Genel

Ali Rendağ Külliyesi Tanzanya’da hizmete girdi!

Dün itibariyle çok amaçlı merkez hizmete alındı. Kocaali Halkının çok sevdiği büyüğü; ilçe halkının ifadesiyle öğretmenimiz, ağabimiz, örnek aldığı cömert, fedakar ve güzel insan merhum ALİ RENDAĞ Adına Afrika’da Tanzanya’nın..

Ali Rendağ Külliyesi Tanzanya’da hizmete girdi!

Dün itibariyle çok amaçlı merkez hizmete alındı. Kocaali Halkının çok sevdiği büyüğü; ilçe halkının ifadesiyle öğretmenimiz, ağabimiz, örnek aldığı cömert, fedakar ve güzel insan merhum ALİ RENDAĞ Adına Afrika’da Tanzanya’nın başkenti Dodoma’da , havaalanına 2 km. mesafede, Area C bölgesinde, 25/11/2022 tarihinde Cuma namazı akabinde Kocaali halkının katkılarıyla Mescit faaliyete geçti.

Mescit açılışına Türkiye’den Sakarya Kocaali ilçesinden’de katılımın sağlandı. Tanzanya’da Kocaalili Hayırseverlerin katkılarıyla yapılan Külliyenin açılışında dualar edildi, hayırseverlerin ikramıyla yemekler yenildi, çocuklara ve gençlere hediyeler dağıtıldı.

BÖLGENİN İHTİYAÇI GİDETİLDİ.

Bir hayırsever yaptığı değerlendirmede; “Yüzde 40 oranında müslümanın yaşadığı bu bölgede bu tür bir yapıya ihtiyaç olduğu bilgisi bizlerle paylaşıldı. Bu konuda yapılabilecekler nelerdir diye çalışmalara başladık. Bugün Kocaali halkının katkılarıyla ALİ RANDAĞ adına derli toplu bir yapıyı inşa edilerek Tanzanya halkının kullanımına sunmuş olmanın ve bu yapının Ali RANDAĞ adıyla hizmete girmiş olmasından mutluyuz. Bizi bu konudan haberdar ederek insanlara hayrımız dokunmasına sebep olanlardan ve bu külliyenin yapılmasında katkısı olan herkesten Allah razı olsun.Yapılan külliyenin içeriği; Camii, 8 adet tuvalet. Erkek/ Kadın olmak üzere 2 adet şadırvan, 2 sınıflı bir ana okulu (medrese) kiraya verilip geliri ihtiyaçlar için kullanılacak 1 dükkan ve çocuk bahçesinden müteşekkil. Afrika’da bazı bölgelerde okuldan çıkan çocuklar hem eksiklerini tamamlamak hemde dinlerini öğrenmek için camilere gidiliyor. Bölgede Cami ve medrese bir bütünün iki parçası. Yapışan külliye aynı zamanda “Medrese -Dershane” vazifeside icra edilecek. Sağlığında Kocaali’mizde herkese davranışlarıyla dokunan, vefatından sonra bile kilometrelerce ötede ki insanların, Afrikalıların da duasını kazandırmak, Allah dostu olduğuna canı gönülden inandığımız Ali ağabimiz ne mutlu sana. Rabbimizden rahmet diliyoruz. Mekanın cennet olsun. Resulullah(AS)a ve Salihlere komşu olmasını Allah’tan diliyoruz.” dedi.

HABER – Şerif SAR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL