Eğitim Genel

Adalet Bakanlığı ve SUBÜ’den işbirliği

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve SUBÜ arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, “Bu protokol ile çok önemli,..

Adalet Bakanlığı ve SUBÜ’den işbirliği

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve SUBÜ arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, “Bu protokol ile çok önemli, anlamlı ve insan hayatına dokunan bir iş birliği yapmanın sevincini ve onurunu yaşıyoruz” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAYEM) ile ‘Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu’ arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu Başkanı İhsan Özgür Çetin, SAYEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Boru ve bürokratlar yer aldı. Protokolle cezaevlerinde bulunan hükümlülerin aldıkları mesleki eğitimlerin SAYEM tarafından belgelendirilmesi ve toplum hayatına dönüşte daha kolay entegre olmaları ve istihdam edilmeleri sağlanacak.

Üretirken öğretiyoruz

Şeyh Edebali’nin, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözüne vurgu yapan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, “Kurumumuz bu düsturla hareket ediyor. Hükümlüleri eğitim ve istihdam olanaklarından yararlandırarak çalışma hayatında yer almaları konusunda fırsat sunmayı, onları tahliye sonrasında topluma kazandırmayı ve yaşamlarını hazırlamayı hedefliyoruz. İşyurtları Kurumumuz 180’den fazla iş kolunda faaliyet gösteriyor. İş başı meslek eğitiminin temelinde üretirken öğretmek yer alıyor. Bu anlamda nitelik kazanmak ve cezaevinden çıktıktan sonra topluma uyum sağlamak isteyen hükümlülerin bu isteğini önemsiyoruz. İşyurtları Kurumumuz bir yandan üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlarken; diğer yandan da kültürel mirasımızın korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması noktasında da faaliyetler yürütüyor. Oltu taşı işlemeciliği, çinicilik, arkeoloji ve restorasyon çalışmaları bunların arasında yer alıyor” diye konuştu.

Aranan bir belgeye sahip olacaklar

Verilen eğitimlerin ardından yapılan belgelendirme çalışmalarının da önemsediği konular arasında yer aldığını kaydeden Moğul, “Eğitim verilen hükümlülerin çeşitli kurumlarla iş birliği yapılarak kalfalık, ustalık, mesleki yeterlilik belgeleri almasını sağlıyoruz. Bugün imzalayacağımız bu protokol ile çok önemli, anlamlı ve insan hayatına dokunan bir iş birliği yapmanın sevincini ve onurunu yaşayacağız. Protokolle hükümlülere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılması sağlanacak. Ayrıca Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz ile birlikte hem ulusal alanda hem uluslararası alanda aranan bir belgeye sahip olmaları sağlanacak. Bu imza töreninin kısa süre önce kutlanan Ahilik Haftası’nın ertesinde gerçekleşmesini güzel bir tevafuk olarak görüyoruz. Ahi Evran’ın söylediği gibi, ‘hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Ahlâk ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’ Protokolümüz hayırlı uğurlu olsun.

Roller örtüşüyor

Kıymetli bir iş birliği için bir araya gelindiğini belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Adalet Bakanlığımız takdire şayan çalışmalar yürütüyor. Hükümlülerin topluma entegrasyonlarını düşünerek gerçekleştirilen faaliyetler ve bakanlığımızın pozitif rolü son derece önemli. Aslında bu açıdan baktığımızda bizim misyonumuzda yer alan topluma hizmet rolümüzle de örtüşüyor. Biz 2019 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üstün Başarı Ödülü’nü topluma hizmet kategorisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden almıştık. İşyurtları Kurumu tarafından hâlihazırda yürütülen mesleki eğitimler var. Biz SUBÜ olarak bu eğitimlerin uluslararası geçerliğe sahip olacak şekilde belgelendirilmesini sağlayacağız. Öğrencilerimizi +1 Eğitim Modelimizle iş dünyasına henüz üniversitedeyken hazırlayarak tecrübeli ve yetkin bir şekilde mezun ediyoruz. Bu iş birliğimizle de hükümlüler topluma nitelikli ve becerileri Türk Akreditasyon Kurumu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylı sertifikalarla tahliye olacaklar.”

12 yurtta 22 alanda başlayacak

Protokol doğrultusunda ilk olarak Sapanca Park Uygulama Oteli’nde bir çalıştay düzenleneceği bilgisini veren Sarıbıyık, “Ardından İşyurtları Kurumu’nun ilk olarak 12 yurdunda ve 22 alanda belgelendirme çalışmalarına başlayacağız. Sınav ve belgelendirme ücretleri işsizlik ve Avrupa Birliği fonlarından karşılanacağı için bir maddi külfet de getirmeyecek. Biz şu ana kadar Jandarma Genel Komutanlığı, PTT, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Uluslararası Gaz Eğitim Teknoloji ve Araştırma Merkezi, belediyeler ve çeşitli kamu kuruluşlarıyla da ortak çalışmalar gerçekleştirdik. Adalet Bakanlığımızla da birlikte güzel bir çalışma ortaya koymaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL