Güncel

Hayallerinizin Ötesine Geçin!

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş Adabilim okullarını ziyaret ederek Teknokent’in Uzay ve Havacılık konusunda yürütmüş olduğu çalışmalar başta olmak üzere “Teknokent’in yapısı ve işleyişi” hakkında önemli bilgiler..

Hayallerinizin Ötesine Geçin!

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş Adabilim okullarını ziyaret ederek Teknokent’in Uzay ve Havacılık konusunda yürütmüş olduğu çalışmalar başta olmak üzere “Teknokent’in yapısı ve işleyişi” hakkında önemli bilgiler aktardı.

Okulun konferans salonunda ilkokul/ortaokul ve lise öğrencileri ile iki ayrı söyleşi gerçekleştiren Şakir Görmüş öğrencilere “hayal kurmaktan asla vazgeçmemelerini tavsiye ederek “Çocukluk evresi hayal dünyanızın en aktif olduğu dönem. İnsanoğlu her icadı önce hayal ederek gerçekleştirdi. Filmlerde görüp, buda çok uçarı bir düşünceymiş, böyle şey mi olur, insan nasıl uzaya çıkar ki, ses hızında uçan uçak mı olur denilen ve yapılması imkânsız görülen birçok şeyin imkânsız olmadığına tanıklık ettik. Uçabilmek, uzaya çıkabilmek, gemilerle büyük okyanuslara açılabilmek önceleri hep bir hayalden ibaretti. Her şey bir hayalle başladı. Rabbimiz tarafından yaratılan evrenin bir sınırı yok. Hayal ettiğimiz şeyler her ne kadar imkânsız gibi görünse de öyle olmadıklarına dair yüzlerce, binlerce örnek verebiliriz. O halde biz hayallerimizi sınırlandırmayalım. Bu yüzden hep hayal kurmaya devam edin” dedi.

Öğrencilere hayal ettikleri projeleri gerçekleştirmelerinde nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini aktaran Görmüş: “Sizler şahane zenginliklere sahip hayal gücü rengârenk olan gençlersiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek ve pratiğe dökmek istiyorsanız bazı yolları aşmanız gerek. İlk olarak en başta belirttiğim gibi sınırları kaldırın. Düşüncelerinizi sınırlayan beyninizdeki duvarları, çitleri veya engelleri yok edin. İkincisi inanç. İnancınızı asla kaybetmeyin. Yolculukta sizleri çok zor koşullar bekliyor. Zaman zaman gücünüzün tükendiğini hissedeceksiniz. Kimi zaman hayalinizin gerçekleşmeyeceğini, mümkün olmadığını düşüneceksiniz. Bu aşamada inanç çok önemli, asla pes etmeyeceksiniz. Çünkü inanmazsanız asla başaramazsınız. Siz hayallerinizin gerçekleşeceğine inanmamaya başladığınız an kimse o hayalin peşinden koşmaz ve beklide insanlığa çok önemli fayda sağlayacak olan o şahane fikir kaybolup gidecek. Dolayısı ile inanç çok önemli inancınızı sakın kaybetmeyin. Üçüncü olarak ise çalışma ve planlama. Bu aşama da hayallerinizi gerçekleştirmede çok önemli. Diyelim ki bir hayaliniz var. Siz bunu projeye aktarmak ve belirli bir çalışma sistematiği içerisinde gerçekleştirmeye karar verdiniz. İlk iki adımda bir sıkıntı yaşamadınız. Hayallerinizi sınırlandırmadınız ve inancınızı güçlü tuttunuz. Ancak çalışma yönteminizi ve planlamanızı doğru yapmadığınız takdirde sizin hayalleriniz, dümeni olmayan bir gemide yolculuk yapmaya başlar. Fırtınada kaybolur, yönünüzü bulamaz ve nereye varacağınızı asla kestiremezsiniz. Sonuç olarak da muvaffakiyete ulaşamazsınız. İşte Teknokent olarak biz tamda bu aşamada, genç girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesinde bir platform oluyoruz. Özellikle uzay ve havacılık konusunda çok değerli projeler yürütüyoruz. Sonuçlandırdığımız ve kullanılan birçok proje mevcut. Bunların ne yazık ki tam olarak içeriklerini belirtemiyorum açıklayamıyorum sizlere. Nedeni ise; bu yazılım ve donanımların ciddi ulusal güvenlik birimlerinde aktif olarak kullanılması. Örneğin Otonom araçlar alanında yapmış olduğumuz yazılımların bazıları ASELSAN tarafından kullanılmakta. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin aktif olarak operasyonlarda sahada kullandığı otonom araçların bazı parça ve yazılımlarına katkı sağlamaktayız” dedi.

Adabilim Okulları Genel Müdürü Ahmet Özen, “Yoğun iş temposu içinde vakit ayırarak öğrencilerimizle beraber olan Prof. Dr. Şakir Görmüş’ e öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL