Genel

Dijital Medya yasası çıksın

DİJİMED Başkanı Ersin İbil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak açıklamalarda bulundu. Dijital Medya ve Habercilik Derneği (DİJİMED) Başkanı Ersin İbil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle bir basın açıklaması..

Dijital Medya yasası çıksın

DİJİMED Başkanı Ersin İbil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak açıklamalarda bulundu.

Dijital Medya ve Habercilik Derneği (DİJİMED) Başkanı Ersin İbil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle bir basın açıklaması yaptı. Yaşanılan süreçte enformasyonun hızlı şekilde kitlelere ulaştırması nedeniyle haber kaynağı olarak dijital mecraların çok daha fazla tercih edildiğine dikkat çeken İbil “Dijital Medyada habercilik faaliyetleriyle kamu hizmeti veren mecralarda çalışan yüzlerce basın emekçisi var. Biz de bu özel günde basın sektörüne emek veren tüm medya mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz” dedi.

DİJİTALİN ÖNEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR
Teknolojinin sürekli gelişmesiyle dijital medyada haberciliğin öneminin arttığını söyleyen DİJİMED Başkanı Ersin İbil, “Bilindiği gibi değişen ve sürekli gelişen teknolojiyle birlikte insanlarımız doğru bilgiye sıcağı sıcağına ve anında ulaşmak istemektedir. Bu nedenle dijital medya gün geçtikçe kağıda basılı gazeteleri geride bırakıyor. Hal böyle iken bu mecraların henüz bir yasal çerçevesinin olmaması çalışanlar için de hak kayıpları doğurmaktadır” ifadelerini kullandı.

GEREKLİ DÜZENLEME YAPILMALI
Dijital medyanın düzenlenmesi ve desteklenmesi için gerekli yasanın bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini dile getiren Başkan İbil, “Geleneksel gazeteler Basın İlan Kurumu üzerinden belirli kriterler çerçevesinde ilan karşılığı maddi destekle maliyetlerinin büyük bir kısmını karşılıyor. Bünyelerinde çalışan personellerden, kağıda oranla daha çok maliyeti olan teknolojik giderlere kadar birçok gideri üstlenen dijital yayın portallarının da bir an önce gerekli düzenlemeyle desteklenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN
Günün anlam ve önemine değinen İbil, “10 Ocak gününü sektörümüze yönelik yapılan düzenlemeyle basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvenceye alınmıştır. İnternette içerik üreten haber yayını yapan ve Devletimizin kanun ve kurallarına uyan meslektaşlarımızın da bu haklar çerçevesine alınmasını talep ediyor, bu mecralarda çalışan gazetecilerimiz hep çalışabilsin temennisiyle tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL