Siyaset

ERGÜL: “Hiç kimse öğrenci andımızı silemez”

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül; “Danıştayın Öğrenci Andı” kararına tepki göstererek, “Hiç kimse öğrenci andımızı silemez” dedi. Ergül yaptığı açıklamasında şunları söyledi:  “Okullardan kaldırılan ‘Öğrenci Andı‘ ile ilgili..

ERGÜL: “Hiç kimse öğrenci andımızı silemez”

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül; “Danıştayın Öğrenci Andı” kararına tepki göstererek, “Hiç kimse öğrenci andımızı silemez” dedi.

Ergül yaptığı açıklamasında şunları söyledi:  “Okullardan kaldırılan ‘Öğrenci Andı‘ ile ilgili “hukuki düzlemde henüz hukuk yollarının tükendiği manasına gelmez. Bu karar öncelikle toplumsal barışa ve siyasi iradeye yönelik bir girişimdir. Bu antidemokratik ve evrensel hukuka aykırı karara tepkisiz kalınmamalı, andımızın kaldırılması kararının arkasında durulmalı, insan hakları ve demokrasi alanında elde edilen toplumsal kazanımlar kararlıkla korunmalıdır. Büyük Atatürk bu ülkenin kurucu figürüdür, kurucu değerdir, toplumun en önemli ortak paydalarından birisidir. Cumhuriyet’in kurucu bir çerçevesi var. Burada çizilen dışlayıcı Türk Milliyetçiliği anlayışı hiçbir zaman olmamıştır. Zaman zaman yanlış uygulamalar, yanlış tasavvurlar Türkiye’de böyle bir algı varmış gibi fikir ortaya çıkmıştır. Bizimde geleneğimiz Cumhuriyet’in kurucu iradesinin ortaya koyduğu demokratik tavır alanların en geniş mana da kullanıldığı, korkusuzca yaşama hürriyetinin tesis edildiği bir Türkiye hayalidir. Bu açıdan bakınca milletimizin sinesindeki, gönlündeki yerini hiç kimse silemez. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası iktidar partisi kendi genel merkezine Büyük Atatürk’ün resmini asma mecburiyetinde kalıyorsa bu önemli bir değerdir. Acı tecrübelere, pahalı tecrübelere ihtiyaç yoktur.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL