Ekonomi

Adem Sarı, “Spekülasyonlarla kaybeden üretici, tüccar ve ihracatçı oluyor”

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı son günlerde fındıkta yaşanan spekülasyonlarla kaybedenin üretici, tüccar ve ihracatçı olduğunu ifade etti. Başkan Adem Sarı yaptığı açıklamada “İhracatımızda ithal girdi olmadan..

Adem Sarı, “Spekülasyonlarla kaybeden üretici, tüccar ve ihracatçı oluyor”

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı son günlerde fındıkta yaşanan spekülasyonlarla kaybedenin üretici, tüccar ve ihracatçı olduğunu ifade etti.

Başkan Adem Sarı yaptığı açıklamada “İhracatımızda ithal girdi olmadan en büyük paya sahip milli ve stratejik tarım ürünümüz olan fındık piyasasında yaşanan spekülasyonlar fındığa ve ülkemize zarar vermektedir. Fındığın yeni coğrafyalardaki dikim alanları son 10 senede yaklaşık 3 misli artmıştır ve son süratle de artmaya devam etmektedir. Nitekim ülkemizin dünya fındık üretimindeki payı %85 seviyelerinden %70’lere kadar gerilemiştir. Yapılan projeksiyonlarda bu oranın önümüzdeki 15 sene içerisinde 50% seviyesine kadar gerileyeceği öngörülmektedir. Fındık sezonunun başlamasıyla birlikte malum bu senede sektöre yönelik sebebi ister pandemi isterse diğer faktörler olsun yaşanan ciddi düşüşün sürebileceği ihtimali kabul edilemez. Düşen ihracat gelirinin fındık fiyatı üzerinde yapılan spekülasyonların etkisinin fazla olduğunu bu durumun sadece fındık üreticisini değil, tüm Türkiye’yi etkilediğini görüyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde, üreticinin spekülasyona dayalı kısa süreli fiyat hareketlerinden kazançlı çıktığı görülmemiştir. Ne yazık ki Türkiye’nin dünya piyasalarındaki konumuna ve üreticiye zarar verdiğimizin farkında değiliz. Unutmayalım ki milyonlarca ailenin geçim kaynağı ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bu değerli ürünün tek patronu üreticidir. Fındıkta spekülatif hareketlere değil mantıklı stratejilere ihtiyacımız vardır. Fındığın tüm paydaşları bir araya gelerek çatışmadan uzak tüm tarafların kazanacağı bir ortamın yaratılması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL