Ekonomi

Çakmak Vinç, büyümesini marka odaklı sürdürecek

Üretimlerinin yüzde 70’ini ihraç eden Çakmak Vinç; büyümesini marka odaklı sürdürecek. İtalya’nın en büyük vinç üreticilerinden B.S.R.L. şirketine karşı açmış olduğu maddi ve manevi tazminat talepli davayı da kazanan Çakmak..

Çakmak Vinç, büyümesini marka odaklı sürdürecek

Üretimlerinin yüzde 70’ini ihraç eden Çakmak Vinç; büyümesini marka odaklı sürdürecek.

İtalya’nın en büyük vinç üreticilerinden B.S.R.L. şirketine karşı açmış olduğu maddi ve manevi tazminat talepli davayı da kazanan Çakmak Vinç, 2021’de hızlı büyüme hedefliyor. CMAK markalı vinçleri Sakarya ve Eskişehir’deki fabrikalarında üreten firma, Yalova’da da üretime hazırlanıyor. Yatırımlarını marka odaklı büyümeye yönelik planladıklarını ifade eden Çakmak Vinç Yönetim Kurulu Üyesi Orçun Çakmak, pandemiye rağmen 2020 yılında da büyümelerini sürdürdüklerini belirtti.

50’ye yakın ülkede direk satışlarız var ama dünyanın hemen hemen her ülkesinde var olduğumuzu biliyoruz.” diyen Çakmak, “Şu anda Hendek ve Eskişehir’de üretim yapıyoruz. Yalova’daki fabrika inşaatımızı da tamamladıktan sonra hem çalışan sayımızı ve hem de üretim kapasitemizi artıracağız. 15 bin metrekare alan üzerinde inşaatı devam eden Yalova fabrikamızı Cumhuriyetimizin 100 yılı olan 2023’te hizmete açmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu. Orçun Çakmak, pandemiye rağmen 2021’den ümitli olduklarını da ifade ederek şunları söyledi: “Yalova fabrikamız büyümemizi daha da hızlandıracak. CMAK markası ile Sakarya ve Eskişehir fabrikamızda ürettiğimiz vinçler her şeyi ile bize ait yerli ve milli bir ürün. Şu anda endüstri 4.0 vinçlerimizin üçüncü versiyonunu üretiyoruz. Dünyanın en büyük vinç firmaları, onbinlerce firmanın içinde Çin ve Avrupa’dan birkaç firma ile birlikte CMAK olarak bizi kendilerine rakip olarak görüyor. Dünya devi vinç üreticileri ile kıran kırana rekabet ediyoruz. Ama dünyanın tamamına yakın ülkede vinçlerimizin kullanıldığını biliyoruz. Türkiye’de maalesef yabancı marka hayranlığı devam ediyor. Türkiye’de sadece vinç değil başka sektörlerde de güzel ve kaliteli ürünler üretiliyor. Yerli ve milli üretimleri tercih ederek cari açığı azaltabiliriz.”

CMAK’ın Milano başarısı
Pandemi sürecinde çok farklı ülke pazarlarında olmanın avantajını yaşadıklarını da belirten Çakmak, teknoloji konusunda da bütün rakiplerinden daha iyi durumda olduklarını söyledi. Sakarya ve Eskişehir fabrikalarında ürettikleri vinçlerin AB standartları ile uyumlu, CE sertifikalı ve tüm teknik donanımlarının tam ve eksiksiz olduğuna da dikkat çeken Çakmak, İtalya’nın en büyük vinç üreticilerinden B.S.R.L. şirketi ile Çakmak Vinç arasında Milano Tahkim Merkezi’nde görülen davanın Çakmak Vinç lehine sonuçlandığını söyledi.
2016 yılından bu yana İtalyan B.S.R.L. şirketi ile yaptıkları 3 yıl süreli ve alım garantili sözleşme gereğince Sakarya fabrikasında ürettikleri vinçleri İtalyan şirkete düzenli olarak ihraç ettiklerini de hatırlatan Çakmak, “Ancak vinçlerimizin tüm teknik donanımları tam ve eksiksiz olmasına rağmen, İtalyan şirket tarafından sözleşme tek taraflı olarak feshedildi. Bunun üzerine Milano Tahkim Mahkemesi İtalyan şirketine karşı açtığımız davada yüzde yüz haklı olduğumuzu kabul ederek mahkemeyi lehimize sonuçlandırdı” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL