Güncel

Hakkımız Gaspedilemez !

Sakarya Engelsiz Yaşam Merkezi’nden Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu sorununa ilişkin açıklama yapıldı. Sakaryaspor maçlarını izlemek üzere Yeni Sakarya Atatürk Stadyumuna giden fakat 3 haftadır engelli giriş kapısının kilitli olduğunu ve..

Hakkımız Gaspedilemez !

Sakarya Engelsiz Yaşam Merkezi’nden Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu sorununa ilişkin açıklama yapıldı.

Sakaryaspor maçlarını izlemek üzere Yeni Sakarya Atatürk Stadyumuna giden fakat 3 haftadır engelli giriş kapısının kilitli olduğunu ve müsabakaları izlemek üzere içeri alınmadıklarını belirten Engelsiz Yaşam Merkezi üyeleri konuyla ilgili ortak basın açıklaması yaptılar.

“Saygıdeğer Sakarya Kamuoyunun ilgisine bilgisine ve dikkatine:

Futbol, görüşü, rengi, dini inancı ne olursa olsun herkese hitap eden bir spordur ve canlı bir futbol maçına Ulusal ve yerel çaptaki taraftarlara sunduğu sevinç ve hayal kırıklıklarına tanık olma deneyimi herkese açık olmalıdır – ancak bizim şehrimizde engellilere açık değildir. Ülkemiz nüfusunun yaklaşık 12’29 u engelli yani 8 milyon engelli yaşamakta, engelli nüfusun büyük bir kısmı canlı maçlarda sahip olması gereken kolay erişime sahip değildir. Bunun en canlı örneğini geçtiğimiz hafta Sakaryaspor- Turgutluspor maçında yaşadık. Şehrimizin değeri olan Sakaryaspor’umuza destek vermek için Yeni Sakarya Stadına maça giden engelli bireylerimiz Sakaryaspor yetkilileri görevlileri tarafından stada alınmadı, bu heyecana ve sevince engelli bireylerimiz ortak olamadı. Buradan Sakaryaspor yöneticilerine seslenmek istiyoruz. İnsanın dünyaya gelmekle kazanılmış hakları vardır, bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yasa ve kanunların beraberinde ilgili yönetmeliklerle yönetilmektedir. Bu doğrultuda engelli bireylerin futbol heyecanını ötekileştirilmeden yaşaması adına kanun koyucular statlara erişebilirlik ile ilgili yasal düzenlemeler yapmıştır. Gençlik ve Spor Bakanlığı – FİFA-UEFA ve TFF ilgi düzenlemeleri doğrultusunda engelli bireylerin statlarda maçları rahatça güvenli izleyebilmesi adına statlarda engelli kişilere uygun erişebilir düzenlemelerin yapılmasını kanunu zorunluluğa bağlamıştır.
Spor bir kültür, futbol ise kitleleri birleştiren, herkesi kapsayan ve vareden sportif bir olgu olduğunu özellikle vurgulamak istiyoruz. Spor şehri Sakarya’da ise bambaşka değerleri barındıran ve var eden bir anlayışa sahiptir. Ama geçen hafta Sakaryaspor’umuzun maçında engelli bireylerimizin stada alınmaması bizi üzmüştür. Biz de herkes kadar maçı canlı izleme hakkına sahibiz. Özel durumlarımız dikkate alınarak nasıl ki şehrin protokolüne ve misafirlerine gereken hassasiyeti ve önemi veriyorsunuz, bu şehirde yaşayan engelli bireylere de aynı değeri önemi vermelisiniz. Kanunlarla ilgi düzenlemeler ile statlara erişebilirliğimizi sağlamak birlikte engelsiz futbol heyecanını yaşamak Sakaryaspor yönetimin görevidir.


Sakarya şehrimizin değeri Sakaryaspor’un kıymetli yöneticilerine seslenmek istiyoruz. Şehirde herkesin stadyumlarımız da özelikle engelli bireylerimizin özel durumlarına göre tam ve eşit katılımı sağlanmalıdır. TFF ilgi Statyum ve Güvenlik Komitesi Talimatı madde 119 – Stadyumda engelli seyirci ve onun refakatçisi için girişten itibaren ve ayrılan alan içinde tekerlekli sandalye için rampası olan, diğer kısımlardan ayrı kısım oluşturulacaktır. Bu bölümler ana girişlere ve tuvaletlere mümkün olduğu kadar yakında olacaktır ve bu bölümlerden oyun alanına açılan ve tekerlekli sandalyelerin geçişine uygun kapılar bulunacaktır. En yakın tuvaletlerde engellilere destek sistemli uygun tesisat bulunacaktır. Her refakatçi için bir koltuk sağlanmalıdır. Tekerlekli sandalyeye bağlı kişilerin kendileri veya diğer seyircilere bir rahatsızlık oluşturmaksızın stadyuma ve izleme alanlarına ulaşmaları mümkün olmalıdır. Engelli seyirciler , stadyumda , acil durumlarda diğer izleyicilere tehlike teşkil edecek tarzda , çabuk ve kolaylıkla hareketlerini kısıtlayan bir konumda bulundurulmamalıdır. Mümkün olduğunca yabancı cisimlerden korunmalıdır. Engelli seyircilere ayrılacak yerlerin açık havada sahaya yakın veya saha kenarında olması mümkün değildir. Engelli seyirciler için temin edilen izleme platformunun görüş açısı , ayakta duran ya da zıplayan seyirciler ya da bayrak ve flamalarla kesilmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. tam anlamı ile uygulamalıdır. Bu konuda devletimizin ilgi kurumlarını ve TFF denetim yetkisini kullanarak göreve davet ediyorum ulaşım erişim anayasal bir haktır.


Tam ve eşit katılım hakkını 33 bin kişilik stadyuma sahip Diyarbakırspor ve 34 bin kişilik stada sahip Kocaelispor en iyi şekilde uyguluyor ve engelli bireylerini mağdur etmeden canlı maçları statlarda engelli bireylerin izlemesi adına gerekli erişebilirlik düzenlemelerini en iyi şekilde yapabiliyor iken Sakaryaspor‘umuzun kıymetli yöneticilerinden de aynı hassasiyeti göstermelerini rica ediyoruz. Erişilebilir bir stadyum ve maç günü deneyimi yaşamak bizimde en temel hakkımız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL