İlçeler

Arifiye Belediyesi Meclisi; tam kapanmanın bitimi ile toplandı

Arifiye Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı; Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu yaptığı açılış konuşmasında; ”Sayın Meclis Üyelerimiz, değerli misafirlerimiz öncelikle Mayıs ayı Olağan..

Arifiye Belediyesi Meclisi; tam kapanmanın bitimi ile toplandı

Arifiye Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı; Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu’nun başkanlığında gerçekleştirildi.

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu yaptığı açılış konuşmasında; ”Sayın Meclis Üyelerimiz, değerli misafirlerimiz öncelikle Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantımızın hayırlara vesile olmasını dilerim. Geçtiğimiz Ramazan Bayramınız mübarek olsun. Yine çiftçiler günü ile 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlu olsun. Tüm Annelerimizin Anneler günü kutlu olsun. Tüm İslam Âleminin Mübarek Ramazan Ayını ve Ramazan Bayramını buruk geçirmesine neden olan; İsrail’in hak, hukuk, adalet, insan hakları gibi evrensel değerlerin hiç birine riayet etmeksizin, orantısız güç kullanarak Filistinli kardeşlerimize yaptığı saldırıları büyük bir şiddetle kınıyor, bu saldırılara derhal son vermesini istiyoruz. Şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve kederli ailelerine sabırlar diliyoruz.”

Cumhuriyet Halk Partili Arifiye Belediyesi Meclis Üyesi Feridun Adıyaman; gündem dışı söz istedi. Adıyaman Millet İttifakı Meclis Üyeleri adına yaptığı konuşmasında; ”Öncelikle 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun. Tüm Annelerimizin Anneler günü kutlu olsun. Dünya Çiftçiler günü kutlu olsun. Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil bir çok Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar çok vahim boyutlara ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan Yaşam hakkının ihlalidir. Filistinlerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir.  İsrail’in bu gayri insani saldırılarının şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz. Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığına BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi suçluların tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır” dedi.

Sonrasında söz isteyen Büyük Birlik Partili Meclis Üyesi Ahmet Acar, aynı şekilde İsrail zulmünü kınadı. Pandemi sürecinde kapalı kalan esnafın Belediyemize yaptığı İlan Reklam Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi ve Emlak Vergilerinin alınmamasını talep etti.

Başkan İsmail Karakullukçu söz alarak; ”Arkadaşlar sizlerin de desteği ile Belediyemizin sahibi olduğu işyerlerindeki kiracı olan ve pandemi süresince kapalı olan esnafımızın bir talebini sizlerle paylaşmak istiyorum. İşyerleri kapalı olduğu için geçen yıl olduğu gibi en az 3 aylık kira muafiyeti talep ediyorlar. Arkadaşlarımızla istişare ettik. Sizler de destek verirseniz, ek madde olarak gündeme alalım. Bu yıl pandemi nedeniyle çalışamayan ve kapalı olan esnaflarımıza 6 aylık kira muafiyeti getirelim. Yaz ayları yaklaşıyor. Belediye olarak, sivrisinek, larva ve uçkun mücadele çalışmalarımız başlıyor. Arifiye’miz merkezi mahallelerinin yanında mücavir alanları ve sulak alanları çok fazla olan bir yer. Bu bağlamda çalışmalarımıza şimdiden başlıyoruz. Yine, ilçemizde yapılan Toyota Hastanesindeki inşaat çalışmaları hızlanacak. Sağlık ocağı inşaatımız yavaş ta olsa devam ediyor. Büyükşehir Belediyesince İkinci caddedeki yapılan çalışmalar tamamlanmak üzere. Karaaptiler Mahallesinde vatandaşlarımızın nefes alabileceği, tabiat parkı şeklinde inşa ettiğimiz Gölya Tabiat Parkında çalışmalarımız büyük ölçüde tamamlandı. Kısmet olursa, kısa bir süre içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Yine, Pandemi sürecinde çalışamayan ve mağdur olan vatandaşlarımıza yardımlarımız sürüyor. Ramazan ayını da fırsat bilerek 2000 paket erzağı ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Bunun büyük bir kısmını gıda kolisi şeklinde dağıtırken, bir kısmı da market alışveriş çeki şeklinde dağıttık” dedi.

Konuşmaların ardından; aşağıdaki gündem maddeleri görüşülerek, karar bağlandı

1-2020 Mali yılı Kesin Hesabının Görüşülmesi.

2-Adliye Mahallesi 2640 ada 7-9- ve 10 nolu parsellerin arasından 10 m lik imar yolunun düzenlenmesine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ait Plan ve Proje Müdürlüğünün 15.04.2021 tarihli yazısı.

3-Adliye Mahallesi 2639 ada 35 nolu parselin kuzey istikametinden geçmekte olan 10 mlik imar yolunun kaldırılmasına yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğine ait Plan ve Proje Müdürlüğünün 15.04.2021 tarihli yazısı

4-Adliye Mahallesi 2622 ada 40-41-42-43-44 nolu parseller,2623 ada 2-3-4-5 nolu parseller,2619 ada 30-31 nolu parseller ve 2641 ada 1-2 nolu parsellere yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli ilave uygulama imar planı 01.03.2021 – 01.04.2021 tarihleri arasında Belediyemiz İlan panosunda 1 ay süre ile ilan edilen imar planına 1 adet itirazın görüşülmesi.

5-Kumbaşı Mahallesi Kırsal yerleşik alana yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisince 11.01.2021 tarih ve 1/8 sayılı kararı ile onanmış olup,22.03.2021-22.04.2021 tarihleri arasında Belediyemiz İlan Panosunda 1 ay süre ile ilan edilen imar planlarına ait itirazların görüşülmesi.

6-Haciköy Mahallesi Kırsal yerleşim alana yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisince 11.01.2021 tarih ve 1/7 sayılı kararı ile onanmış olup, 22.03.2021-22.04.2021 tarihleri arasında Belediyemiz İlan Panosunda 1 ay süre ile ilan edilen imar planlarına ait itirazların görüşülmesi.

7-Adliye Mahallesi 2639 ada 1 nolu parsel ile 2642 ada 6 nolu parselin arasından geçmekte olan 12 mlik imar yolu için hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğine ait plan ve proje Müdürlüğünün yazısı.

8-Belediyemizde kiracı olan ve Korona Virüs Pandemisi nedeniyle çalışamayan esnaflarımızdan 6 aylık kira bedeli alınmaması konusundaki talebin görüşülmesi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL