Genel

“Daha fazla ve daha nitelikli üretimden başka seçeneğimiz yok”

“Daha fazla ve daha nitelikli üretimden başka seçeneğimiz yok”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1188 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Temmuz ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, genel olarak şunları dile getirdi:

“Yeni eğitim ve öğretim yılı pandeminin gölgesinde başladı. Koronavirüs salgınında ilimizdeki vaka sayılarında beklediğimiz düşüş sayısı maalesef ki istediğimiz seviyede değil. Çeşitli sebeplerden dolayı aşı olmayan binlerce vatandaşımız var.  Salgın ile etkin mücadelenin aşıyla olacağını, vaka sayılarındaki düşüşün aşılanma ile mümkün olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Sağlık il müdürlüğünden aldığımız son verilere göre nüfusumuzun yüzde 75’i birinci doz aşısını tamamlamış durumda, ikinci doz ise 61 oranındadır.

Pandemi, küresel ekonomide dengeleri de değiştirdi. Bu doğrultuda ekonomi ve sosyal politikaların etkinliğinin arttırılması için tüm kesimlerle daha dinamik bir iş birliği geliştirilmesine ihtiyaç var. Salgın süreci bir kez daha göstermiştir ki, daha fazla ve daha nitelikli üretimden başka seçeneğimiz yok. Bu doğrultuda ihracat ve üretimin artırılmasına yönelik yeni politikalar geliştirilmeli, iş dünyasının finansmana ulaşımına yönelik yapılan çalışmalara yenileri eklenmelidir.

Yatırımların hızlandırılması ve artması açısından bakıldığında ise, bürokrasinin daha hızlı işlemesi ve enerji maliyetlerindeki artışın önüne geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca yerli üretime öncelik verilmelidir. Bu, bizi yeni küresel oluşum sürecinde bir adım ileriye taşıyacaktır. Artık dijital çağın içindeyiz. Bu gelişime ve değişime direnenler yok oluyor. AR- GE yapmalıyız, inovatif üretime ağırlık vermeliyiz. Kısacası her zaman dile getirdiğim gibi bu yeni düzenin öncüsü olmalıyız. Sakarya’nın geleceğini bu değişimi yakalayan iş dünyası belirleyecek… Bu sorumluluğu asla unutmayalım!

İhracat- İthalat

Sakarya’nın son zamanlardaki dış ticaret verilerine baktığımızda dünyada yaşanan sıkıntıların yansımalarını görüyoruz. En temel problemimiz üreticinin ham madde ihtiyacıdır.

Ağustos ayında 224 milyon dolarlık ihracatımız oldu. Ve bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 40’lık bir düşüş yaşandı. Tabii 2020’nin aynı dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 44’lük bir artış görüyoruz. İthalat kısmında ise Sakarya, Temmuz ayında 238 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi ve bir önceki aya oranla ithalatımızda yüzde 12’lik bir artış yaşandı. Pandemi ile sarsılan sanayi üretimi şimdi de küresel çapta bir çip kriziyle baş etmeye çalışıyor. Çip tedarikinde yaşanan bu olumsuzluk nedeniyle dünya çapında markalar özellikle otomobil üreticileri üretimi yavaşlatma veya durdurma kararı aldılar. İlimiz ihracatının bel kemiği olan otomotiv üretimi de bu anlamda yavaşladı. Sakarya ihracatındaki temel düşüşün nedeni de budur.

OSB Kanunu Değişikliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı 4562 sayılı OSB Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili kanun taslağının genel olarak sanayicileri memnun eden nitelikte olmasına rağmen, bazı maddeleri itibariyle tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Özellikle kanunun 7. Maddesinde yer alan müteşebbis heyet ile ilgili detayların yer aldığı değişiklik taslağında yeniden çalışılmasını talep ediyoruz.

Çünkü ticaret ve sanayi odaları iş dünyasının talepleri doğrultusunda OSB çalışmalarını yürüterek müteşebbis heyette yer alıyorlar. OSB’lerin kendi kendini denetlediği ve disiplin ederek yönettiği bu sistemin kamuya kaydırılmasından ziyade, hatta yetkilerinin daha da artırılmasını talep ediyoruz. OSB kurma işlemleri ve karar alma hızının önüne geçmemek, ihtiyaçların doğru tespit edilmesi adına yetkiler iş dünyası temsilcilerinde kalmalıdır.

Deprem

Geleceğimiz için depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü hızlandırmalı, eylem planlarımızı gözden geçirmelidir. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda çözüm odaklı ciddi çalışmaları olduğunu biliyoruz. Biz de TOBB’un doğal afetlere yönelik oluşturduğu sağlam KOBİ Projesi’nde 21 pilot oda arasında yer alıyoruz. Bu kapsamda üyelerimizin deprem gibi doğal afetlere karşı hazırlık ve tedbir çalışmalarına destek olacağız.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL