Sağlık

Evcil hayvanlarda kanser riski

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; evcil hayvanlarda da kanser riski olduğunu bildirdi.  “Yaşamış olduğumuz corona pandemisinin yanında bazıları için kanserden bahsetmek hiç de hoş gelmeyebilir” diyen Başkan..

Evcil hayvanlarda kanser riski

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; evcil hayvanlarda da kanser riski olduğunu bildirdi. 

“Yaşamış olduğumuz corona pandemisinin yanında bazıları için kanserden bahsetmek hiç de hoş gelmeyebilir” diyen Başkan Mustafa Yıldız; “Gerçekler maalesef kanser evcil hayvanlarda aynı insanlarda olduğu gibi vardır. Can dostlarımızı çok seviyoruz. Onnlara bir şey olmasını istemiyoruz. Onlar bizim yerine göre, yalnızlığımızı paylaştığımız,yerine göre en yakın arkadaşımızdır. Bizi psikolojik olarak olumlu yönde motive ederler. Yalnızlığımızı giderirler. En önemlisi de bizleri arkadan vurmazlar. Kliniğimize son günlerde maalesef evcil hayvanlarda kanser vakalarına rastlama sıklığı arttı. Adının açıklamasını istemeyen bir hasta sahibinin sivas kangal ırkı erkek köpeğinde anal kese kanseri oluştu. Yapmış olduğumuz cerrahi operasyonla başarılı bir şekilde kitleyi uzaklaştırdık. Operasyondan sonra tekrarlaması için kanserle ilgili tedaviye başladık.
Kanser oluşma nedeni aynı insanlarda olduğu gibi, hayvanlarımız yaşadığımız gerek çevreden gerekse beslenme ya da evcil hayvanlarımızın çevresinde kapalı alanlarda sigara içmek v.b. birçok sebep saymak mümkündür. Kanser vakalarını evcil hayvanların ileriki yaşlarda görülme ihtimali daha yüksektir. Araştırmalar gösteriyor ki , köpeklerde iyi huylu kanser her dört köpekten birinde görülebilmektedir. On yaşından sonra ise nerdeyse köpeklerin yarısında kanser vakaları görülmektedir. Kedilerde elimizdeki bilimsel veriler köpeklere göre daha azdır. Kedilerdeki bazı kanser vakaları köpeklere göre daha çok görülür .Örneğin lenfoma gibi.
Kanser vakaları nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?
Karın şişmesi.
Ağız, burun veya diğer vücut. açıklıklarından kanama.
Nefes almada güçlük.
Yemek yemede güçlük.
Topaklar, yumrular veya renksiz cilt
İyileşmeyen Yaralar.
Kalıcı ishal veya kusma
Kiloda ani değişiklikler
Açıklanamayan şişlik, ısı, ağrı veya topallık
Görünür kitle / tümör
Erken teşhis, teşhis ve tedavideki gelişmeler sayesinde, günümüzde evcil hayvanların neoplazi ve kanser için başarılı bir şekilde tedavi edilme şansı eskisinden daha yüksektir.Evcil hayvanlarda kısırlaştırma gerek meme tümörleri gerekse rahim içi piyometra (rahim içi iltihap)v.b. birçok hastalığı engeller.Evcil hayvanlardaki kanser vakalarına rastladığınızda ya da şüphelendiğinizde en yakın serbest veteriner hekiminden yardım alabilirsiniz.Tüm halkımıza sağlıklı günler dileriz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL