Genel

Aziz ŞAHİN: “Farkındalık, başarının anahtar bileşenidir”

Kısa adı ATİK olan Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi’nin Afrika iş Forumu; İstanbul Pulman Otel Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. “54 Afrika Ülkesi Dünya ile İstanbul’da buluşuyor” sloganı ile gerçekleşen toplantıya; Afrika..

Aziz ŞAHİN: “Farkındalık, başarının anahtar bileşenidir”

Kısa adı ATİK olan Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi’nin Afrika iş Forumu; İstanbul Pulman Otel Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. “54 Afrika Ülkesi Dünya ile İstanbul’da buluşuyor” sloganı ile gerçekleşen toplantıya; Afrika ülkelerinden ve Türkiye’den çok sayıda İş İnsanı katılarak, ikili iş görüşmesi de gerçekleştirdi.

ATİK Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi Genel Başkanı Aziz Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleşen Afrika iş Forumu’na; Gambiya Cumhurbaşkan Yardımcısı Dr. Isatou Touray, Gambia Sağlık Bakanı  Dr. Ahmed Lamin, Gambia Tarım Bakanı Han Amne Fabureh, Afrika Ülkeleri Ticaret Kuruluşları, Afrika Ülkeleri İş Kadınları Dernekleri, Afrika Devlet Erkânı, Basın Mensupları, Avrupa’nın en seçkin kuruluşlarından olan AWorldPress ve Haxsa Group, İkitelli Organize Sanayi Bölgeleri Başkanı Ahmet Akkaya, İstanbul’dan Aktif İş Kadınları Dernek Yöneticileri ve Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATİK Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi Genel Başkanı Aziz Şahin; şunları söyledi: “Malumunuz üzere, son 1,5 yıldır insanlığın gündemini belirleyen pandemi bu değişimi sağlamıştır. Salgın hastalık küresel sistemdeki açıkları ve yapısal sıkıntıları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ekonomiden ticarete kadar çok geniş yelpazede salgının artçı sarsıntılara maruz kalıyoruz. Pandemi kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirdiğimiz çalıştayımız, salgın hastalık sürecinde tüm insanlığın yaşamış olduğu olumsuzluklara rağmen, ATİK Afrika Türkiye Yatırım Forumumuza, çok sayıda Afrika ülkesi katılım sağlamıştır. Bu pandemi sürecinde, dünyanın en büyük organizasyona imza atan Konseyimiz, başarı çıtasını yükseltmeye devam etmektedir. Bilvesileyle emeği geçen ekibime ve bütün ATİK ailesine teşekkür ediyorum. ATİK Biziz, bizse ATİK. Bu meyanda; sen ben yok, biz varız…

Değişen ve gelişen dünyanın tüm parametrelini takip eden, ATİK UEMP Konseyi’mizin sadece iş yatırım toplantıları yapması tek başına yeterli görmediğimiz için, özellikle Dünya ülkelerinin kayda değer yetkilileri ile dostluk ve güvene dayalı, samimi ve içten iletişimler kurmaktayız. Bu manada; konseyimizin genel başkanı olarak Afrika’dan teşrif eden tüm misafirlerimizi hitaben kurmuş olduğum şu sözler ile aramızda gönül köprüleri inşa ettik!

‘Selam olsun! bir zamanlar Türk’ün mührünün olduğu, bugünde Türk devletinin Tika kurumu başta olmak üzere, Atik Afrika Konseyimiz ile tarihi ve kültürel bağlarımızın devam ettiği gönül coğrafyamız Afrika’ya ve Afrika’nın güzel insanlarına selam olsun!’

Bu vesile ile Afrikalı protokolümüz başta olmak üzere, tüm protokol ve katılımcılarımıza en kalbi duygularımla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Rengimiz farklı olsa da aynı duyguları taşıyan, aynı ruh iklimine sahip olan, ilk insan Adem babanın çocuklarıyız hepimiz. Unutmayınız ki, Ülkemizde de ecdadımız Osmanlı Devleti döneminde, Sakarya’ya ve Ege Bölgemize gelen soydaşlarınız, Afrikalı kardeşlerimiz var. Bugün onlar ile akrabalık ve dostluk ilişkilerimiz en güzel şekilde sürmektedir. Yani siz, ne kadar Afrikalı iseniz bizde o kadar Afrikalıyız. Biz ne kadar Türk isek, sizde o kadar Türk’sünüz. Çünkü tarihi ve kültürel bağlarımız var. İşte bu sebeple; sizleri güzel İstanbul’da misafir etmenin ve görmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz, şeklindeki yapmış olduğumuz karşılıklı konuşmalarımız sonucunda, Afrikalı misafirlerimiz ile dostluk ve güvene dayalı yeni gönül köprüler kurmanın mutluluğunu yaşamaktayız…

Şimdi geldik asıl meselemize; Türkiye güçlendikçe milletimizde güçlenecek. Biz güçlendikçe mazlumların dertlerine derman olacağız. Bu manada bizde, yani kısa adı ATİK olan Sivil Toplum Kuruluşu olarak üzerimize düşeni yapmak için geliyoruz! ATİK, pragmatik ve dinamik düşünce yapısı ile sıradan bir Sivil Toplum Kuruluşu olmadığını bir kez daha ispatlamış ve farkındalık tesis etmiş olan kurumsal bir STK’dır. Dünya kamuoyunda büyük ses getirdiği bu görkemli çalıştayamızın, uluslarası etkinlik açısından önemi ve kısaca sonuç bildirgemiz şudur;

ATİK Afrika Türkiye Yatırım Forumumuz da Afrikalı devlet yetkilileri ile İş İnsanlarının, Türkiye ve Türk İş adamlarımızdan bazı sektörlerde yatırım yapmaları konusunda beklentileri olduğunu ifade ettiler. Tarım, gıda, alt ve üst yapı, enerji vb.

Afrikalı dostlarımızın, bu taleplerini tam manada karşılayabilmemiz için, güvenlik başta olmak üzere, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin Uluslararası standartlarda olması konusunda tavsiyelerimiz oldu.

ATİK, Türk ve Afrikalı iş dünyasını bir araya getirmek suretiyle bazı işadamlarımızla, karşılıklı Ekonomik ve Ticaret İşbirliği antlaşmaları yapması sonucunda, ülkemize ve işadamlarımıza karınca kararınca faydalı olabilmenin hazzını yaşamakla birlikte hedeflerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz.

Neticeten, her başarının üzerimize daha fazla sorumluluk yüklediğinin bilincindeyiz. Bundan sonra başka bir ülke ile düzenleyeceğimiz “Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Forumu ” toplantımızın daha detaylı ve daha profesyonel olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Çalıştayımızın sonunda, yerli ve yabancı tüm konuklarımızın organizasyonumuzla alakalı, iltifatlarına mazhar olduk. Sağ olsunlar…

Marifet iltifata tabidir sözüne binaen, ATİK ailesi olarak, iltifatları ile bizleri şereflendiren uzaktan ve yakından gelen tüm katılımcılarımıza, sonsuz saygı ve hürmetlerimi sunarım.

ATİK biziz, bizse ATİK…

Lütfen bizi takip devam edin.

Her şey güzel olacak.

Sözlerimi burada son verirken; Büyük Atatürk’ün şu veciz sözü ile noktalamak istiyorum. ‘Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.” sözünü rehber edinerek; laf üretmek yerine üretime daha çok katkıda bulunmalı; yenilikçi, üretken ve rekabetçi bir ekonomi tesis edip, bağımsızlığımızı teminat altına almalıyız’

Başarı serüvenine bir yenisini ekleyen konseyimiz ATİK için bu yeterli mi? Elbette değil. Daima ileri. Mühim olan başarıyı zirveye taşımak değil, hedeflerimiz doğrultusunda daima bir adam ileri gidebilmektir asıl olan. Yolumuz, bahtımız ve geleceğimiz aydınlık olsun. Senle bir fazla sensiz bir eksiğiz. Bu duygu ve düşüncelerimle, tüm girişimci dostlarımı ve ATİK ailesini en derin kalbi duygularımla selamlar, saygı ve hürmetlerimi sunarım.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL