Güncel

Fındık üreticisi yine serbest piyasaya teslim edildi

Saadet Partisi Kocaali İlçe Başkanı Azem Emanet,2021 yılı fındık alım fiyatları ile ilgili basına yazılı bir açıklama yaptı. Emanet açıklamasında: ”2021 yılı fındık sezonu açıldı ancak fındık üreticisine biçilen rol..

Fındık üreticisi yine serbest piyasaya teslim edildi

Saadet Partisi Kocaali İlçe Başkanı Azem Emanet,2021 yılı fındık alım fiyatları ile ilgili basına yazılı bir açıklama yaptı. Emanet açıklamasında: ”2021 yılı fındık sezonu açıldı ancak fındık üreticisine biçilen rol yine ithalatçı firmalara mahkum olmak oldu. Üretici ithalatçı firma ile mücadele  edemez. Girdi maliyetlerinin ortalama %60 arttığı, enflasyonun %19’a çıktığı dönemde fındık üreticisine verilen fiyat 30 TL’nin altında olmamalıydı. Bu fiyat hem üreticiyi hem de döviz girdisini azaltmaktadır” dedi.

TMO’NUN FINDIK ALIM ŞARTLARI ÇİFTÇİYİ TÜCCARA İTİYOR

“Açıklanan taban fiyat 26,5-27,00 TL bandında olmasına rağmen güncel fiyat 24,5-25 TL  arasındadır. Bu durumda Toprak Mahsülleri Ofisi(TMO)’nin  uygulamaları adeta üreticiye “fındığı bize değil serbest piyasaya taban fiyatın altında sat” der gibi oluyor. TMO’nun koyduğu kota  ve buruşuk ,çürük, taş gibi gereksiz bahaneler  üreticileri zor durumda bırakmaktadır. Yönetim  fındık fiyatını düşürebilmek için rekolteyi olduğundan fazla  göstermektedir. Her yıl olduğu gibi fındık üreticisini belirsizliğe ve karamsarlığa sürükleyen bu anlayışı doğru bulmuyoruz.

FINDIKTA SÖZ SAHİBİ FİSKOBİRLİK OLMALIDIR

Fındık taban fiyatı açıklanmasında ve alımında TMO devreye sokulmamalıdır. Fındık üretiminde ve entegresinde ekipman ve personel olarak  yılların tecrübesi  olan Fiskobirlik tekrar bu konuda desteklenmelidir ve yetkilendirilmelidir. Fındık fiyatındaki yıllık fiyat artışı üretim maliyet artışı, enflasyon ve refah payı hesaplanarak verilmelidir. Fındığımız stratejik bir ürün olmakla beraber  ülkemize yıllık ortalama 2 milyar dolar gibi bir döviz girdisi sağlamaktadır. Bundan dolayı devletimiz üreticiye sahip çıkıp insanımızı uluslararası sermayenin insafına bırakmamalıdır.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL