Güncel

Hürriyet belgelerle konuştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, AKP’lilerin iddialarını belgelerle çürüttü. İzmit Belediye Meclisi Nisan ayında görüşülen denetim komisyonu raporu tartışmaları devam ederken AKP Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, İzmit Belediyesi’nden..

Hürriyet belgelerle konuştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, AKP’lilerin iddialarını belgelerle çürüttü.

İzmit Belediye Meclisi Nisan ayında görüşülen denetim komisyonu raporu tartışmaları devam ederken AKP Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, İzmit Belediyesi’nden yüklü miktarda iş alan firmaların Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in seçilmesinin ardından kurulduğunu ve bu firmalara 50 milyon liraya yakın bir rakam ödendiğini söylemişti. AKP’nin iddiaları arasında İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yeğenine 1 buçuk milyon liralık iş verdiği iddiası da yer almıştı. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet bugün yaptığı basın toplantısında Cumhur İttifakı’nın iddialarına cevap verdi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in basın toplantısına CHP İzmit ilçe yöneticilerinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Kadın Kolu Başkanı Mediha Satıcı da katıldı.

“AĞZI OLDUĞU KADAR BEYNİ OLANLAR KONUŞABİLSE”

“Bugün sizlere güzel şeyler anlatacağız” diyen Başkan Hürriyet vereceği bütün bilgilerin belgeye dayalı olduğunu ifade etti. Hürriyet, “Bugüne kadar sadece iddia eden ama iddiasını ispatlama mantığından uzak, ben yalanımı atayım da birileri belki inanırdan ziyade yalanları belgelerle boşa çıkaracağız. Her meclisimiz çok aksiyonlu. Ağzı olduğu kadar beyni olan da konuşabilse demiştim. Keşke beyinlerle savaşabilseler ama silahsızlar. Sadece iftira atıyorlar, yalan söylüyorlar. Yalan yuva yapmış. Olmayan şeyleri, iftiraları boşa çıkarmaktan yorulduk” ifadelerini kullandı.

“ÇÖPTEN BİLE SORUŞTURMA YEDİM”
Denetim komisyonunda olmayan şeyleri söylediklerini ifade eden Hürriyet, “Öyle bir noktaya geldi ki suç isnadına geldi. Ben bir çöpten bile soruşturma yiyorum. Madem bu kadar suç işledik; niye yargıya gitmiyorlar? Sürekli bize kayyum atamak için uğraşan bir güruhla uğraşıyoruz. Bu kadar yolsuzluk olacak ve bize hiç müfettiş gelmeyecek. Şaşkınlıkla, izliyoruz, okuyoruz. İlk gün söyledik. Açıklayın, isim verin dedik vermediler. En çok hepinizin üzerinde durduğu şey. Başkan Hürriyet öz yeğenine iş verdi. Hepiniz önce böyle bir başlık attınız. Yarın açıklama yapacağım dedi konu bu sefer iddia olarak açıklandı. Bazılarını ekrana veremeyeceğim” dedi.

“BENİM 3 YEĞENİMİM HEPSİ ÇOCUK”

Kendi soy kütüğünü yazılı olarak çıkartan Hürriyet, “Benim de soy kütüğümde öğrendiğim şeyler var. Elimde bulunan; benim, eşimin ailemin soy kütüğünü içeren bilgilerimiz. Buna eşim de dahil. İddia edilen soy isimleri benim bu soy adlarda asla ve asla öz yeğenim yok. Benim bir tane yeğenim var o da 6 yaşında. Eşimin bir kardeşi var. Onun da iki çocuğu var. Onlar da 9-10 yaşlarında. Öz olarak birinci derecede bizim toplamda 3 yeğenimiz var. İkinci dereceye baktık. Onlarda da bahsi geçen isimler, kendimiz için gururla söylüyorum. Bu isimler yeğenimiz değil. Üçüncü kuşak, dördüncü kuşak, beşinci kuşağa kadar baktık” diye konuştu.

“ADEM İLE HAVVA DA, HEPİMİZ AKRABAYIZ”

İddialarda geçen isimlerin farklı memleketten isimler olduğunu ifade eden Hürriyet, “Bahsi geçen Koral Altın, Ağrılı. Ağrı Koray ile Tekirdağlı Zekiye ile akrabaysam ben nereliyim? Adem ve Havva’ya kadar gidersek akrabayız. Ben de sorular soracağım. Bazılar, bazılarının altında kalacak kadar akraba ilişkileri var. Bir nişan fotoğrafı gösteriyorlar. Sizin hiç çevrenizde, kardeşim, ablam, amcan öz olmasa bile yeğenim dediğim insanlar yok mu? Ben milletvekilliği yaptım. Bir sürü düğüne gittik. Canım yeğenim diye paylaştık öz yeğeniniz mi oluyor? Bunlar şimdi benim akrabam mı oldu? Sadece bir haber metnine dayanarak Başkan Hürriyet öz yeğenine 1 buçuk milyon lira para aktardı iddiası bir gündür söylemde” dedi.

“ANAMIZ AĞLIYOR”

İddiaları ortaya atanları belgeleri ile kanıtlamaya davet eden Hürriyet, “Adliye orada. Yapamadığınız yürüyüş yolu orda. Yürüye yürüye adliyeye gidip şikayet etsinler. Çöp soruşturması için adliyeye gidenler bunlar için de gitsin. Bu iddialar için gerekli bütün haklarımı kullanacağım. Tek tek dava açacağım. Herkes haddini bilecek. Bizim burada anamız ağlıyor. Her şeyi didik didik ediyoruz. Koray Altın bu kentin evlatlarından biri. Bu kentte ticaret yapıyorlar. Bu insanların ticari hakkı ile oynamaya kimin hakkı var? Biz şimdi onlarla birlikte filim çekiyor, Bunu alenen haber yaptırıyoruz. Biz salak mıyız bunları açıklayalım. Açık açık söylüyoruz zaten. Nasıl akrabam olabilir? İfadelerini kullandı.

“KİŞİ BAŞI 150 LİRA ALIYORLAR. BU MU RANT?”

Akraba iddialarına cevap veren Hürriyet, “Seki Köstekli’nin ortağı olduğu Özek firması. Velev ki yeğenim. Yaptığı işi söylemek istiyorum. Yaptığı iş; Çay, Simit, İzmit programı. Bir dönem PR araştırması yapmışız. Aldığı iş toplamda 397 bin lira. Hani 1 buçuk milyon lira nerde? Ben belge ile konuşuyorum. Koray Altın’ın diğer işlerini de etkiliyor. Sanki benim öz yeğenim, ben bunlara iş vermişim de vermişim gibi davranıyorlar. İsimlerden biri Hakan Ural. Biz, 11 kişiden oluşan bando hizmeti almışız. Hakan kardeşim de bu bando da yıllardır çalışan bir sanatçı. Bu bando haftada bir gün kentte gezip bayrak töreni yapıyor. Kişi başı verdiğimiz para 150 lira. Ayda 4 kere çalıyorlar. Kişi başı 600 lira. Yılda 7 bin lira yapıyor. Yeğenime 7 bin liralık iş mi vermişim? Velev ki yeğenim olsun. Köpürte köpürte yazdılar da çizdiler. Ben de çok güzel okurum. Belleğime yazdım. O iddiaları söyleyen arkadaşlar iddialarını belge ile ispat etsin” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEYİ KARPUZ GİBİ İKİYE BÖLDÜLER”

Hürriyet, “Şöyle bir iddiada bulundular. CHP’li bir meclis üyeniz size fatura kesti mi? İş yaptı mı diye? Araştırdık. Kendilerine de sorduk. Bahsettikleri meclis üyesi Kartepe Meclis Üyesi Hasan Bayrak. Eşme Tarım’ın sahibi. İzmit Belediye meclis üyesi değil. Sadece İzmit Meclis üyesi iş yapamaz. Etik ve hukuk olarak aykırı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Başiskele Belediyesi Eşme Tarım’dan alışveriş yapıyor. Biz meclis üyemiz diye 10 liralık malı 100 liraya almıyoruz. Birileri istiyor ki sadece AKP’liler iş yapsın. Ülkeyi karpuz gibi ikiye böldüler. Bu memlekette AK Partililer dışında insanlar ekmek yemeyecek mi?” eleştirinde bulundu.

“YOLSUZLUK ARIYORSANIZ BURADA”

Geçmiş dönemde yapılan yolsuzluklara da değinen Hürriyet, “Benden önce bir alım yapılmış. Nevzat bey döneminde. AKP Maltepe ilçe yöneticinin sahibi olduğu bir firmadan zirai ilaç malzemeleri alınıyor. Bu malzemelere öyle bir para ödeniyor ki 1 liraysa 5 lira ödeniyor. Aynı üründen biz 2020 yılında 2 yıl önceki fiyattan almışız. Şimdi çıksın birileri bunun hesabını versin. Yolsuzluk arıyorsanız yolsuzluk burada” dedi.

“ALINLARINI KARIŞLARIM”

Hürriyet konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “En çok da üzerine durdukları şey açık ihaleli işler. Bunlara bile ‘Böldünüz’ dediler Fethiye Caddesi çalışmamızı. Düzgün bir şekilde yapılmış bir proje. Koskoca Büyükşehir belediye başkanını bile kendi çamurlarına ortak etmeye çalıştılar. Fethiye Caddesi projesi açık ihale ile yapılmıştır. Kim buna rant diyorsa alnını karışlarım. Herkes haddini bilecek derken belge ile söylüyorum. Şuanda o kadar iyi gidiyor ki birilerini rahatsız eden de bu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 37 milyonluk ihaleyi göz göre göre davet usulü yaptı. İhaleye girmeyen biri dava açtı kazandı.

“BUNU SÖYLEYEN VALİLİK YAPMIŞ BİR İSİM”

Hürriyet konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başkan dün çıkıp; ‘Bunu davet usulü yapmamak ahmaklıktır’ dedi. Üstüne bizim ihalemizin davet usulü olduğunu iddia etti. Biz davet usulü yapmamak ahmaklıktır deseydik şu anda bize kayyum atanmıştı. Sayıştaycılar saçmalıyor deseydik İçişleri Bakanlığı kapımızdaydı. Üstelik bunu söyleyen valilik yapmış bir isim. Özellikli işler nasıl kişilere verilir? anlattı. Taş döşemenin nasıl bir özelliği olabilir? Kaldı ki mahkeme iptal etmiş. Mahkeme kararına rağmen sayıştaycılar saçmalıyor demeyi aklınız alıyor m? Paranın gücü önünde eğilmeyen, kalemini, onurunu satmayan gazeteci arkadaşlarımı saygı ile selamlıyorum. Eğer biz bunu deseydik. İhale üstüne ihale alanların sahibi olduğu gazeteler. Şunları görmezden gelenler, tek kelime etmeyenler bizi olmayan şeye, linç kampanyasına tutuyorlar”

“ÖZÜR BORÇLARI VAR”

“Sürekli yalanlar ile boğuşuyoruz” diyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet. “ Sürekli bir linç kampanyası var. Yalanlar er ya da geç çıkıyor. Bizi 2 yıl önce linçe uğratacak Fethiye köyünde camiye ayakkabı ile girdiniz diye ahlaksızca vicdansızca iftira attıkları gün. Peki ne oldu? 2 yıl sonra Salı günü mecliste bu iddiayı ortaya atan meclis üyesi ne dedi? Ben oranın cami olmadığını bilmeyecek kadar aptal mıyım dedi? Biliyordun da niye iftira attın? Bu nasıl bir vicdandır. Bir Allah’ın kulu da bu yalanı niye attın demedi. Fethiye köyü halkına Ak Partinin ve MHP’nin özür borcu var. Her zaman başlarına kakacağım. O insanlara hakaret ettirdiler. Geçen sene de aynı iftiralar” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL