Sağlık

Gizli şifacılar!..

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, evde evcil hayvan beslemenin sağlık ve psikolojik açıdan pek çok faydasının bulunduğunu söyledi. Kedi, köpek, kuş, balık, kaplumbağa ya da evinizde beslediğiniz..

Gizli şifacılar!..

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, evde evcil hayvan beslemenin sağlık ve psikolojik açıdan pek çok faydasının bulunduğunu söyledi.

Kedi, köpek, kuş, balık, kaplumbağa ya da evinizde beslediğiniz farklı dostların insan sağlığına sağlık ve psikoloji açısından çok farklı yönlerden fayda sağladığını kaydeden Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; “Evcil hayvanları olan insanlar çoğu zaman en büyük sağlık yararlarını deneyimlese de, bir evcil hayvanın illa köpek veya kedi olması gerekmez. Akvaryumdaki balıkları izlemek bile kas gerginliğinizi ve nabzınızı düşürmeye yardımcı olabilir” dedi.

Hapishanedeki kötü suçluların bile evcil hayvanlarla etkileşime girdikten sonra davranışlarında uzun vadeli değişiklikler gösterdiğini ifade eden Yıldız, şunları söyledi; “Çoğu ilk kez karşılıklı şefkat yaşar. Sevgi dolu bir hayvanı okşamak, kucaklamak veya başka bir şekilde dokunmak, stresli veya endişeli olduğunuzda sizi hızla sakinleştirebilir ve yatıştırabilir. Bir evcil hayvanın arkadaşlığı da yalnızlığınızı hafifletebilir hele de şu an geçirdiğimiz corona pandemisinden dolayı komşuluk ilişkileri sıfıra inmişken size evcil hayvanlar ilaç gibi gelir. Ayrıca çoğu köpek sahibine sağlıklı egzersiz için harika bir uyarıcıdır;bu da sizin ruh halinizi önemli ölçüde olumlu yönde artırabilir”

Evcil Hayvana Sahip Olmanın Faydaları

Bilimsel çalışmaların evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvanı olmayanlara göre depresyona yakalanma olasılığı daha düşük olduğunu gösterdiğine vurgu yapan Mustafa Yıldız, bilimsel veriler ışığında evde evcil hayvan beslemenin faydalarını şöyle sıraladı: ”

• Evcil hayvanı olan kişiler, stresli durumlarda evcil hayvanı olmayanlara göre daha düşük kan basıncına(tansiyona) sahiptir. Hatta bir bilimsel çalışmada, sınırda hipertansiyonu olan insanlar bir barınaktan köpekleri sahiplendiklerinde, (tansiyonlarının) yani kan basıncının beş ay içinde önemli ölçüde düştüğü tespit edildi.

• Bir köpek veya kedi ile oynamak, kişinin mutluluk hormonlarını sakinleştiren ve gevşeten serotonin ve dopamin seviyelerini olumlu yönde yükseltebilir.

• Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanı olmayanlara göre daha düşük trigliserit ve kolesterol seviyelerine (kalp hastalığının göstergeleri) sahiptir.

• Evcil hayvanı olan kalp krizi geçirmiş hastalar, olmayanlara göre daha uzun süre hayatta kalır.

• 65 yaş üstü evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanı olmayanlara göre doktorlarını yüzde 30 daha az ziyaret ediyor. Bu tedavi edici etkileriden biri de, evcil hayvanlara temas ederek dokunuşlarımız oluyor. Halkımıza sağlıklı mutlu ve güzel günler dilerim.“

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL