Güncel

55 Bin Ebe’nin Sorunları Çözülmeli

21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı  Ömer Çeker Eski Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıklar Hastanesinde görev yapan ebeleri ziyaret etti. Ebelere Ziyaret 21-28 Nisan..

55 Bin Ebe’nin Sorunları Çözülmeli

21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı  Ömer Çeker Eski Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıklar Hastanesinde görev yapan ebeleri ziyaret etti.

Ebelere Ziyaret

21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle SBU Derince Eğitim Araştırma Hastanesine Bağlı faaliyet gösteren Eski Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıklar Hastanesinde görev yapan ebeleri Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Serkan Kökduman, İş Yeri Temsilcisi Pervin Özcan ile birlikte ziyaret etti. Ebeler haftasını kutlayan Başkan Çeker ziyaret sonrası açıklama yaptı.

Özellikli Birim Tazminatı Verilmemektedir

Başkan Çeker yaptığı açıklamada “Eski Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yaklaşık yılda Altı bin doğum gerçekleştirilmektedir. Bölgemize önemli bir hizmet sunmaktadır. Doğumhaneler ameliyathane vasfında olmalarına rağmen bu birimde görev yapan personele özellikli birim tazminatı verilmemektedir. Bu ebelerimize yapılmış bir haksızlıktır. Kamu işvereni doğumhane birimlerini özellikli birim statüsüne alarak ebelerimizin hakkını teslim etmelidir.

21-28 Nisan Ebeler Haftası Kutlu Olsun

Anne ve bebek sağlığının cefakârları, İnsanın dünyaya merhaba deyişinde ilk karşılayan, İnsanın doğumundan ölümüne kadar kaliteli yaşamasına katkı sunan, sağlığının korunması için emek sarf eden Ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlu olsun. Önemli gün ve haftaların tam anlamıyla kutlanmasının ise sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz.

Çok Çalışan, En Fazla Gelir Kaybına Uğrayan

Ne yazık ki sağlık çalışanları pandemi sürecince en çok çalışan ve en fazla gelir kaybına uğrayanlar oldular. Adaletsiz ek ödeme, yok olup giden döner sermaye ile ekonomilerinde çok ciddi kayıplar yaşadılar. Alkışların yerine hakların verilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamamıza rağmen sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmadı. Tüm bunların üstüne toplu sözleşmede 2 yıl için imza atılan zam oranının 3 ayda tüm ekonomik değerin yitirmesi de eklenince bu durumun mutlaka düzeltilmesi, kayıpların telafi edilmesi gerekliliği ortadadır.

Enflasyon Farkının Aylık Ödenmesi

Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanları için ücret politikasında yeni bir tavra ihtiyaç olduğunu ifade ediyoruz. Tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istiyoruz. Ücretlerin reel olarak artması için ek zammın yanı sıra refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi uygulamaları da hayata geçmelidir. Ekonomik hakların yanı sıra sosyal haklarda iyileştirmeler yapılmalıdır.

Daha İyi Şartlar

Vekil ebe hemşire, sözleşmeli ebe gibi istihdam modelleri terk edilmeli ve kamuda bu istihdam modelleri ile görev yapan tüm çalışanlar kadrolu memur olmalıdırlar. Anne ve bebek sağlığı hizmetini yürüten ebe arkadaşlarımızın kreş mağduriyeti sonlandırılmalı,  aile yaşamlarını etkileyen çalışma şartları düzeltilmelidir. Sağlık çalışanlarının, ebe arkadaşlarımızın özveri ile yürüttükleri sağlık hizmetinin karşılığında onlara mali, özlük ve sosyal haklar açısından daha iyi şartlar mutlaka sağlanmalıdır.

Ebelerin Sesine Kulak Verilmeli

Kamuda görev yapan 55 Bin ebe arkadaşımız bunu fazlasıyla hak etmektedirler. Biz öneriler sunuyoruz, çözüm istiyoruz. Sağlık çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir çalışma hayatı talep ediyoruz. “Ebe arkadaşlarımızın tüm sağlık çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.” diyoruz.  Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL