İlçeler

Geyve’de Konfor artıran hizmet

Geyve Belediyesi, yaşamı kısıtlayıcı, yatalak durumdaki hastalar için ücretsiz ‘Evde Palyatif Bakım Hizmeti’ vermeye başladı. Evlere gidilerek verilen hizmet hastaları olduğu kadar hasta yakınlarını da mutlu etti. Tüm ihtiyaçlar karşılanıyor..

Geyve’de Konfor artıran hizmet

Geyve Belediyesi, yaşamı kısıtlayıcı, yatalak durumdaki hastalar için ücretsiz ‘Evde Palyatif Bakım Hizmeti’ vermeye başladı. Evlere gidilerek verilen hizmet hastaları olduğu kadar hasta yakınlarını da mutlu etti.

Tüm ihtiyaçlar karşılanıyor

Geyve Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Evde Palyatif Bakım Hizmeti’ projesi, Geyve’de yaşayan ve yaşamı kısıtlayıcı hastalıkları olan kişileri ve hasta yakınlarının bakımını üstlenen kişilerin omuzlarındaki yükü hafifletti. Gerçekleştirilen hizmet sayesinde bakıma muhtaç hasta ve yaşlılara sağlık kontrolünden, kişisel bakımlarına kadar her türlü destek sağlanıyor. Belediye ekibince düzenli aralıklarla ziyaret edilen hastaların gerekli tüm ihtiyaçları karşılanırken aile yakınları da uygulama sayesinde iş yüklerinin hafiflediğini belirtti.

“Çekinmesinler, bizleri arasınlar”

Evde Palyatif Bakım Hizmeti ekibinden Özgür Uysal, vatandaşların kendilerini çekinmeden aramalarını istediklerini belirterek; “Geyve Belediyemiz bünyesinde Evde Palyatif Bakım uygulamasını faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Bu uygulama kapsamında yaşamı boyunca yatağa bağımlı hale gelmiş, kişisel ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayamayan yaşlı hastalarımızın kişisel ihtiyaçlarını, bakım ihtiyaçlarını biz karşılamayı amaçlamaktayız. Bu uygulama kapsamında hemşehrilerimizin, Halkla ilişkiler bölümü dahili 126 numaralı telefonu tuşlayarak bizlere ulaşmalarını önemle rica ediyoruz. Çekinmesinler bizleri arasınlar. Biz gelelim evlerine, pansumanlarını ve bakımlarını, ağız bakımı, yüz bakımlarını, banyolarını yaptıralım, el ve ayak tırnak kesimine kadar yapalım. Uygulama esnasında ihtiyaç halinde hasta alt bezinin değişimine kadar olan uygulamaları yapıyoruz” dedi.

“Ne kadar hizmet götürebilirsek o kadar iyi”

Hasta ve yakınlarının müsaade ettikleri kısma kadar uygulama yaptıklarını söyleyen Uysal, “Vatandaşlar hiç çekinmesinler, bizleri arasınlar bizde gelelim. Onların müsaade ettiği kısma kadar uygulamaları yapıyoruz. Telefonlar yavaş yavaş gelmeye başladı açıkçası. Hastalarımız biriktikçe bu günlük bakımla başlayarak iki günde bir, üç günde bir olabilir, haftada bir bakımlara kadar. Yaşlı hastalarımız var, bu hastalarımızın vücut banyosu haftada bir şeklinde olabilir. Hastalarımızın tüm bakımlarını haftada bir şeklinde yapmayı planlıyoruz. 1 günde kaç kişiye yetişip hizmet götürebilirsek bizim için o kadar daha iyidir. Hastalarımıza ulaşmayı planlıyoruz ve bütün kişisel bakımlarını yapacağız. Hasta yakınlarının müsaade ettiği ölçüler doğrultusunda bu bakımları gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Herkese ulaşmak istiyoruz”

Uygulamanın gün geçtikçe daha fazla tanındığını ve talebin artmaya başladığını belirten Uysal, “Palyatif bakım hizmeti uygulamasını yeni başlattık, çiçeği burnunda diyebiliriz. Şuanda 7-8 hastamız var. Biz bu hizmeti Geyve’nin tüm mahallelerine götürmeyi amaçlıyoruz. ‘Bizim mahallemiz uzak, çok uzak yerdeyiz, gelmezler’ demesinler, geliriz. Siz arayın, bizde bakımlarınızı karşılayalım. Hasta yakınları ile birlikte bakımları yapalım. Bizim buradaki amacımız sizin iş yükünüzü hafifletmek. Çünkü

bu derdi yaşayan bilir. Şuanda gittiğimiz hastalar gayet memnun, ‘iyi ki geldiniz’ diyorlar. Bizimde isteğimiz buydu. İnşallah daha da güzel yerlere gelecek uygulamamız” şeklinde konuştu.

Aileler memnun

Beyin kanaması sonucu babasının felç geçirdiğini belirten İlhami Mengene, verilen hizmetten dolayı teşekkür ederek; “Uygulamadan memnun kaldık. Çok güzel bir paylaşım. Geyve Belediyesi ve Murat Başkanımızdan Allah razı olsun böyle bir hasta bakım hizmeti sunduğu için. Babam beyin kanaması sonucu felç geçirdi. 8 senedir yatakta, o zamandan beri bakımını biz yapıyoruz. Şimdi Geyve Belediyesi bir hizmet sunmuş. Bu hizmetten bizde yararlandık. Buna sebep olanlardan Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL