Ekonomi

Gıda, Hizmet ve sektörü biraraya geldi

MÜSİAD Gıda, Hizmet ve Tekstil Sektöründe bulunan üyeleriyle istişare toplantısı gerçekleştirdi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi; Gıda, Hizmet ve Tekstil sektöründe faaliyet gösteren üyeleriyle bir araya gelerek,..

Gıda, Hizmet ve sektörü biraraya geldi

MÜSİAD Gıda, Hizmet ve Tekstil Sektöründe bulunan üyeleriyle istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi; Gıda, Hizmet ve Tekstil sektöründe faaliyet gösteren üyeleriyle bir araya gelerek, üyelerin sorun ve önerilerini dinledi. Pandemi sürecinde ağır yara alan üç sektör olan Gıda, Hizmet ve Tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren üyeleriyle bir toplantı organize eden MÜSİAD, üyelerin kendi sektörleriyle ilgili görüşlerini ve önerilerini alarak fikir alışverişi yapılmasına imkân sağladı.

Beraber sorunları, sıkıntıları aşalım

Açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu;
Öncelikle toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepimizin bildiği gibi, pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyorsunuz. İstiyoruz ki; beraber sorunları, sıkıntıları tartışalım, çözüm önerileriniz varsa dinleyelim, nasıl bir yol izleyebiliriz bakalım ve bunları bir rapor haline getirip genel merkezimizle paylaşarak yetkili merciilere ulaşmasını sağlayalım. Diyen Filizfidanoğlu, Üyelerimizin %20’si Gıda, Hizmet ve Tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu oran az gibi gelse de sağladıkları istihdam 3000 kişinin üzerinde. Bu küçümsenecek bir rakam değil. Burada altını çizeceğimiz ve devletimizin dikkatini çekeceğimiz herhangi bir problemin çözülmesi sektöre rahat bir nefes aldıracaktır. Gıda sektöründe hizmet veren cafeler, restaurantlar çok zor durumda. İşletme sahiplerine destek olunmazsa zararı hem işletme sahipleri, hem de evine ekmek götürmek zorunda olan personeli görmektedir. Bu konu hakkında yapıcı ve onarıcı çözümler bulunması gerekiyor. Bu işletmelerin ekonomiye ve istihdama katkısı azımsanmayacak kadar çok olduğunu biliyoruz. Pandemi hayatımıza girdiğinden beri neredeyse 1 sene oldu, Allah bu konuda hepimizin yardımcısı olsun. Bugün birlik olmazsak, yarın birlik olabilecek fırsatımız olmayabilir. Tüm devlet kurumlarının, tüm kamu yararına çalışan derneklerin, tüm sivil toplum kuruluşlarının aynı çatı altında, fikir birliğine vararak, ivedilikle ortak hareket etmesi gerektiği düşüncesindeyim. Bu günleri aşarsak, önümüzde güneşli günler olacağına eminim” cümlelerine yer verdi.

Sektörün sorunları dile getirildi

Toplantıya katılan üyelerin her birinin sektörü ve sorunları birbirinden ayrı olduğu gibi, hepsinin değindiği ortak problemler de vardı. Bunların başında gelen ve şehrin ekonomisine çok büyük desteği olan öğrencilerin olmaması, pandeminin etkilerini daha fazla gözler önüne seriyor. Özellikle zor duruma düşen hizmet sektörü için devlet desteklerinin ve bazı vergilerin indirimleri istendi. İstenen indirimlere örnek olarak; KDV ve stopaj indirimi, en az 1 yıl geri ödemesiz finansman destek paketi, destek paketlerindeki vergi ve SGK “borcu yoktur” şartlarının kaldırılması, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşındaki prim gün şartlarının kaldırılması başta geliyor. Üyelerin ortak fikri umudun geri kazanılması için yapılacak olan bu ve bunun benzeri indirimlerin ve desteklerin güven aşılayacağı ve insanlarda olumlu bir enerjinin harekete geçeceği şeklinde. Hafta sonu yasaklarına da değinen ve “Hizmet Sektörü, Tekstil, Gıda ve Perakende Sektörünün Cumartesi günü 10.00 ve 17.00 saatleri arası açık tutulması” önerisini ortaya atan üyeler, pandemiden önce haftalık gelirlerinin çoğunu hafta sonu kazanıyor olduklarını, bu gibi ufak düzenlemeler ile süreci daha rahat atlatabileceklerini düşündüklerini dile getirdi.

FİLİZFİDANOĞLU: “Biz Sakarya’da, Türkiye’de ve Dünya’da kocaman bir aileyiz” 

MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, 2 saate yakın süren toplantıya katılarak sektöründe yaşan problemlerden bahseden üyelerin her birine teşekkür etti. Kapanış konuşmasında söz alan Başkan Filizfidanoğlu; “MÜSİAD olarak doğru çözümler ve yollar bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerin görüşlerini, çözüm önerilerinizi alıyoruz. Hep birlikte işlerimizin ve sektörlerimizin gelişmesine katkı sağlayacak toplantılar ve çalışmalar gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün verdiğiniz bu çok önemli bilgiler için her birinize tek tek teşekkür ederiz. Arkadaşlarımız üzerinde çalışarak güzel bir rapor ortaya çıkartacak. Bu rapor ile birlikte umarız sorunlarımızın daha da hafiflediğini göreceğiz. Biz Sakarya’da, Türkiye’de ve Dünya’da kocaman bir aileyiz. Unutmamalıyız ki ailelere ihtiyaç duyulan en önemli zamanlar, işlerin kötü gittiği ve yalnız hissettiğimiz zamanlardır. MÜSİAD ailesi olarak bu süreci beraber atlatabilmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL