Yaşam

“Biz olumsuz görüş verdik”

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde kurulması planlanan Sülfürik Asit Tesisi ile ilgili konuşan Başkan Söğüt, “Bizim görüşümüz olumsuz” dedi. Kocaeli’nin Körfez ilçesinde kurulması planlanan Sülfürik Asit Üretim Tesisi ile ilgili bilgilendirme toplantısı..

“Biz olumsuz görüş verdik”

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde kurulması planlanan Sülfürik Asit Tesisi ile ilgili konuşan Başkan Söğüt, “Bizim görüşümüz olumsuz” dedi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde kurulması planlanan Sülfürik Asit Üretim Tesisi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Net bir şekilde söylemeliyim ki; Bizim görüşümüz olumsuz. Bunu da yazıyla gönderdik. Çünkü vatandaşlarımızın sağlığı ve çevremiz bizim için önemli ve kıymetli” diye konuştu.
Körfez’de kurulması planlanan Sülfürik Asit Üretim Tesisi ile ilgili; bazı meclis üyelerinin hem basını hem de kamuoyunu yanlış bilgilendirerek adeta itibar suikastı yapmaya çalıştığını belirten Başkan Şener Söğüt, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Söğüt, ÇED sürecinin tek karar vericisinin Körfez Belediyesi olmadığını belirterek, “Çevre Bakanlığı, DSİ, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz gibi diğer kurumlar da var. Ama kamuoyunda Körfez Belediyesi onay verdi, yapılacak gibi bir algı oluşturmak istendi.

“UYGUN GÖRÜŞ VERMEDİK”
Oysaki bir ÇED Değerlendirme Komisyonu oluşturulur ve komisyon üyelerinin tamamından görüşler istenir. Neticede bu tür tesisler çevreye ne gibi etkileri var, hava ile olan ilişkisi, toprakla olan ilişkisi, kentsel yapısallaşmayla olan ilişkisi nedir bu tür etkileri değerlendirir. Biz de kendi sorumluluğumuz kapsamında raporu değerlendirdik. Net bir şekilde ifade edeyim; “Bizim görüşümüz olumsuz. Böyle bir tesisin yapılması ile alakalı Körfez Belediyesi olarak uygun görüş vermedik” ifadelerini kullandı.

“ONAY MAKAMI BİZ DEĞİLİZ”
Başkan Söğüt, Bugüne kadar bizlere ÇED ile ilgili değerlendirme sorulduğunda oturduk ve değerlendirme yaptık. Bu konular masa başında verilecek kararlar değil. Tüm etkilerini, yansımasını, kente doğrulabileceği problem ve riskleri geniş bir yelpazede değerlendirmek durumundayız.
Basında çok şey yazıldı, çizildi. Astı astarı olmayan durumlardı. Bizim özellikle bir ziyaretimiz oldu tesisi yapmaya planlayan firmaya. Bu bununla ilişkilendirildi. Ziyarete gittiğimde inanın bu tesis ile ilgili bilgim bile yoktu.

“ALTINDA FARKLI ŞEYLER ARADILAR”
Ne için gittim peki? Bizim sanayi bölgesinde bu tesisin yapılacağı alanda Nizam Sokak ve bağlantıları var. “Buradaki sokağın asfalt sıkıntısı var. 1,5 kilometrelik bir yol. Ağır tonajlı araçlar kullandığından bizim döktüğümüz asfalt çabuk tahrip oluyor. 6 ayda bir yenilemek zorunda kalıyoruz. Karayolları standardında yapalım istedik. 5 milyon TL’lik bir maliyeti çıkıyor. Benim bu kentte asfaltla ilgili yatırımımın büyük kısmını buraya harcayamam” dedi.

“SİZİN SİYASETİNİZ BATSIN”
Körfez Belediye Başkanı Söğüt sözlerini şöyle sürdürdü: “Oturduk dedik ki buraya cephe alan tesisleri ziyaret edelim ve yolun daha sağlam ve mukavemetli standardı daha yüksek bir yol haline getirelim. Ve ben o hafta içerisinde bir çok kuruma daha gittim. Ama sadece biri cımbızla çekildi. Bu cidden haksızlık yapıldı. Yok tesis karşılığında tablet istediğimiz bile söylendi. Seviyeyi düşürdüler siyaset adına. Sizin siyasetiniz batsın.

“ARADIĞINDA ONA AKTARDIM DA”
Çok rahatlıkla bana ulaşabilir ve sorabilirlerdi. Bana ulaştıklarında değerlendirmemiz devam ediyor dedim. CHP’li Meclis Üyesi Erkan Uygun beyefendi aradı kendisine de aktardım. Kendisi de bu konuyla ilgili bir rapor olduğunu, ulaştırmak istediğini söyledi. Tabi ki dedim sevinirim gönderin. Rapor göndermek bir yana, sosyal medyadan istedikleri gibi yazıp çizdiler kendilerine göre. Büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldık”

“KENDİ BÜTÇEMİZLE ALDIK”
Öğrencilere dağıtılan tabletlerle ilgili de açıklama yapan Başkan Söğüt, “Tablet noktasında biz zaten 500 tane geçen mecliste kendi bütçemizle milli eğitime katkı sağlamak adına karar aldık. Kendi bütçemizle 500 tane tablet verdik. Dedik bir de bu işe sanayi kuruluşlarımızı katalım. Her birine resmi yazı yazdık. En az 100 tabletle destek olun dedik. Maalesef sadece geri dönüş olarak 70 tablet alabildik. 2 kurum destek oldu. İsimlerini de vereyim. Bir tanesi Gübretaş, diğeri İGSAŞ.

“YAZIMIZI YAZDIK VE GÖNDERDİK”
Olay o kadar farklı taraflara çekildi ki; sadece burada tek yetkili biziz biz de onay vermişiz gibi yansıtıldı. Biz tesisin özellikle emisyon noktasında ilçemize bu tesisin yapılacağı yerin kentsel yaşam alanına yakın olması ve gaz dolum tesislerinin de olduğunu belirterek görüşümüzü olumsuz olarak belirledik. Yazımızı da imzaladık ve gönderdik.

“İNSANIMIZ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”
Bizler sanayicilerimizden çevreye zararı olmayan, ÇED değerlendirmelerde sıkıntı yapmayacak tesisleri buraya yapmalarını tavsiye ediyoruz. Tabi ki biz sanayicinin yatırım yapmasına karşı değiliz. Ama bizim için öncelikli olarak kentte yaşayan vatandaşlarımız ve çevremiz önemli ve kıymetli” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL