Siyaset

‘’Alaağaç İlköğretim Okulu’nun kendi arsası yok mu’’

CHP Sakarya İl Başkanlığı’ndan gönderilen basın açıklamasında şu sözlere yer verildi; ‘’Sakarya’nın Akyazı İlçesine bağlı Alaağaç Mahallesinde bulunan Alaağaç İlköğretim Okulu deprem sonrası eğitime uygun değil denilerek yıkıldı. Aynı yere..

‘’Alaağaç İlköğretim Okulu’nun kendi arsası yok mu’’

CHP Sakarya İl Başkanlığı’ndan gönderilen basın açıklamasında şu sözlere yer verildi;

‘’Sakarya’nın Akyazı İlçesine bağlı Alaağaç Mahallesinde bulunan Alaağaç İlköğretim Okulu deprem sonrası eğitime uygun değil denilerek yıkıldı. Aynı yere yeniden yapılması beklenen okulun ihalesi yapıldı ancak okul mahalle dışında bulunan Akyazı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesine yapılacak.

Kararı sonradan öğrenen mahalle sakinleri duruma tepki göstererek, mahalle içerisinde bulunan 4600 m2 alanı olan okulun, lise bahçesine yapılacak olmasına anlam veremedi. Mahalleye giderek yıkılan okul ve lise bahçesinde incelemelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, İl Başkan Yardımcı Cemal Demir, CHP Akyazı İlçe Başkanı Mustafa İyiyazıcı, İlçe Başkan Yardımcıları Mustafa Sağır ve Yılmaz Çalıkooğlu ile birlikte köy muhtarı Zafer Karacan ve vatandaşlarla görüşerek konuyla ilgili bilgi aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Akyazı İlçesine bağlı Alaağaç Mahallesinde vatandaşların yıkılan okulla ilgili gizli saklı işler dönüyor dediğine dikkat çekerek, “Mahallemizde bulunan Alaağaç İlköğretim Okulu eğitim görülemez raporuna rağmen yıllarda yıkılamadı. Pandemi öncesinde okul 4600 m2 olan kendi arsası üzerine yeniden yapılmak üzere yıkıldı. Ancak 16 Haziran 2021 ihale neticesinde okulun mevcut yerine değil mahalle dışında bulunan Akyazı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesine yapılacağı ortaya çıktı. Buradaki yurttaşlarımız duruma tepkili. Mahalle içerisinde olan okul neden dışarıya taşınmak isteniyor. Köy halkından kaçırarak, kimseye bilgi vermeden apar topar mahalle dışında bulunan okulun bahçesindeki spor alanına ilköğretim okulunu yapacaklar. Bu okulun mevcut arsası dururken neden lise bahçesine yapma konusunda ısrarcılar anlamış değiliz. Köy sakinleri bu yanlıştan acilen dönülmesini bekliyor” dedi.

720 hane 2300 nüfusu olan bir mahallede merkezde olan okul alanının daha sonra ne olarak kullanılacağı konusunda da hiçbir açıklama yapılmadığına dikkat çeken Başkan Ecevit Keleş, “Burada yurttaşlarımızın merak ettiği sorular var. Bizde onlar adına sormak istiyoruz;

1-Alaağaç İlköğretim Okulunun 4600 m2 arsası birilerine peşkeş mi çekilecek?

2-Alınan kararın arkasında başka hesaplar mı var?

3-Karar neden muhtar dahil mahalle sakinlerinden saklandı?”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL