Güncel SonDakika

Selman Aygüneş; Güneş Enerjisi ile bilinmeyenleri LC Haber Ajansı’na anlattı…

LCANDAN: “Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?” S. AYGÜNEŞ: “Elbette..Semah Aygüneş ben. Sakarya ilimizde ‘ Yenilenebilir Güneş Enerji sistemleri ‘ üzerine çalışan Aygüneş Solar Enerji Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktayım…” LCANDAN: “Yenilenebilir güneş..

Selman Aygüneş; Güneş Enerjisi ile bilinmeyenleri LC Haber Ajansı’na anlattı…

LCANDAN: “Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?”

S. AYGÜNEŞ: “Elbette..Semah Aygüneş ben. Sakarya ilimizde ‘ Yenilenebilir Güneş Enerji sistemleri ‘ üzerine çalışan Aygüneş Solar Enerji Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktayım…”

LCANDAN: “Yenilenebilir güneş enerjisi ne işe yarıyor ve bunun tasarruflarından bahseder misiniz?”

S. AYGÜNEŞ: “Şöyle diyebiliriz kısaca; Güneşten aldığımız doğal enerjiyi elektriğe dönüştürüyoruz. En büyük faydası ise, elektrik faturalarını minimum seviyelerde tutmasıdır. Yüksek gerilim hatlarında güven içinde olup, elektronik parçalar yanmaz. Ayrıca elektrik kesintisi olduğunda ilave bir parça eklendiğinde en az 6-7 saat bir süre elektrik kullanmaya devam edebilirsiniz…”

LCANDAN: “Yüklü elektrik faturalarına bir son diyebilir miyiz?”

S. AYGÜNEŞ: ” Kesinlikle…”

LCANDAN: “Sistemin maliyeti ne kadar tutuyor?”

S. AYGÜNEŞ: “Kullanmış olduğunuz elektrik yükü önemli. Mesela müşteriler ne kadar kullanımlık bir enerjiye ihtiyaç duyuyor öncelikle bunu belirliyoruz ve ona göre bir maliyet çıkartıyoruz…”

LCANDAN: “İşletmeler için nasıl bir tasarruf sağlıyor?”

S. AYGÜNEŞ: “Bir aylık dönem içinde diyelim ki 1.000 TL fatura bedeli ödüyorsunuz. İşletmenizde eğer gündüz çalışma yapıyor iseniz ve mahsuplaşma versiyonuna geçmiyorsanız faturanızı sıfırlama imkanına sahip olursunuz. Mashuplaşma versiyonuna geçerseniz de enerji kuruluşu ile 10 yıllık bir sözleşme yapılır. Bu şu demek oluyor; Üretilen enerjiye dair bir fatura bedeli ödemezsiniz…”

LCANDAN: “Bir nevi elektrik satımı diyebilir miyiz?”

S. AYGÜNEŞ: ” öyle de belirtebiliriz; 10 Kw’lık sistemimiz bulunuyor. Biz bunun 7 Kw’lık kısmını kullandık diyelim. Geriye kalan 3 Kw’lık enerji bedeli tarafımıza vergi bedelsiz olarak geri ödeniyor…”

LCANDAN: “Hem ev hem de işletmeler için çok büyük avantajları var diyebilir miyiz?”

S. AYGÜNEŞ: “Kesinlikle öyle. Bakın ülke olarak bu konuda Avrupa’nın çok gerisindeyiz. Bir vakit sonra vatandaşlar ister istemez bu sistemi tercih edecek olacaklar. Ayrıca su kaynaklarımız azalıyor, doğa tahribata uğruyor. Herkesin daha çok verim alabilmesi için ister istemez ev ve işyerlerinin çatısında güneş enerji santrallerinin kurulması sağlanacak…”

LCANDAN: “İlerleyen zamanda mali yönden sıkıntı oluşturur mu?”
S. AYGÜNEŞ: “Hayır. 3-5 yıl içinde kendini amorti eden bir sistemden bahsediyoruz…”

LCANDAN: “Maliyeti nasıl ve neye göre hesaplıyorsunuz?”

S. AYGÜNEŞ: “Geriye dönük son 6 aylık faturalara bakarak işlem yapıyoruz. Kurulmuş olan bu sistemin dışında ayrıca elektrik faturası ödemiyorsunuz. Vatandaşlarımız bu konuda akıllarına takılan her soru ve düşünceyi bizimle paylaşabilirler…”

LCANDAN: “Bize vakit ayırdığınız ve bu konuda bilgi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz…”

S. AYGÜNEŞ: “Ben teşekkür ederim…”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL