Güncel

Çiğdem Akcan Türkiye’de bir ilki başarmaya geliyor!

Sakarya’ lı 3 çocuk annesi Çiğdem Akcan Türkiye’de bir ilke imza atarak Sakarya Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanlığı’na adaylığını koydu. “Kadının adının olmadığı yer kalmayacak” diyen Çiğdem Akcan; genellikle erkeklerin..

Çiğdem Akcan Türkiye’de bir ilki başarmaya geliyor!

Sakarya’ lı 3 çocuk annesi Çiğdem Akcan Türkiye’de bir ilke imza atarak Sakarya Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanlığı’na adaylığını koydu. “Kadının adının olmadığı yer kalmayacak” diyen Çiğdem Akcan; genellikle erkeklerin hakim olduğu bir alana kadın başkanın çok yakışacağını söyledi.

Berivan AKKUŞ/ LC Haber Ajansı

Ev hanımlığından Başkan adaylığına

Ev hanımı bir kadınken baba mesleği servisçiliği devam ettirme kararı alan Çiğdem Akcan; kredi çekerek başladığı sektöre şimdiler de Oda Başkanlığı için aday oldu. Sektörde büyük sıkıntıların olduğuna dikkat çeken Akcan kadın ne anlar bu işten diyenlere cevap niteliğinde çözümlerle geleceğini belirtti. Başkan Adayı Akcan; “Üyelerimiz boşuna direksiyon sallıyor. Teker dönsün mantığı mevcut. İstiyorum ki üyelerimiz ucuza çalışmasın. Çözüme kavuşacak sorunları hep birlikte dik durarak halledebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Ziyaretler devam ediyor

Çıkan adaylar içinden tek kadın aday olarak sahalara inen Çiğdem Akcan birçok ziyarette bulunduğunu ve sektörde yaşanan sıkıntıları dinlediğini belirterek şu ifadelere yer verdi; “Tur şirketlerimize ve üyelerimize yönelik ziyaretlerimiz devam ediyor. Çok olumlu tepkiler ve yorumlarla karşılaşıyorum. Ülkemizde daha önce böyle bir sektöre başkan adaylığını koyan kimse olmadı. Ben de neden olmasın diyerek çalışmalarıma başladım. Kadın şoförlere artık alıştık şimdi sıra kadın başkanlar da diye düşünüyorum. Eminim kadınların her yerde olmasına da alışacağız”

“Koltuğa oturmaya değil savaşmaya geliyorum”

Dolu dolu sürprizlerinin olduğuna değinen Akcan; “Şu an halihazırda kendimize ait bir odamız yok. başkan seçilirsem bütün üyelerimizin gelir sorunlarını, sıkıntılarını anlatacakları bir alan yaratmayı düşünüyorum. Odamız olduğunda gelen üyelerimizin araçlarının lastik bakımları, araç bakımları, akü, yıkama ve otopark gibi alanları olacak. Bu hizmetlerin hepsi üyelerimize özel büyük indirimlerle karşılanacak. Örneğin; araçlarımızdan biri arıza yaptığında yerine gönderebileceğimiz yedek araçlarımız veya çekicimiz yok. Vergileri en aza indirmeyi planlıyoruz. Ayrıca devir ücretlerini çok cüzi bir rakama indirmek istiyoruz. Yakıtlarımızı anlaşma yaptığımız benzincilerden daha uygun fiyata alacağız. Bunların dışında korsan taşımacılar oldukça fazlalaştı. Bu konuyu gerekli mercilerle görüşüp denetimlerin sıklaştırılmasını isteyeceğiz. En ufak sorunda üyelerimiz ceza yiyor. Bu tür durumlarda hemen başkan aranacak. O koltuğa oturmaya değil savaşmaya geliyorum. Sağlam bir yönetimle sorunları ortadan kaldıracağız” dedi.

“Genç girişimcilere fırsat verilmesi gerekiyor”

Genç kadın girişimcilerin de önünü açmak isteyen Çiğdem Akcan adaylığıyla birlikte birçok kadına da ilham olacağını belirterek şöyle devam etti; “Şu an 97 kadın üyemiz var. Onların da sıkıntılarını ayrıca dinleyeceğiz. Ayrıca genç arkadaşlarımızın önünü açmak istiyoruz. Koltuğa kök salmak gibi bir niyetim yok. Görevimi tamamladıktan sonra devam etmemi isterlerse devam ederim ancak genç, yapıcı, verim sağlayabilecek arkadaşlarımıza da fırsat vermeliyiz. Daha iyi biri gelirse neden o koltukta oturayım?”

“Sakarya’ya böyle bir gurur yaşatmalıyız”

Ocak ayında gerçekleşmesi planlanan Sakarya Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanlık seçimlerine aday olan Çiğdem Akcan; “Kadının savaşçı ruhu, mücadeleci yanıyla daha iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum. İddiamı koruyorum. Elinin hamuruyla bilmediğin işlere karışma diyenlere Başkan seçildikten sonra yaptığımız plan, proje ve çalışmalarla kadının yapamayacağı bir iş olmayacağını göstermek istiyorum. Sakarya’mıza da sektörde ki ilk kadın başkan gururunu yaşatmalıyız. Zamanında büyüklerimiz bizlere nasıl köprü olduysa aynı desteği üyelerimizin de vereceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL