Siyaset

”Açlık ve yoksulluk sınırı yüzde yüz aşıldı”

Saadet Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Aytaç Çakıroğlu ekonomi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Çakıroğlu açıklamada şunları söyledi:” Her hafta gündeme düşen konular değişse de; insanımızın değişmeyen tek gündemi var;..

”Açlık ve yoksulluk sınırı yüzde yüz aşıldı”

Saadet Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Aytaç Çakıroğlu ekonomi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Çakıroğlu açıklamada şunları söyledi:” Her hafta gündeme düşen konular değişse de; insanımızın değişmeyen tek gündemi var; ekonomik problemler, geçim sıkıntısı ve işsizlik. Hayat pahalılığı, geçim zorluğu, işsizlik… İnsanımızın değişmeyen ve her geçen gün hayatını daha da zorlaştıran temel sorunları bunlardır. İşte Eylül ayının sonuna geldik ve Türk-İş bu ayın açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Bu araştırmaya göre; açlık sınırı 3.049 lira, yoksulluk sınırı da 9.931 lira olmuş.Peki, asgari ücret ne kadar; 2825 lira! Peki, ülkemizde ortalama bir çalışanın, memurun, işçinin aldığı maaş hiç 10 bin lirayı buluyor mu; hayır! Yani siz milyonlarca insanımızı açlık sınırının altında ve bir o kadar insanımızı da yoksulluk sınırın altında bir ücretle yaşamaya mahkum etmişsiniz! Daha önce defalarca kez söyledim, bugün bir kez daha söylüyorum; öncelikle zihniyetin değişmesi gerekiyor. Bugünü dünle mukayese ederken, enflasyon, döviz kurunu dikkate almaktan sadece rakamların zikredilmesi vatandaşın değil ama sadece kendinizi kandırırsınız. Asgari ücret belirlenirken açlık sınırını baz alırsanız, işte zamanla insanlar onun dahi altında bir ücrete mahkum hale gelir.

”Ücret belirleme mantığının değişmesi gerekiyor”

”Peki olması gereken nedir ve Saadet Partisi bu konuda hangi adımları atacak? Öncelikle ücret belirlemede mantığı değiştireceğiz; bu anlayışla bir yere varılmaz. Bir insana açlık sınırını, hatta onun da altında hayat standartlarını reva görmek zulümdür, zulüm! Asgari ücrette hedef açlık değil yoksulluk sınırı olmalı ve bunun için 5-10 yıllık planlar yapılmalıdır. Bugünden yarına değişmeli demiyoruz; adım adım bu ücretler yukarı doğru çekilmelidir. Sadece asgari ücrette değil, diğer maaşlarda da hızla bir iyileştirme sürecine gidilmeli; bugün 5-6 bin lirayla geçinmeye çalışan insanımızın geliri en azından yoksulluk sınırının üzerine çıkacak şekilde arttırılmalıdır. “Efendim nasıl olacak bu?” Olur, olur; isteyince, bunun için gayret gösterince olur! Birilerine 3-5 maaş birden verilebiliyorsa, milyarlarca lira israf edilebiliyorca; insanımıza da bu kaynak bulunur; hatta bulunur değil bu imkan var! “Bu olmaz” diyenler, oldurmak istemeyenlerdir! İnsanımızı açlık ve yoksulluğa mahkum edenler bunu imkansız görebilirler; fakat biz Saadet Partisi olarak bunun ve daha fazlasının mümkün olduğunu biliyor ve bunu gerçekleştireceğimizin sözünü veriyoruz.”

”Herkes suçlu, bir tek kendileri masum (!)”

”Hakikaten ülkemizin ekonomisi her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Bugün iktidarda bulunanlar, ülkemizin nimetlerini kendi aralarında paylaşanlar, bu ülkede külfet çeken insanımızın feryadını duymuyor olabilir. Ya da daha da vahimi, görmezden, duymazdan, bilmezden gelmeye devam ediyorlar…Fakat vatandaşın canı yanıyor, bu derin krizin sorumluları ise suçu sürekli başkalarına atıp, kabahati hep başkalarında arıyorlar. -Bu ülkede soğan fiyatları artıyor; soğan üreticisi suçlu oluyor. İğneden ipliğe her şeye zam geliyor; market sahipleri suçlu oluyor. -Yurt problemi yaşanıyor; barınamıyoruz diyen gençler suçlanıyor. Ev kiraları artıyor; ev sahipleri ve emlakçılar suçlanıyor..”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL