Güncel

Başkan Erdoğan: Türkiye lojistik süper gücü olmayı hedefliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2053 vizyonunun bir parçası olarak bir lojistik süper gücü olmayı hedeflediğini söyledi. Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin içinde yer aldığı Avrupa-Asya-Afrika..

Başkan Erdoğan: Türkiye lojistik süper gücü olmayı hedefliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2053 vizyonunun bir parçası olarak bir lojistik süper gücü olmayı hedeflediğini söyledi.

Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin içinde yer aldığı Avrupa-Asya-Afrika ticaret üçgeninin, ülkeye ulaştırma açısından büyük fırsatlar sunduğunu kaydetti. Erdoğan, 2003 yılından bu yana beş ana ulaştırma sektörüne 172 milyar dolar yatırım yapıldığını belirtti.

Yeni yatırımlar yolda

Demir yolu ağının 2053 yılına kadar 28 bin 590 km’ye uzatılacağını söyleyen Erdoğan, yük taşımacılığının yüzde 22’sinin demir yolu ile yapılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Erdoğan, yeni yatırımlarla kara yolu hizmet seviyesinin de iyileştirileceğine işaret ederek kara yolu ağının 3 bin 633 km’den 8.325 km’ye çıkarılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul projesinin Boğaz’daki gemi trafiğini azaltmak için kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL