Güncel

AYDIN: “Soma Maden Faciası’daki 301 madencimizi 7. yılında saygıyla anıyoruz”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilcilik Başkanı Salim Aydın; “Ülkemizin en büyük felaketlerinden birisi olarak tarihe geçen Soma Maden Faciası’nın 7. yılında, kaybettiğimiz 301 madencimizi saygıyla anıyoruz” dedi “13..

AYDIN: “Soma Maden Faciası’daki 301 madencimizi 7. yılında saygıyla anıyoruz”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilcilik Başkanı Salim Aydın; “Ülkemizin en büyük felaketlerinden birisi olarak tarihe geçen Soma Maden Faciası’nın 7. yılında, kaybettiğimiz 301 madencimizi saygıyla anıyoruz” dedi

13 Mayıs 2014 tarihinde aralarında 5 mühendisin de ya-er aldığı 301 maden emekçisini, alınamayan önlemler sonucu meydana gelen faciada kaybettik” diyerek, hatırlatmada bulunan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilcilik Başkanı Salim Aydın; “7 yıl önce yaşanan felaket, sömürü hırsının ve neoliberal politikaların maden işletmelerini getirdiği durumu gözler önüne sermişti. Yıllar boyunca uygulanan özelleştirmelerle kamu madenciliğinin yok edilmesinin, işçilerin sendikasızlaştırılmasının ve sömürüye yönelik çalışma sisteminin dayatılmasının, madenleri işçiler için ne kadar güvensiz yerler haline getirdiğini gördük. Uzun bir geçmişe dayanan madencilik bilgi ve birikiminin yok sayılarak teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz, deneyimsiz şirketlerin kar hırsıyla işlettikleri madenlerin taşıdıkları tehlikeleri acı biçimde deneyimledik. Sorumluluğu sermayeden uzaklaştırmak için mühendisleri ve iş güvenliği uzmanlarını sorumlu tutma çabası bugün de devam etmektedir. Üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, yargı ne karar verirse versin, bizler, 301 madencinin ölümünü, siyasi iktidarın ve kamu kurumlarının sorumluluğunu, madenci şirketin açgözlü sahiplerini ve faciaya sebep olan kişileri asla unutmayacağız, unutturmayacağız. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke ve insani koşullarda çalışabileceğimiz iş koşulları için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL