Güncel

Bakkallardan 7 maddelik teklif

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, esnafın korunması için AVM ve zincir marketlere yönelik getirilmek istenen düzenlemeleri içeren taslak metne 7 maddelik görüş bildirerek konfederasyona sunduklarını açıkladı…

Bakkallardan 7 maddelik teklif

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, esnafın korunması için AVM ve zincir marketlere yönelik getirilmek istenen düzenlemeleri içeren taslak metne 7 maddelik görüş bildirerek konfederasyona sunduklarını açıkladı.

Yıllardır dile getirdikleri düzenlemenin görüşe açılmasından memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Akdardağan, “Esnafımızın yıllardır beklentisi olan ve her platformda ısrarla dile getirdiğimiz düzenlemeler nihayet gündeme gelmiştir. Buna göre; Ticaret Bakanlığı, AVM ve zincir marketlere yönelik düzenlemeler getirmek istemektedir. Düzenlemeye göre, zincir marketlerde sigara satışı yapılmayacak, Pazar günü saat 11.00’dan önce açılmayacak, raflarda yöresel ve bazı ürün satılmayacak, rekabet şartlarıyla esnafın korunması sağlanacaktır. Heyecanla beklenen düzenlemeyi hayata geçirmek için görüşe açan Ticaret Bakanlığı; Konfederasyonumuzun, federasyonlarımızın, oda yönetimlerimizin ve dolayısıyla esnaflarımızın fikrini almaktadır. Her şeyden önce taslak metni için görüşümüzün alınıyor olmasından son derece memnuniyet ve heyecan duyuyoruz. Bu vesileyle bakkal ve bayi esnaflarımızın isteği doğrultusunda fikirlerimizi beyan ediyoruz. Düzenlemenin biran önce hayata geçirilmesi ise en büyük isteğimizdir” dedi.

Başkan Akdardağan, “Gündeme getirilen taslağın yasalaşmadan önce eksik gördüğümüz bazı yönleri ve maddeleri bulunmaktadır. Günümüz şartlarına göre düzenlenmesini istediğimiz maddeleri odamız aracılığıyla Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonumuza sunduk. 7 maddelik teklifimizin ilk maddesi zincir marketlerin sabah saat 10.00 ile 20.00 arası hafta sonu veya içinde bir gün tatil olarak kapatılmasıdır. İkinci madde ise; Dini bayramların 1 ve 2’nci günlerinde kapalı olmalarıdır. Üçüncü madde ki teklifimiz; Şubeleri bulunan yerel ve zincir marketlerin kesinlikle alkol ve sigara satışı yapmamalarıdır. Dördüncü maddemiz yine zincir marketlerinde ekmek, simit, poğaça gibi açık ve paketsiz ürünlerin satışı yapılmasının engellenmesi üzerinedir. Bu madde hem bakkal esnafını, hem fırıncı esnafını rahatlatacaktır” dedi.

Teklifin beşinci maddesinin büyükşehir, il, ilçe ve mahalle merkezlerindeki akaryakıt istasyonlarının market bölümlerinde sigara ve alkol satılmaması olduğunu belirten Başkan Akdardağan, “Amacımız bu tür yerlerde sigara ve alkol satılmayarak küçük bakkal esnafının desteklenmesidir. Yine görüş bildirdiğimiz altıncı maddemiz ise; Yeni ruhsatlandırılacak bakkal, market, büfe gibi mikro ölçekli işletmelerin, Büyükşehir il merkezlerinde kapıdan kapıya 250 metre, il ve ilçe merkezlerinde kapıdan kapıya 200 metre mesafe olmasıdır. Bu madde de, Sakarya’daki istediğimiz iki esnaf arasındaki mesafenin 250 metre olmasıdır. Teklifin kabul görmesiyle esnafın birbirine zarar vermesi de önlenecektir. Son teklifimiz yedinci maddede ise; Zincir marketlerin büyükşehirlerde yerel ve zincir market gözetmeksizin kapıdan kapıya en az 500 metre olması, bakkalların mikro ölçekli işletmelerin ise en az 250 metre olmasıdır. Bu teklifimiz ile esnafımız ayakta duracak ve rekabet edebilir seviyeye gelecektir. Tüm bu haklı tekliflerimizi bakanlığımıza sunulmak üzere odamız aracılığıyla Türkiye Esnaf ve Sanatları Konfederasyonumuza sunduk. Bundan sonra gelişmeleri yakından takip ederek, esnafımızın isteklerinin kabul görmesi için çalışacağız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL