Genel

“Gelecekte gençleri tarım ve hayvancılığa yönelmeleri için şimdiden hazırlayalım”

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız gençlerin tarım ve hayvancılığa yönelmeleri için bir açıklama yaptı. “Gelecekte gıdaya ulaşmak son derece zor olacak. Bunun sebepleri arasında, artan dünya nüfusu,..

“Gelecekte gençleri tarım ve hayvancılığa yönelmeleri için şimdiden hazırlayalım”

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız gençlerin tarım ve hayvancılığa yönelmeleri için bir açıklama yaptı.

Gelecekte gıdaya ulaşmak son derece zor olacak. Bunun sebepleri arasında, artan dünya nüfusu, iklim değişikliği, karbon salınımı vb. birçok sebep saymak mümkündür. Gençler daha rahat bir yaşama kavuşmak için köyleri, üretim alanlarını terk edip şehre göç ediyorlar. Kendi açılarından baktığınız zaman haklılık payları illa ki vardır. Biz de diyoruz ki, gençlerin beklentilerini yapılacak modern projelerle karşılayalım. Gençleri sürekli sahada üretimde tutalım. Tarım ve hayvancılıkta çok iyi gelir getirecek birçok uygulama mevcuttur. Gelecekte gıda fiyatları artan maliyetlerden dolayı yükselecektir. Önemli olan ülke ve dünya ölçeğinde pazardan bu toprakların insanı olarak ne kadar pay alabiliriz. Pazar çok büyük önemli olan akıllı uygulamalarla gelecek için şimdiden gençleri üretime odaklamaktır. Dünyada birçok ülkede değişik modern üretim modelleri sürekli geliştiriliyor. Ülkemizde enflasyonu yaşanan veteriner hekim fakülteleri, ziraat fakülteleri mevcuttur. Kıymetli hocalarımızın desteğiyle çok sayıda projeyi gençleri adapte ederek rahatlıkla uygulamaya koyabiliriz. Dünyada dört mevsimi yaşayan ender ülkelerden biriyiz. Evet, iklim değişikliğinde dolayı zorlu süreç bizi bekliyor. Bunu önceden görüp gerekli tedbirleri alırsak, iklim değişikliği sürecini avantaja dönüştürebiliriz. Avrupa ülkelerinde, gençleri gıdaya bağlı üretime çekmek için şimdiden çalışmalar başlattılar. Ülkemizde gıda üretiminde benzer sorunlar Avrupa ülkelerinde de mevcuttur. Avrupa da soruna dikkat çekmek, gençleri üretime ikna etmek için kendi ülkelerinde gruplar, birlikler kuruyorlar. Darısı kendi gençlerimize gelsin.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL