Güncel

Belediye meclisinde HÜRRİYET fırtınası

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “Siz parsel parsel sattınız. Biz satmadan yapıyoruz” dedi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; İzmit Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı ikinci birleşiminde faaliyet raporlarının görüşüldüğü sırada..

Belediye meclisinde HÜRRİYET fırtınası

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “Siz parsel parsel sattınız. Biz satmadan yapıyoruz” dedi.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; İzmit Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı ikinci birleşiminde faaliyet raporlarının görüşüldüğü sırada AKP grubundan gelen eleştirilere cevap veren Başkan Hürriyet, “Siz parsel parsel sattınız. Biz satmadan yapıyoruz” diye konuştu.


Mecliste adeta fırtına estiren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, eleştiri oklarını AKP sıralarına yöneltti. Başkan Hürriyet, “Siz sata sata yönettiniz. Parsel parsel sattınız. Birçok gayrimenkulu sattınız. Biz bu hizmetleri satmadan yaptık. Ama siz 76 milyon liralık gayrimenkul satışı yaptınız. 20 milyon lirada bakanlıktan destek aldınız” eleştirisinde bulundu.

“ESKİ DEFTERLERİNİZİN ALTINDA KALIRSINIZ”
Eleştirilerini sürdüren Başkan Hürriyet, “Eski defterlerinizin altında kalırsınız. Biz satmadan yapıyoruz. Biz Ankara’dan, bakanlıklardan destek almadan yapıyoruz. Pandemiye rağmen, yanlış ekonomik politikalarınızın yarattığı ekonomik krize rağmen kaynaklarımızı en iyi tasarrufla kullanıyoruz. Yandaşa değil makam araçlarına değil, 1,5 milyon liralık BMW’lere değil, hizmet araçlarına yatırdık. Bilerek konuşmak gerekiyor” dedi.

“EMEKLİ TAZMİNATLARINI TEK SEFERDE ÖDEMEK İSTİYORUZ”
İzmit Belediye Başkan Fatma Kaplan Hürriyet emekliliği gelen çalışanların mağdur edilmeden emekli edilmesi için kredi talep etmesiyle ilgili eleştirilere, “2014 yılında siz de kredi çekmişsiniz. Biz mağdur etmeden tek seferde ödemek istiyoruz” cevabını verdi. İzmit Belediyesi’nin emekliliği gelen çalışanlarının tazminatlarını ödemek için kredi yetkisi istemesiyle ilgili olarak belediyenin işçi maaşlarını ödeyemeyecek durumdaymış gibi gösterilmesine yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Tazminatlar için kredi kullanmak istememizi sanki maaşları ödeyemiyormuşuz gibi göstermeye çalışıyorsunuz. Nevzat Bey’in bir ‘Emekli ediyorum,’ bir ‘Emekli etmiyorum’ dediği insanları emekli ettik. Hiçbirini mağdur etmedik ve tazminatlarını ödedik. 2019’da 4 milyon 377 bin lira, 2020 yılında 4 milyon 635 bin lira ve 2 yılda toplamda 9 milyon tazminat ödedik” diye konuştu.

“2014’TE KREDİ ÇEKMİŞSİNİZ”
Emekliliği gelenler ve zorunlu olarak emekli olması gereken çalışanların olduğunu vurgulayan başkan Hürriyet, “Emekliliği gelenler ve zorunlu emekliler var, istesek de çalıştıramıyoruz. Bir kere de ödeyelim, mağdur olmasın istiyoruz. Çalışan arkadaşlarımız ‘Peşinat parası yapacağım’, ‘Çocuğumu evlendireceğim’ vs diyor. Mağdur mu edelim? 2014’te emekli edebilmek için kredi çekmişsiniz. Bunu başka bir tarafa yontup maaşları ödeyemiyoruz da kredi çekiyormuşuz gibi göstermek doğruyu söylememektir. Biz çalışanımızı mağdur etmemek ve nakit akışımızı bozmamak için bir hamle yapıyoruz. Siz ise yalan söyleyerek halkı kandırmaya çalışıyorsunuz. Algı yönetimini en iyi siz yapıyorsunuz” dedi.

“CEDİT PROJENİZİ BAKANLIK BİLE KABUL ETMEDİ”
İzmit Belediyesi’nin Nisan ayı meclisi ikinci birleşiminde Cedit Mahallesi ile ilgili eleştirilere cevap veren Başkan Hürriyet, “Cedit sizin en kötü projeniz ki bakanlık bile bu projeyi değiştirdi” dedi. Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili AK Parti grubundan gelen eleştirile cevap veren Başkan Hürriyet, “Cedit projesi siyaset üstü bir konu. Cedit sizin bu kente yaptığınız kötü projelerden birisidir. Bu proje bakanlıkta olan bir proje. Bakanlık bile bu projeyi değiştirdi. Katları indirdi bambaşka bir proje oldu.

“SIRF CEDİTLİLERİN DERDİ ÇÖZÜLSÜN DİYE”
Başkan Hürriyet, “Cedit ama, fakat, lakin demeksizin sırf Ceditlilerin derdi çözülsün istedik. Bu doğrultuda Cedit halkının derdinin çözülmesine adına 10 milyon lira değerinde arazimizi Kocaeli Büyükşehirle takas ettiğimizi ifade etmek isterim. Tek amacımız vatandaşın ödeyeceği ekonomik bedeller artmasın” dedi.

“SİZİN BORCUNUZU ÖDEMEKTEN BELİMİZ BÜKÜLDÜ”
AKP döneminde oluk oluk paralar aktığını ancak kendilerinin desteksiz, taşınmaz satmadan, tasarrufla projeler gerçekleştirdiğinin altını çizen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Sizden kalan borcu ödemekten belimiz büküldü” dedi. AKP Grubu’nun 2 yıldır sadece aynı cümlelerle eleştiri yaptığını belirten İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet önceki dönemde paraların oluk oluk aktığını, deste deste ruhsatların verildiğini hatırlatarak göreve borç ödeyerek başladığının altını çizdi. Hürriyet, “AKP grubundan hep aynı cümleleri duyuyoruz. İşte şov, tabelalar vs. başka bir şey bulamayınca hep buna sığınıyorsunuz. Ne yazık ki 2 yıldır hep iftira muhalefetini dinliyoruz. 2 yıldır yapmaya çalıştığımız ve kaynakları doğru kullanarak ortaya çıkarmaya çalıştığımız bütün projeler için en azından ‘Bu proje iyi olmuş’ demenizi beklerdik. Ne yazık ki bugüne kadar duymadık. Buna da alıştık, dolayısıyla çok da bir beklentimiz yok” dedi.

“GERÇEK NİYETİNİZ ORTAYA ÇIKIYOR”
AKP’nin algı yönetimi yaptığının altını çizen başkan Hürriyet sözlerini şöyle sürdürdü: Etüt Proje Müdürlüğü’müzün yaptığı giriş bankoları, aydınlatmalar ve bitki örtüsü için ödenen parayı sanki sadece yosunlara ödemiş gibi göstermek de aslında AKP grubunun gerçek niyetini ve algı yönetimini ortaya koyuyor. AKP’nin algı yönetme konusundaki başarısını zaten çok iyi biliyoruz. Heykel faturalarını bile tutturamadığınız, insanları yanlış bilgilendirdiğiniz ortada. Siz yorumlarla biz belgelerle konuşuyoruz.

“SİZİN GİBİ DÖKME MAZOT ALMIYORUZ”
Araç konusuna gelince sizin döneminizde tek bir firmadan dökme mazot alıyordunuz. Biz şimdi taşıt tanıma sistemiyle kentin birçok noktasındaki benzinci esnafından alışveriş yapıyoruz. Yani esnaf kazanıyor. Daha da ötesi İstanbul’la yaptığımız anlaşma gereği İBB bizden çok daha büyük tonlarca mazot kullanması nedeniyle mazotun birim fiyatına ödediği paradan biz de yararlanıyoruz. Bu sayede bu belediyenin parası bu belediyede kalıyor. 1 milyon gibi ciddi bir tasarruf sağlamış oluyoruz. Sizin yapmadığınız önemli bir fark.

“PROJE YAPIMI DA FAALİYETTİR”
Arsal Bey uzun uzun proje yapım aşamalarından bahsetti. Onu bile değerli görmemenize çok üzüldüm. Çünkü proje yapımı da bir faaliyettir. Nitelikli projeler çıkarmak, sadece ‘Kurdeleyi keseyim, boş bırakayım’ değil, gerçekten içini insanla dolduracak doğru projeleri, doğru ekiplerle, doğru anlayışla ve halkı katarak oluşturmak da bir faaliyettir. Bunların süreçleri de bir faaliyet. En nihayetinde bir binayı bir yılda yapamıyorsunuz. Bugün temeli atılsa en az 18 ay sürüyor. Tabi sizin döneminizde paralar oluk oluk akıyordu. Deste deste ruhsatlar kesiliyordu. Parsel parsel gayrimenkul sattınız, bakanlıklardan milyonluk yardımlar aldınız. Maalesef şimdi öyle değil. Bizim borç ödemekle belimiz büküldü.

“BİZ SİZİN GİBİ BİRİLERİNE DEĞİL, ESNAFA BÖLÜŞTÜRÜYORUZ”
AKP’li sıralara “Siz yanlış yapıyorsunuz, biz doğru” diyerek seslenen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Borçtan, şovdan, fuzuli harcamadan bahsedecekseniz kendi belediyelerinize bakın. Yanlışı siz yapıyorsunuz, doğruyu biz. Sanki biz yolsuzluk yapmışız gibi anlatıyorsunuz. Bize çamur atmayın” ifadelerini kullandı. Denetim komisyonu raporuna atıfta bulunarak eleştiride bulunan AKP’li meclis üyelerine kendi belediyelerinin harcamalarını örnekleyerek yanıt veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şu sözleri kaydetti: “Borçtan, şovdan, fuzuli harcamalardan bahsettiniz. Kusura bakmayın ama biz sizin gibi yapmadık. Siz ne yapıyorsanız biz onu yapmıyoruz. Pandemi sürecinde öngörülmeyen durumlardan ve hızlı hareket etmemiz gerektiğinden dolayı doğrudan temin harcamalarımızı dilinize doladınız. Siz kendi belediyelerinize bakın.

“KENDİ BELEDİYELERİNİZE BAKIN”
Şu anda Gölcük Belediyesi; söz konusu kalemde bütçesini yüzde 30 aşmış. Biz sadece yüzde 2 aşmışız. Darıca Belediyesi’nin özel kalem bütçesi 5,5 milyon ve bunun 2,5 milyonu personel gideri. Kalanı mal ve hizmet alımı. Söylemeye çalıştığınız şey kendi belediyelerinizde gerçekleşmiş, biz de gerçekleşmemiş. Bunun Kendi belediyelerinizle uğraşın. 10 yılda 1 milyarlık bütçenin 96 milyonu yerine 167 milyonunu doğrudan teminle kullanmışsınız. Kendi belediyeleriniz hamuduyla götürürken bizimle uğraşmayın. Yanlışı siz yapıyorsunuz, doğruyu ise biz. Sanki yolsuzluk yapmışız gibi anlatıyorsunuz. Buyrun karşılaştıralım. İşte sizin karneniz. Çakmış durumdasınız.

“ÇAMURUNUZ SİZE BULAŞSIN”
Karnelerinizi bloke etmek için biz yapıyormuşuz gibi aktarmaya çalışıyorsunuz. Mali disiplin, şeffaflık, adalet ve adil bölüşüm konusunda sizin yapmadıklarını yapıyoruz; esnaf kazanıyor, insanımız kazanıyor. Sizin gibi birilerine doğrudan böle böle yapmıyoruz. Önce geçmişinize bakın ondan sonra laf söyleyin. Son olarak faaliyet raporumuz imkansızlıklara, pandemiye rağmen somut işlerdir. Bunların nasıl kamu tasarruflarıyla oluşturulduğu da ortada. Sizin gibi bolluk içinde değilken yapıyoruz. Buna rağmen atacak çamurunuz varsa o çamur size bulaşsın” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL