Eğitim

“Dünyadaki tüm gençler bizim aday öğrencilerimiz”

Sakarya Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesince düzenlenen “Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi Çevrimiçi Öğrenme Kalite Güvencesi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Lisans düzeyinde çevrim içi öğrenme ortamlarının tasarlanması..

“Dünyadaki tüm gençler bizim aday öğrencilerimiz”

Sakarya Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesince düzenlenen “Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi Çevrimiçi Öğrenme Kalite Güvencesi Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Lisans düzeyinde çevrim içi öğrenme ortamlarının tasarlanması üzerine hazırlanan bilimsel kitap ve bu kapsamda yürütülen birçok etkinliğin bir parçası olan çalıştayda salgın dönemi gelişmeler ele alındı. Salgın sonrası öğrenme ortamlarına hazırlıkların gözden geçirildiği ve önerilerin değerlendirildiği çalıştayın açılışında Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da bir konuşma yaptı.

Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesinin öğrenme kalite güvencesi ve uluslararası standartlara uyumu hedeflediğini belirten Rektör Prof. Dr. Savaşan sözlerini “Esasında yükseköğretim arz ve talep yanları olan bir süreç. Bu süreçte diploma programlarında öğrencilere kazandırılacak yeterlilikler belirlenmiş olmalı. Hem yükseköğretim kurumları hem de daha mikro ölçekte konuşursak dersin hocası ders ölçeğinde sorumlulukları ve öğrenciye yüklediği yükleri tanımlamakta; bu sorumluluk ve yükler çerçevesinde kazanımların ne olacağını ortaya koymaktadır” dedi. Çalıştayın çevrim içi öğrenme ortamlarının Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine uyumu konusunu ele aldığını söyleyen Rektör Savaşan “Aslında çevrim içi öğrenme yaygınlaşmakta idi. Salgın çevrim içi uygulamalarının başta eğitim olmak üzere her alanda hızla yaygınlaşmasını sağladı. Bir bakıma uyum sürecini baş döndürücü hızda gerçekleştirmek zorunda kaldık” ifadeleri kullandı.

Sakarya Üniversitesinin çevrim içi eğitime geçişin ilk gününde tüm ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda yaklaşık 5 bin derste canlı eğitime başladığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Savaşan sözlerini “Hocalarımız Uzaktan Eğitim Platformunu (UZEP) hayata geçirdi. 17 üniversiteye çevrim içi eğitim hizmeti verdik. Uygulamalı Dersler Platformunu (UDEP) geliştirerek tüm laboratuvar uygulamalarını açık erişimle tüm üniversitelerin öğrencilerine sunduk. Bu hazırlıklarımız salgın sonrasında tamamlayıcı eğitim modülü olarak bize yardımcı olacak, öğrencilerin başta derse hazırlık olmak üzere zamandan ve mekândan bağımsız öğrenme imkânlarını artıracak” şeklinde sürdürdü.

Sakarya Üniversitesi olarak Yükseköğretim Kuruluna “online değişim modeli” önerdiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Savaşan “Hem öğrencilerin hem de hocaların ülke içinde hatta ülkelerarası online değişimi belli kıstaslar getirilerek sağlanabilir. Diğer ülkelerde yıllardır uygulanan uzaktan eğitim diploma programlarının sadece uluslararası öğrencilere dönük olarak açabileceğimizi düşünüyorum. Böylece bir taraftan çevrim içi olanakları Türk yükseköğretiminin gelişmesi için bir taraftan da uluslararasılaşması için değerlendirebiliriz. Türk yükseköğretiminin artık yeni düzeyleri test etme olgunluğuna eriştiği bir gerçek. Artık dünyadaki tüm gençler bizim üniversitelerimizin aday öğrencileri. Bu perspektifle planlamalarımızı yapmalıyız” diye konuştu.

Çalıştay, çevrim içi öğrenme ortamlarının planlamasını, bu ortamdaki uygulamaları, ortaya çıkan sorun ve imkânları ve başta ölçme ve değerlendirme olmak üzere iyileştirme alanlarını ele alan bilimsel konuşmalarla devam etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL