Siyaset

Erbakan’dan ‘tanzim market’ tepkisi

Erbakan’dan ‘tanzim market’ tepkisi

Yeniden Refah lideri Fatih Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından  açılacağı söylenen tanzim marketlerde mevcut piyasa şartlarında ucuza ürün satmanın mümkün olmadığını, marketlerde  zararına yapılacak satışlarda oluşacak yükün yine milletin sırtına yükleneceğini söyledi.

Yeniden Refah Partisi Genel  Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin aylık olağan il başkanları toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

‘’Mevcut piyasa şartlarında ucuza ürün satmak mümkün değil’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tarım Kredi Kooperatifi’ne bağlı “Türkiye genelinde ilk etapta 1000 kadar bu tür marketlerin yapılması talimatını verdik” açıklamasına değinen Erbakan, “Mevcut piyasa şartlarında açılacağı söylenen 1000 markette ucuza ürün satmanız mümkün değil. Bu maliyetlerle ancak zararına satış yapabilirsiniz. Diyelim ki zararına satış yaptınız. Bu ülkede sadece sebze meyve pahalı değil ki. Doğalgaz, cep telefonu, elektrik faturasını nasıl düşüreceksiniz? Giyim kuşam, kırtasiye fiyatları ne olacak? Bunlara da mı ayrı ayrı market açacaksınız? Ülkeyi Kuzey Kore’ye mi çevireceksiniz? Matematikle, ekonomi bilimiyle, piyasanın gerçekleriyle savaş yapamayacağınıza göre zarar edeceksiniz yani 1000 tane marketin zararı da yine bu milletin sırtına kalmış olacak.  Beton yerine üretim istihdam ve ihracat odaklı bir ekonomiye geçilmeden bu fakirliğin pahalılığın ortadan kalkması, gelirimizin artması, Türk lirasının değer kazanması mümkün değildir. Yani tanzim satışı yaparak, kredi alarak, borç alarak bu çarkın dönmesi mümkün değil. Maalesef açıklanan verilerle Orta vadeli ekonomi programında itiraf ettikleri gibi önümüzdeki 3 sene boyunca dış ticaret açığımız yıllık 50 milyar doların altına hiçbir zaman düşmeyecek.  Bu da dövizin artması demek ve hayat pahalılığı enflasyonun devam etmesi demektir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL