarınlarda nasıl cümlelerle karşılaşacağız?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL