Güncel

Deniz salya kabusu gitgide büyüyor

Son birkaç haftadan beri Marmara Denizi’nde oluşan deniz salyası yoğunlaşmaya ve de hızla yayılmaya devam ederken bir yandan denizin dibi ölü balıklarla doldu. Denizin üzerinde bulunan deniz salyası herke körfeze..

Deniz salya kabusu gitgide büyüyor

Son birkaç haftadan beri Marmara Denizi’nde oluşan deniz salyası yoğunlaşmaya ve de hızla yayılmaya devam ederken bir yandan denizin dibi ölü balıklarla doldu. Denizin üzerinde bulunan deniz salyası herke körfeze kadar dağlırken öte yandan kötü kokudan halk zor anlar yaşıyor.

Uzmanların, Deniz salyanın metrelerce kalınlığında bir tabaka halinde hızla Ege’ye doğru hareket ettiğini açıkladı. Denizin dibinde ve içindeki birçok canlıları yok edeceği ifade edilen salyanın İzmir Körfezi’ne ulaşma ihtimali endişe yarattı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla gerçekleştirilen toplu açılış töreninde Marmara Denizi’nde ‘deniz salyası’ olarak bilinen müsilaj sorununa değindi.

Deniz salyası sorunlarının kaynağının “arıtılmadan denizlere bırakılan atık sular” olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanıma talimatı verdim. ‘İBB niye bunu yapmıyor? İzmir niye yapmıyor?’ demeyeceğiz. Başta Marmara olmak üzere bu müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız” diye açıklamalarda bulundu.

Ersoy AYYILDIZ / LC Haber Ajansı – Sapanca

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL