Eğitim

Bu kez dersi Öğrenciler verdi

Adabilim Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri, Adabilim Orkestrası öğrencileri ve danışman öğretmenleri geçtiğimiz hafta çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Yaşadığımız bunca olumsuz iklim krizinin eşiğinde çocuklarımıza doğa bilincini bir..

Bu kez dersi Öğrenciler verdi

Adabilim Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri, Adabilim Orkestrası öğrencileri ve danışman öğretmenleri geçtiğimiz hafta çok güzel bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Yaşadığımız bunca olumsuz iklim krizinin eşiğinde çocuklarımıza doğa bilincini bir kez daha yerinde ve en güzel şekilde aktarmak için Çam Dağı’nda çöp toplayan öğrenciler, doğaya ve canlılara saygı duymanın önemini farklı bir şekilde gösterdi. Sadece evlerimizi değil, aynı şekilde adım attığımız her yeri, özellikle de ormanları ve doğal yaşam alanlarını temiz tutmamız gerektiğini düşünen öğrenciler, bu etkinlikle beraber yetişkinlere de örnek oldular ve güzel bir farkındalık yarattılar.

Önümüzdeki süreçte de bu gibi etkinliklerin devam edeceğini söyleyen öğrenciler ve danışman öğretmenleri hem yaşanılabilir bir doğal ortam hem de geri dönüştürülebilen atıkların toplanması için daha farklı işler de planladıklarını söyledi. Projenin mimarlarından biri olan Seyfettin Mutlu başlattıkları Sosyal sorumluluk projesi ile ilgili şu söylemlerde bulundu; Öncelikle belirtmek isterim ki bu proje öğrencilerle birlikte düşünülen ve yürütülen ortak bir fikirdir.

Çağımızın en önemli sorunlarından biri şüphesiz ekolojik sistem deki insan kaynaklı tahribatlar sonucu yaşanan felaketlerdir. Bu gün Greenpeace verilerine göre okyanusların büyük bir bölümünün tek kullanımlık plastik atıklarla dolu olduğu söyleniyor. Söylemlere gerek de yok aslında. Etrafımıza bakarsak attığımız her iki adımdan birinde tek kullanımlık atıklar görmemiz mümkündür. Türkiye de özellikle Akdeniz bölgesinde yapılan araştırmalarda ise balıkların yüzde 44’ünde mikro plastik tespit edildi. Yine Greenpeace verilerine göre yapılan araştırmalarda dünya genelinde yıllık ortalama 400 ile 450 milyar ton plastik üretildiği, üretilen bu plastiklerin ise yüzde 30’unun bile geri dönüştürülemediği belirtilmekte. Giderek artan tek kullanımlık plastik üretiminin sonuçları küresel anlamda özellikle de sürdürülebilir doğal yaşam için ciddi tehditler oluşturmaktadır. Biz başlatmış olduğumuz bu sosyal sorumluluk projesinin gelecek ve yaşanabilir bir dünya için gerekliliğini benimsedik. Bununla ilgili öğrencilerimizle söyleşiler gerçekleştirdik. Ne yapabiliriz konusunda fikirler düşünmeye başladık. Bu bağlamda küresel anlamda bir farkındalık bilinci oluşturma gücüne sahip olmadığımızı, ancak yaşamış olduğumuz bölgelerde çöp toplayarak bir farkındalık oluşturmamız gerekliliği konusunda hemfikir olduk. Projenin ortaya çıkışı böyle gerçekleşti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL