Güncel

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hollanda’da HDV Ahi Evran Camii’nin açılışını yaptı

Hollanda’nın Lahey kentinde yapımı tamamlanan Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Ahi Evran Camii’nin resmi açılış töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla yapıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali..

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hollanda’da HDV Ahi Evran Camii’nin açılışını yaptı

Hollanda’nın Lahey kentinde yapımı tamamlanan Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Ahi Evran Camii’nin resmi açılış töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bugün Den Bosch kentinde açtığı Den Bosch HDV Orhan Gazi Camii’nden sonra ikinci caminin açılışını Lahey şehrinde yaptı. Başkan Erbaş, yapımı tamamlanan HDV Ahi Evran Camiini düzenlenen törenle resmi açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ramazan gününde en hayırlı merasimlerden birinin yapıldığına işaret ederek, “Camiler şehirlerin kalbi, camiler Cenab-ı Hak’kın Beytullahının ve Peygamber Efendimizin (s.a.s.) Medine’deki Mescidi Nebevi’sinin şubeleridir.” dedi.

“Camilerimiz aynı zamanda eğitim yapılacak mekanlardır”

Başkan Erbaş, camilerin sadece namaz kılınacak mekanlar olmadığına dikkat çekerek, “Camilerimiz aynı zamanda eğitim yapılacak mekanlardır. Bu cami inşallah uzun yıllar hizmet verir. Kıyamete kadar minarelerinden ezan sesi dinmez.” diye konuştu.

Başkan Erbaş’ın konuşmasının ardından kurdele kesimi yapılarak caminin resmi açılışı gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, daha sonra Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) tarafından organize edilen iftar yemeğinde HDV Şube Başkanları ve Hollanda’da yaşayan gurbetçi vatandaşlar ile bir araya geldi.

HDV Ahi Evran Camii konferans salonunda düzenlenen iftar programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gurbetçi vatandaşların Ramazan ayını tebrik etti.

“Dinimiz ilim, irfan, bilgi, hikmet dinidir”

Müslümanı iyiye sevinen, yanlış şeylere ise üzülen kimse olarak niteleyen Başkan Erbaş, “Bakınız bu ana kadar olduğu gibi camilerimizi eğitimle, bilimle, bilgiyle, hikmetle, irfanla değerlendirmeliyiz. Çünkü bizim dinimiz ilim, irfan, bilgi, hikmet dinidir. Bizim dinimizin iki önemli kaynağının birincisi Kur’an-ı Kerim, ikincisi sünnet-i seniyedir.” ifadelerini kullandı.

“Dinimizi öyle güzel yaşayalım ki gayrimüslimler İslam heves etsinler”

Başkan Erbaş, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) “Müslüman, elinden ve dilinden emin olunan kimsedir” hadis-i şerifine atıfta bulunarak, şöyle konuştu:

“Müslümanlar olarak gayrimüslimlerle komşuluk yapıyoruz. Medine’de Peygamber Efendimiz aleyhissalâtü vesselâm gayrimüslimlerle birlikte yaşadı. Onun hukukunu oluşturdu. Medine Sözleşmesi, bunun hukukunun dünya genelinde oluşturulmuş olan prototipidir. Bugün biz kendimizi öyle güzel tanıtalım ki dinimizi öyle örnek yaşayalım ki bize bakan İslam’a heves etsin. Bize bakıp da Müslümanlıktan soğuma olursa bunun vebalini biz taşıyamayız.”

“İslam yeryüzüne gönderilmiş en büyük nimettir” diyen Başkan Erbaş, “İslam, Hazreti Adem’den Hazreti Muhammed Mustafa Efendimize (s.a.s.) kadar bütün peygamberlerin getirdiği dinin ortak adıdır. Rabbimiz İslam’ın en büyük nimet olduğunu ayet-i kerimesinde; ‘Ben üzerinizdeki nimetimi tamamladım.’ buyuruyor. Buradaki nimetin adı İslam’dır.” şeklinde konuştu.

Programa, Türkiye Cumhuriyeti Hollanda Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Türkiye Lahey Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Haluk Songur ve Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Muhlis Koç da katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL