Ekonomi

Çiftçiler artık sulamalarını güneş enerjisi ile bedavaya getirecek

Ziraat Bankası tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve su kaynaklarının daha verimli kullanılmasının sağlanması amacıyla çiftçiler için uzun vadeli Tasarruflu Sulama Kredisi’ni uygulamaya koydu. Aygüneş; desteğe başvuracak..

Çiftçiler artık sulamalarını güneş enerjisi ile bedavaya getirecek

Ziraat Bankası tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve su kaynaklarının daha verimli kullanılmasının sağlanması amacıyla çiftçiler için uzun vadeli Tasarruflu Sulama Kredisi’ni uygulamaya koydu. Aygüneş; desteğe başvuracak çiftçiler için kuracakları güneş enerji panel sistemleri ile sulamalarını bedavaya getireceğini vurguladı.

Ziraat Bankası’nın yeni ürünü “Tasarruflu Sulama Kredisi” ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Aygüneş Enerji Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Selman Aygüneş;, “Ülkemizin kullanılabilir su kaynakları sınırlı düzeyde. Kullanılabilir suyun yaklaşık %70’i tarımsal sulama amacıyla tüketiliyor. Tarımsal sulamada geleneksel sulama yöntemlerinin kullanılması hem su kaynaklarının optimum miktarda kullanımını engelliyor, hem de toprakta kayıplara ve yıpranmalara neden oluyor. Modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanılması halinde ise, bitkiye ihtiyacı kadar su verilerek daha az su kullanılıyor ve üreticinin sulama masrafları da düşüyor. Ziraat Bankamız bu konuda hem ülkemizin su kaynaklarının daha verimli şekilde kullanılmasına hem de çiftçilerimizin modern basınçlı sulama sistemlerini uygun koşullarla alabilmelerine katkı sağlamak amacıyla “Tasarruflu Sulama Kredisi”ni üreticilerimize sunmaktadır” dedi.

Güneş panellerinin tamamına kredi

Ziraat Bankası’nın Tasarruflu Sulama Kredisi’nde satın alınacak güneş enerjisi paneli ile sulama sisteminin fatura bedelinin tamamına kadar kredi kullandıracağını dile getiren Selman Aygüneş; “Çiftçilerimiz bu kredi ile yurt içinde üretilen sulama sistemlerini alacak. Üreticilerin 5 milyon TL’ye kadar kullanacakları kredilerde faizin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak, kredilerden komisyon da alınmayacak. Kredinin detayları ile ilgili olarak; özkaynak, faiz, komisyon yok, vade ise 7 yıl olacak” dedi.

Ziraat Bankası’dan, nasıl kredi kullanılacak:
1)- Krediden ÇKS’ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlı olarak bağ, bahçe ve tarla gibi açık alanlarda tarımsal üretim yapan çiftçiler yararlanabilecek.
2. Kredi ile damla ve yağmurlama sistemleri alınabilecek.
3. Suyun kaynağından alınıp, bağ, bahçe, tarla içine dağıtılmasına kadar gerekli tüm makine teçhizat ve ekipmanlarla ilgili harcamalar krediye konu edilebilecek.
4. Üretici özkaynak koymayacak, fatura bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacak.
5. Yurt içinde üretilen sulama sistemlerinin alınması halinde 5 milyon TL’ye kadar olan krediye %100 faiz sübvansiyonu uygulanacak, üretici faiz ödemeyecek.
6. Üreticiden kredi komisyonu alınmayacak.
7. Krediye 7 yıla kadar vade uygulanacak.
8. Krediden yararlanmak isteyen üreticiler, yetkili bir ziraat mühendisine hazırlatacakları projelerini Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine onaylatarak, kredi için Ziraat Bankası’na başvurabilecek…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL