Spor

AYGÜNDÜZ: “Pandemi günlerimizde; ‘Hareketli kal, sağlıkla kal’ Sağlık için Spor’dayız”

Toplumumuzun yüzde 71,9’unun hareketsiz olduğunu söyleyen Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu (DGSKON) Genel Başkanı Türker Aygündüz yaptığı açıklamada; “Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili..

AYGÜNDÜZ: “Pandemi günlerimizde; ‘Hareketli kal, sağlıkla kal’ Sağlık için Spor’dayız”

Toplumumuzun yüzde 71,9’unun hareketsiz olduğunu söyleyen Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu (DGSKON) Genel Başkanı Türker Aygündüz yaptığı açıklamada; “Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kullanması önem arz etmektedir. Bu kapsamda ülkemizde 81 il sağlık müdürlükleri, Gençlik ve Spor il müdürlükleri, DGSKON il Başkanlarımız birlikte hareket ederek, etkinlikler COVID 19 nedeni ile geniş katılımlı etkinlikler planlanmamıştır.

Uluslararası Herkes için spor Federasyonu tarafından Dünya yürüyüş Günü kapsamında COVİD 19’un getirdiği küresel salgını yenmek için sporun ve fiziksel aktivitenin dünyayı birleştirme gücünden hareketle “Küresel Harekete Katıl” çağrısı yapmaktadır.
Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktivite düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.
Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması ” sonuçlarına göre toplumumuzun %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir.
Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programının B.6 başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır.
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, koronavirüs ülkemizde de hayatı olumsuz etkilemiştir. Sağlık Bakanlığı olarak sağlık camiası ciddi bir mücadele yürütmektedir.
Bu mücadelede hepimizin dikkat etmesi gereken kaideler bulunmaktadır.
Özellikle halkımızın bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirilmesi, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek günlük 15-20 dakikalık yürüyüşler yapması önem arz etmektedir.
Hareketsiz yaşam yüksek kan basıncı (hipertansiyon) kalp hastalıkları, şişmanlık (obezite) şeker hastalığı (diabet), kemik erimesi(osteoporoz) depresyon, bel ağrısı, kireçlenme (artrit) gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasına ya da var olanların şiddetinin artmasına neden olacaktır.
Yetişkinler, istirahat ettikçe ve daha az aktif hale geldikçe kendilerini daha yorgun hissedeceklerdir. Evdede rahatlıkla fiziksel aktivite yapacağımız ortamlar oluşturulabilir.
Koridorda 15-20 dakika ile başlayan yürüyüşler, evde 10’ar kez yapacağımız kültür-fizik hareketleri, Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu olarak Tüm illerimizde His APP mobil uygulamaları eşliğinde hareketsizlikle mücadele ev ortamında da sürdürülebilir.
Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik)aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.
Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5(beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.
5-17 yaş grubu için ise kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.
Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir, fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.
Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içersine kolayca yerleştirebilirsiniz.
Gün içersinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir-iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve spor il müdürlüğü ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Yalnız sağlık problemi olanların egzersiz yoğunluğunu düşük tutması ve aktivite öncesi mutlaka Doktorunun görüşünü alması gerekmektedir. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır ” diyen DGSKON Genel Başkanı Sayın Türker AYGÜNDÜZ, sözlerine şöyle devam etti. önce sağlık, bizler bir takım ruhu, azim ve kararlılıkla toplum gençlerimizi aydınlatmayı, onları kazanmayı, Gençler bizim herşeyimiz, en değerli hazinemiz. Gençlerimize hep birlikte sahip çıkıyoruz. Dünya Gençlik Ve Spor Konfederasyonu Tüm illerimizde Gençlerimizin katılımlarıyla büyümeye devam ediyor. Kamu yararı adına çalışmalarımız yurtiçi-yurtdışı DGSKON olarak devam etmektedir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL