Güncel

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Fransa’da hutbe irad etti

Çeşitli temaslarda bulunmak için beraberindeki heyetle Fransa’ya giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan DİTİB Yunus Emre Camii’nde “İslam: Barış ve Esenlik Dini” başlıklı, Fransızca..

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Fransa’da hutbe irad etti

Çeşitli temaslarda bulunmak için beraberindeki heyetle Fransa’ya giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan DİTİB Yunus Emre Camii’nde “İslam: Barış ve Esenlik Dini” başlıklı, Fransızca ve Türkçe dilinde hutbe irad etti, ardından Cuma namazı kıldırdı

Başkan Erbaş’ın Fransa hutbesinin tam metni şu şekilde;

Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, barış ve esenlik dini İslam ile şereflendiren, Ramazan ayının manevi ikliminde bu camide buluşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun.

Hz. Âdem’den Hz. İbrahim’e, Hz. Musa’dan Hz. İsa’ya Allah’ın tüm kutlu elçilerine ve Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun. Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, şefkat ve inayeti üzerimize olsun. Cumamız mübarek olsun.

Aziz Müminler!

Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve huzur iklimine girin. Müslümanlığı hakkıyla yaşayın. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır.”

Okuduğum hadis-i şerifte ise Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, Allah da size rahmet etsin.”

Kardeşlerim!

Yüce dinimiz İslam; adalet ve rahmet, şefkat ve merhamet dinidir. İslam; esenlik ve selamet, huzur ve güven dinidir. İlim ve hikmet, irfan ve medeniyet dinidir.

İslam, لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ ayetinde beyan edildiği gibi insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran, onlara iyilik yollarını gösteren dosdoğru yoldur. İslam, dünya ve ahirette kurtuluşa ileten kutlu bir davettir. İslam, her ruhun aradığı huzuru sunan, her gönlün arzuladığı mutluluğu veren hayat dinidir.

İslam, huzur ve barış ortamının tüm dünyada egemen olması için gönderilmiştir. Bugün insanlığı kuşatan savaşların, bunalımların, umutsuzluğun, kötülüklerin ve acıların son bulması için İslam en büyük imkandır.

Kıymetli Müslümanlar!

Allah’ın güzel isimlerinden birisi de “es-Selâm”dır. Müslüman, Rabbimizin “Selam” isminin dünyadaki temsilcisidir. Zira o, her daim barışın yanında olan, etrafına güven yayan, yeryüzünün huzuruna katkı sunan iyilik elçisidir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in buyurduğu üzere, “Mümin, insanların can ve mal hususunda güvendiği kişidir. Müslüman, elinden ve dilinden insanlara zarar gelmeyendir.”

Değerli Kardeşlerim!

Yüce dinimiz İslam’a göre, ırkı, rengi, inancı, coğrafyası ne olursa olsun, tüm insanların canı, aklı, inancı, malı ve nesli dokunulmazdır.

Sevgili Peygamberimiz, İslam’ın evrensel ilkelerini yeryüzüne ilan ettiği Veda Hutbesi’nde; “Ey insanlar, biliniz ki rabbiniz birdir, atanız da birdir. Bütün insanlar Âdem’den gelmiş, Âdem ise topraktan yaratılmıştır. Beyazın siyaha, siyahın da beyaza hiçbir üstünlüğü yoktur. Allah katında üstünlük ancak takva iledir,” buyurmaktadır. Takva ise, güzel ahlaktır, sorumluluk bilincidir, Allah’ın emirlerine gönülden bağlılıktır.

Dinimiz bizlere yaşadığımız toplumun bütün fertleriyle iyilik ve adalet esasına dayalı ilişkiler kurmamızı emreder. Barış ve esenlik içinde yaşamamızı tavsiye eder.

Bunun için tüm insanlığa sesleniyorum:

Ey insanlar!

Allah dünyayı hepimiz için yaratmıştır ve dünya hepimize yeter. Geliniz kimse kimseye haksızlık yapmasın. Herkes hakkına razı olsun. Bu anlayışı her alanda hayata geçirirsek dünyada savaşlar, zulümler son bulur. Kadın, çocuk milyonlarca masum insan yurdundan, yuvasından ayrılarak başka diyarlara sığınmak zorunda kalmaz. Farklılıklar çatışma sebebi değil, zenginlik vesilesi olur. İbadet özgürlüğünün ve mabet dokunulmazlığının korunması toplumsal barışa ve dünya barışına katkı sağlar.

Değerli Kardeşlerim!

Bugün Müslümanlar olarak bize düşen, tüm imkanlarımızla barış ve iyilik yolunda çalışmaktır. Bulunduğumuz her yerde güven ve huzura katkıda bulunmaktır. İnsanın beden ve ruh sağlığını bozacak kötülüklere karşı mücadele etmektir.

Bize düşen, İslam’ın emirlerine riayet etmek, tavsiyelerine hakkıyla uymaktır. İslam’ın yüce değerlerini ve güzelliklerini hayatımıza aktarmak, böylelikle İslam’ı en güzel şekilde temsil etmektir. Unutmayalım ki birçok insan İslam’ı biz Müslümanların söz ve davranışlarına göre değerlendirmekte ve buna göre ya bizim yüzümüzden ondan uzaklaşmakta ya da bizim vesilemizle ona yakınlaşmaktadır. Ve yine unutmayalım ki güzel bir söz ve davranışımızdan dolayı bir insanın İslam ile tanışması dünyadan ve dünyalıklardan daha hayırlıdır.

Hutbemi Yüce Allah’tan bize görevlerimizi kolaylaştırmasını, bizi başarıya ulaştırmasını ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini ibadet ederek geçirmemiz konusunda bize yardım etmesini dileyerek bitiriyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL