Siyaset

Çevik: Küçükbaş hayvan fiyatları yerlerde sürünüyor!

Demokrat Parti Sözcüsü Dr. Neslihan Çevik, yaptığı haftalık basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. Açıklanan fındık fiyatları, hayvancılık ve tarım sektörünün sorunları, sürekli artan fiyatlar ve KPSS’de soruların çalışması skandalı… Bütün bu..

Çevik: Küçükbaş hayvan fiyatları yerlerde sürünüyor!

Demokrat Parti Sözcüsü Dr. Neslihan Çevik, yaptığı haftalık basın açıklamasında gündemi değerlendirdi.

Açıklanan fındık fiyatları, hayvancılık ve tarım sektörünün sorunları, sürekli artan fiyatlar ve KPSS’de soruların çalışması skandalı… Bütün bu konular hakkında parti görüşlerini dile getiren Çevik, şunları kaydetti: “Hangi kalite fındığa ne fiyat verildiği tam olarak anlaşılamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta ülkede herkesin dört gözle beklediği fındık fiyatlarını açıkladı. Buna göre TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) kabuklu fındığı 54 Liradan alacak. Geçen sene 122 ülkeye 2 milyar 300 milyon dolarlık bedelle 345 bin ton fındık ihraç etmişiz. Fındık fiyatı açıklandı açıklanmasına ama birçok soruyu da beraberinde getirdi. Cumhurbaşkanı prompter ekranına bakarak açıkladı fiyatları ama hangi fındığın fiyatını açıkladı? “Giresun kalite” fındığın fiyatı ne olacak? “Levant kalite” fındığın fiyatı ne olacak? “Sivri kalite” fındığın fiyatı ne olacak? “Giresun kalite, levent kalite, ortalama fiyat” dedi. “Alan bazlı destekler, mazot ve gübre desteği” dedi. Yüksek randımanlı fındık için 54 liranın içinde 2 lira daha olduğunu söyledi. Buna rağmen hangi kalite fındığa ne fiyat verildiği tam olarak anlaşılamadı” dedi.

Neslihan Çevik, “Geçtiğimiz yıllarda 3 ayrı fiyatlandırma açıklanırdı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyatı açıklamasının hemen ardından Toprak Mahsulleri Ofisi hem fiyatı hem uygulanacak alım esaslarını, hem ödemelerin nasıl yapılacağını, hem de fındık alım tarihlerini ve üreticilerin nasıl başvuru yapacaklarını içeren bir kamuoyu açıklaması yapardı. Ancak bu yıl şu ana kadar Ofis’ten herhangi bir açıklama gelmedi. Bunun üzerine gözler Tarım ve Orman Bakanlığı’na çevrildi, oradan da ses gelmedi. Sistem tek adam üzerine kurgulanınca ve tek adamın söylediği bir şeyin üzerine yorum yapılamayınca sonuç bu oluyor maalesef. Yine de iktidar yandaşlarının, ‘Geçen sene fındık 27 liraydı, bu sene 54 lira oldu, daha ne olsun?’ dediklerini duyar gibiyiz” diye söyledi.

“Küçükbaş hayvan fiyatları yerlerde sürünüyor!”

Parti Sözcüsü Çevik, “Bizim bugün itibariyle elimizde gazımız ve petrolümüz yok ne yazık ki. Elimizdeki en değerli hazinemiz; Anadolu ve Trakya topraklarımızdır. Bu topraklar üzerinde yapılacak tarım ve hayvancılık ise ülkemizin kurtuluş reçetesidir. Hayvancılık sektörü can çekişiyor. Geçen hafta “büyükbaş hayvan karkas fiyatları” ülkemizde ortalama 105 lira iken “küçükbaş hayvan karkas fiyatı” 90 liraydı. Daha evvel tarihte böyle bir şey hiç olmamıştı. Küçükbaş hayvan fiyatları son 10 yılın en düşük seviyesinde, tabiri caizse ‘bedava günlerini’ yaşıyor. Üretici perişan durumda; koç katımı yapılmamış, hiç kimse mera dönüşü hayvanlarını ahıra bağlamak istemiyor. Ahıra bağlandığı zaman yem yedirmek gerekecek ancak yem fiyatları uçmuş durumda. Bütün bunlara rağmen iktidar temsilcilerine sorsanız “et fiyatları” hala “yüksek” diyorlar. HAYIR! Katiyen et fiyatları yüksek değil! Son birkaç yıl içerisinde artan yem fiyatları, artan mazot fiyatları, ilaç (veterinerlik) fiyatlarını düşündüğünüz zaman üreticinin maliyetlerinin çok arttığını görürsünüz. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız müsterih olsunlar: Demokrat Parti kurulduğu ilk günden beri köylünün partisidir. Geçmişte tarım ve hayvancılıkta köklü devrimlere imza atan bir siyasi parti olarak, geçmişimizden aldığımız güç ve vizyonla yine köylümüzün sorunlarını biz çözeceğiz!” diye konuştu.

“Vatandaşımızın yaşam mücadelesi, adalete ve kurumlara olan güveni çalındı”

Açıklamasında, 1.4 milyon kişinin girdiği KPSS sınavında sorular çalınınca sınav iptal edildiğine dikkat çeken Çevik, “Sınavın iptal maliyeti 75 milyon TL, kişi başına düşen maliyeti 4000 TL. Daha vahimi ve geri dönüşü olmayan kayıp ise vatandaşımızın adalet sistemine ve kurumlara olan güveninin çalınması DDK ve MEB incelemeleri devam ediyor. İncelemeler devam ediyor ancak Cumhurbaşkanı Rusya dönüşünde “FETÖ mü desem 6’lı masa mı desem” diyerek, suçu gene muhalefete ve 6 sene sonra bile anlaşılan hala başa çıkamadığı eski ortağı FETÖ’ye attı” dedi.

“Akkuyu’da artık Türkiye’nin herhangi bir şirketi kalmadı”

Çevik, “AKP hükûmetinin dış politikası bilinmezlikler üzerine kurulu. Gerek Biden’la yapılan son birkaç görüşme gerek ise Soçi’de Putin ile yapılan görüşmeler. Ne kamuoyu ne Meclis bu görüşmeler ile ilgili detaylara vakıf. Bu bilinçli olarak tercih edilen bir tavır. Misal Akkuyu Nükleer Güç (ANG) Santrali. Santralin hisselerinin Rusya’ya 15 milyar dolar karşılığı verileceği ve hatta paranın bir kısmının Türkiye’ye hali hazırda girdiği söyleniyor.
Rusya Başkanı Putin ise Akkuyu Santralinin temel atma töreninde, “Rus toprakları dışındaki Rusya olarak kurduğumuz ilk santral” demişti. Nitekim binayı yapan Türk şirketi ile olan sözleşme de feshedildi” diye söyledi.

“SOÇİ görüşmelerinin ve Akkuyu sürecinin aydınlatılmasını istiyoruz”
Nagihan Çevik,”İktidar her ne kadar Akkuyu’yu “Enerjide milli ve yerli çaba ve bağımsızlığın sembolü” diye sunsa da, Türkiye’nin Akkuyu’da herhangi bir şirketi kalmadığı söylenebilir. Akkuyu’nun inşaatı ve işletmesini 20 yıl boyunca Rusya Devleti’nin atom enerjisi kuruluşu Rosatom aldı. 20 yıl sonra da, hisselerin yüzde 51’ine sahip olarak Rosatom Akkuyu’nun ana hissedarı olmaya devam edecektir. Batı liderleri ve basını Akkuyu üzerinden Türkiye’nin Rusya’ya uygulanan ambargoları delmek için fırsat olarak kullanılmasından endişe duyduğu ve böyle bir senaryonun Türkiye için de yaptırımlar ve cezalarla sonuçlanacağını söylüyor. Örneğin şirketlerinin Türkiye topraklarından çekilmesi gibi. Türkiye tahıl koridorunun oluşmasından bu kadar başar rol oynarken, hükûmetin bu önemli sürece şaibe düşürmemesi ve güvenilir ülke pozisyonundan asla taviz vermemesi gerekir. Bu çerçevede, Demokrat Parti olarak, hükümetten SOÇİ görüşmelerinin ve Akkuyu sürecinin aydınlatılmasını talep ediyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL