Eğitim

Adabilim bu yıl da YKS 1.si çıkarttı

Milyonlarca öğrencinin katıldığı YKS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, YKS (TYT, AYT ve YDT) birincileri de belli oldu. Geçtiğimiz yıl TYT’den Sakarya birincisi çıkaran Özel Adabilim Okulları bu yılda sözel bölümde..

Adabilim bu yıl da YKS 1.si çıkarttı

Milyonlarca öğrencinin katıldığı YKS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, YKS (TYT, AYT ve YDT) birincileri de belli oldu. Geçtiğimiz yıl TYT’den Sakarya birincisi çıkaran Özel Adabilim Okulları bu yılda sözel bölümde aynı başarıya imza attı. Özel Adabilim Anadolu Lisesi öğrencilerinden Yunus Emre Yasak sözel bölümden Sakarya birincisi olurken Türkiye genelinde ise 353’cü oldu.

Sınav sürecini değerlendiren Yunus Yasak ‘Üniversite sınavında iyi bir sonuç bekliyordum. Zorlu bir maratonun ardından bitiş çizgisine ulaşmak mutluluk verici. Hazırlık döneminin başından itibaren yanımda olan öğretmenlerime ve aileme teşekkür ediyorum’ dedi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE OKUMAK İSTİYORUM

Mutluyum. Boğaziçi Üniversitesi’nde tarih okumak, iyi bir tarihçi olmak istiyorum. Koronavirüs Kovid-19 süreci yaşadık. Zor bir süreçti haliyle sadece ben değil herkes etkilendi. Özellikle koronavirüs döneminde eğitimimizin aksamaması benim için çok önemliydi. Gerek interaktif ortamda hazırlanan eğitim içerikleri gerekse hocalarımın sıkı takibi yarışın içinde kalmamı sağladı. Konu eksiklerimi öğretmenlerimin canlı dersleri ve soru çözüm saatleri ile kapatabildim. Başarıyı da bu getirdi zaten en büyük etken bu oldu. Benden sonra sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum” diye konuştu.

YASAK: EKSİKLERİMİ BİLİYORDUM STRATEJİK İLERLEDİM

Emeklerinin karşılığını almanın güzel bir duygu olduğunu aktaran Yasak: ”Düzenli ve disiplinli çalıştım. Eksiklerimi biliyordum bu konuda stratejik ilerledim. Aynı zamanda stres kontrolünü de iyi yaptığımı düşünüyorum ve bunlar başarıyı getirdi” dedi.

KİTAP OKUMAK BENİ GELİŞTİRDİ

Yeni nesil sorularla beraber üniversite sınavının biraz daha zorlaştığını belirten Yasak: “Benim en büyük avantajım 5. Sınıftan itibaren sistemli bir çalışma içerisine girmem oldu. Okulumuzun okuma grubu çalışmaları kapsamında her yıl yaklaşık 20 kitap okuduk. Sezai Karakoç’tan, Dostoyevski’ye yüzlerce seçkin yazarın eserini birlikte okuduk, değerlendirdik, eleştirdik; dil ve düşüncemizi geliştirdik. Kitapları okuduktan sonra kitapla ilgili olarak bir kişi (bazen kitabın yazarı) ile yaptığımız tahlillerin soruları daha rahat anlamamda çok faydası oldu. Okumuş olduğumuz kitapların seçilmesi noktasında gösterilen hassasiyeti sınava girdiğimde çok daha iyi anladım. Sorularda çıkan yazar, şairler kitaplar vs. benim için yabancı değillerdi.”

HUZURLU BİR ORTAMDAYDIK

Üniversite hazırlık süreçlerinde içinde bulunulan ortamın önemine dikkate çeken Yasak: “Sınav hazırlık süreçleri psikolojik açıdan zor zamanların yaşandığı hatıralarla doludur. Bu yüzden sizi rahatlatacak insanlara ve ortamlara ihtiyaç duyarsınız. Okulda parmakla gösterilecek bir arkadaş ortamımız vardı. Birbirimizi anlayabiliyor, dertlerimizi paylaşabiliyorduk. Öğretmenlerimize her an ulaşabilmenin verdiği imkân zor zamanlarımı daha rahat ve hasarsız atlatmamı sağladı.” Diyerek sınav süreçlerinde sosyal ortamların önemini ifade etti.

SİSTEMLİ ÇALIŞMA BAŞARIYI GETİRDİ

Yasak sınavın zor olduğunu anlatarak ”Düzenli çalışınca emeklerinizin karşılığını alabiliyorsunuz. Benden sonra sınava girecek arkadaşlarım eksiklerini iyi bilsin. Sonuçta insanı en iyi tanıyan yine kendisini oluyor. Düzenli çalışsınlar. Çok çalışıp kendilerini strese sokmasınlar.” dedi.

İLGİ

Yunus Emre’nin babası İsmail Yasak, bu gün gelinen noktanın 8 yıl önce 5. Sınıfta başladığını ifade ederek: “Adabilim Okulları ile yolumuz 8 yıl önce kesişti. Bugünün başarı hikâyesi de orada başladı diyebiliriz. Oğlumun öğrenim gördüğü süre içerisinde öğretmenleri ile her an iletişim halindeydik. Sürekli aradılar. Yunus Emre’nin gerek akademik gerekse manevi gelişimi hakkında düzenli bilgi aldım.

OĞLUM MUTLUYDU

Akademik çalışmalar tabi ki önemli. Bir babanın evladını üniversiteli olarak görmesi gurur veriyor. Ancak hiçbir ebeveyn evladının hayattan kopuk ve mutsuz olmasını istemez. Adabilim’de benim memnun olduğum en önemli unsur bu oldu. Yoğun ders çalışma temposunda son sene dahil Yunus Emre ruh hali sağlıklı bir insan olarak sınava hazırlandı. Okul tarafından düzenlenen sosyal ve kültürel etkinlikler Yunus Emre’nin öğrenme hevesini arttırdı. Halı saha maçlarından, doğada çadır kamplarına, kültürel söyleşilerden, kitap fuarlarına katılıma kadar geniş bir yelpazede düzenlenen etkinlikler bir veli olarak bizleri de memnun etti.

SADECE ÜNİVERSİTE SINAVLARINA HAZIRLAMAKLA KALİTELİ NESİL YETİŞMEZ

Yunus Emre’nin başarısı ve üniversite sınavları ile ilgili görüş ve düşüncelerini aktaran Adabilim Okulları Genel Müdürü Ahmet Özen: Günümüzde çocuklarımızın eğitim sürecinde maalesef birçok eğitim kurumu buna devlet okulları da dahil “üniversite hazırlık” adı altında öğrencilerimizin sadece akademik sınav hazırlıkları ile ilgileniyor. Bu da çocuklarımızı hayattan kopartıyor. Kendini tanımayan yetenek ve becerilerinin farkına varmamış sosyal ve kültürel yönü zayıf bir gençlik oluşturuyor. Çok iyi üniversitelerin mezuniyet diplomasını aldığı halde işsiz gezen gençlerimiz var. Bunun nedeni çocuklarımızın okul yıllarında tek yönlü sınav merkezli yetiştirilmeleri. Eğitim camiasına buradan seslenmek istiyorum: üniversiteye öğrenci göndermek önemli; ancak sosyal ve kültürel yönleri gelişmiş, donanımlı, iletişim yönü güçlü, hayatla barışık, problem çözebilen, yetenekli ve becerikli öğrenciler yetiştirip üniversiteye göndermek daha önemli olmalı. Çocuklarımızın bu yönleri ihmal edilmemeli” dedi

8 YILLIK EMEK

Eğitimde istikrarın ve sabretmenin önemine değinen Özen: “Yunus Emre ile yolculuğumuz 5. Sınıfta başladı. Eğitimdeki en önemli unsurlardan biri hiç şüphesiz devamlılığı sağlayabilmektir. Bunun en güzel örneklerinden biri Yunus Emre oldu. Ortaokul sıralarında başlayan disiplinli ders çalışmanın meyvesini 8 yıl sonra Türkiye sıralamasında 353. olarak aldı.” Dedi.

TECRÜBELİ KADRO

Hayatta ulaşılan her başarını ardında bir ekip ruhu olduğunun altını çizen Özen: ”Bu başarıda hiç şüphesiz pastanın en büyük paylarından biri öğretmenlerime aittir. Uzun süredir aynı ekiple çalışıyoruz. Bu durumun avantajları öğrenci başarısına yansıyor. Gerek normal dönemde gerekse pandemi döneminde öğretmenlerimiz öğrencilerimizi bir an olsun yalnız bırakmadılar.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR (2)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL