Genel

Hayvancılık üretimi iklim değişikliğinden nasıl etkilenecek?

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yüksek sıcaklıklarla birlikte değişen iklimin hayvancılık üretimini nasıl etkileyeceğiyle ilgili açıklama yaptı. Başkan Mustafa Yıldız açıklamasında; “Bugünlerde yaşamakta olduğumuz yüksek sıcaklıkların gelecekte..

Hayvancılık üretimi iklim değişikliğinden nasıl etkilenecek?

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yüksek sıcaklıklarla birlikte değişen iklimin hayvancılık üretimini nasıl etkileyeceğiyle ilgili açıklama yaptı. Başkan Mustafa Yıldız açıklamasında;

“Bugünlerde yaşamakta olduğumuz yüksek sıcaklıkların gelecekte de devam etmesi durumunda hayvancılık olumsuz yönde etkilenecek. Yüksek sıcak havalarda, tarımsal üretim rekoltelerinde doğal olarak düşüş beklenir. Tarımsal rekoltenin düşük şekillenmesi hayvancılığın geleceğini olumsuz yönde etkiler. Bir ahır işletmesini toplam giderlerinin %70 yakını yem giderleridir. Ahır işletmesinde ,yem giderleri ne kadar azaltılırsa karlılık o ölçüde artış sağlar . İklim değişikliğine bağlı olarak artan sıcaklıklar hayvanlarda et ,süt , tavuklarda yumurta verimlerinde düşüşe yol açacaktır. Toplumda ete süte, ve yumurtaya kolay erişimde sorun yaşanacaktır. Bir yandan nüfus artışı bir yandan iklim değişimine bağlı kuraklık ,yüksek sıcaklıklar hayvancılıkta üretim rekoltesinin düşmesi maalesef fiyatlara olumsuz yönde yansıyacaktır. Gelecekte, sıcaklığın iklim değişikliğine bağlı hayvancılıkta olumsuz etkileri şu başlıklar altında sıralanabilinir;

Yaz aylarında artan sıcaklıklar hayvancılık üretimini şu şekilde olumsuz etkileyebilir: o Kaba yem büyümesini veya büyüme mevsiminin uzunluğunu azaltan ısı stresi o Hayvancılık gelişmesini ve büyümesini, üreme rekoltesini ve süt üretimini azaltan ısı stresi o Artan hayvan su gereksinimleri azalan su mevcudiyeti ve kalitesi o Hayvancılıkta verimliliği azalması ve parazitlere ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmeleri .

Azalan yağış ve daha yüksek sıcaklıklar, tarımsal alanlarda yem üretimini %10’a kadar azaltabilir: oHayvancılık verimliliği ve karlılığındaki düşüş, meraların büyümesindeki düşüşten daha büyük olacaktır.  Mera üretiminde yıllar arası değişkenliğin artması muhtemeldir.

Tropik (C4) bitkiler daha baskın hale gelirse artan karbondioksit konsantrasyonları mera sindirilebilirliğini ve protein içeriğini azaltabilir, ancak bu azalma baklagil türlerinin artan büyüme oranları ile dengelenebilir.  Halkımıza güzel sağlıklı günler dilerim” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL