Eğitim

Çağımızda Ramazan ve Oruç

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarının bu haftaki konuğu Prof. Dr. Ali Yılmaz oldu. Prof. Dr. Yılmaz, konferansta “Çağımızda Ramazan ve Oruç” konusunu ele..

Çağımızda Ramazan ve Oruç

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) tarafından düzenlenen Çarşamba Konferanslarının bu haftaki konuğu Prof. Dr. Ali Yılmaz oldu. Prof. Dr. Yılmaz, konferansta “Çağımızda Ramazan ve Oruç” konusunu ele aldı.

Konuşmasına vakit kavramından bahsederek başlayan Prof. Dr. Yılmaz, “bütün Müslümanların vakte bağlı ibadetleri vardır” diyerek Müslüman kişinin gündelik hayatta vaktini ibadetlere bağlı olarak ayarlaması gerektiğinin üzerinde durdu.

“Topluluk ile yapılmış ibadetler, ferdi olarak yapılan ibadetlerden daha iyi sonuç verir.”

Ramazan ayında vakit bilincinin en üst seviyeye çıktığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz Ramazan ayını “irade ayı” olarak tanımlayarak, bu ayda yapılan toplu ibadetlerin önemi üzerinde durdu.

Dini bir konuyu ifade etmek üzere ortaya koyulmuş edebi eserlerimizin çokluğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, Ramazan ayının da şiirlere bolca konu edindiğini ifade etti. Ramazan ayının gelişine şiirler yazıldığı gibi gidişine de ağıtlar yakıldığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, Ramazan manilerinden ve şiirlerinden örnekler vererek konuşmasına devam etti. Prof. Dr. Yılmaz, son zamanlarda dışarıda Ramazan hassasiyetinin azaldığına vurgu yapıp bu duruma oldukça üzüldüğünü belirtti. Konuşmasını güzel sözlerle ve dualarla sonlandırdı.

Konuşmanın tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

 https://www.youtube.com/watch?v=3Wkzlm4XuZU

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL