Genel Güncel Yaşam

1 Pil 30 Ton Suyu Kirletiyor

Yapılan araştırmalara göre ‘‘Tehlikeli Atık’’ kategorisinde olan atık pillerin zararları ve çevreye verdiği hasarlar her geçen gün daha ciddi boyutlara ulaşıyor. Korucuk’ta oturan Cafer Çakır 25 senedir atık pil toplayarak..

1 Pil 30 Ton Suyu Kirletiyor

Yapılan araştırmalara göre ‘‘Tehlikeli Atık’’ kategorisinde olan atık pillerin zararları ve çevreye verdiği hasarlar her geçen gün daha ciddi boyutlara ulaşıyor. Korucuk’ta oturan Cafer Çakır 25 senedir atık pil toplayarak çevre temizliğine katkıda bulunuyor. Çakırın topladığı atık pillerin içerisinde 30 kiloya yakın gümüş pil parçası var.

Cafer Çakır (68) atık pil ve telefon bataryası gibi radyasyon yayan malzemeleri toplayarak belediyeye teslim ediyor.  25 sene önce çevre temizliğine katkıda bulunmak amacıyla atık pil toplamaya başlayan Çakır topladığı pillerin 30 kilosunu Arif Nihat Asya İlkokuluna, 35 kilosunu Cuma Pazarı Fatih ilköğretim okuluna ve ortalama 50 kiloya yakın belediyeye teslim etti. Şu an ise elinde belediyeye teslim etmek üzere topladığı 60 kilo pil var.

Çakır ‘’ çöpe atılan piller hastalık yapıyor, radyasyon yayıyor.  Pilleri atmasınlar bir kutuya koyup belediyeye versinler belediye değerlendirir. Çevre temizliği için önemli, bu vatandaşlık görevidir.’’ diyerek vatandaşı duyarlı olmaya davet etti.

1 pil 30 ton suyu kirletiyor diyen Çakır; ‘’ Bu piller şişip patlıyor. Elimden geldiği kadar hem çevre temizliği hem sağlığımız için vatandaş olarak üzerime düşen görevi yapmaya çalışıyorum, tanıdıklarıma haber verdim onlar da pillerini çöpe atmıyor bana getiriyor.  ‘’ ifadelerini kullandı.

Atık Piller Çöpe Gitmesin

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin gençlerin tehlikeli atıklar konusunda bilinçlendirilmesi için başlattığı kampanyalar mevcut.  Pandemi dönemi ve uzaktan eğitim süreci atık pil toplama kampanyalarını da sekteye uğrattı. Örgün eğitim sürecinde düzenlenen yarışmalar sayesinde çok sayıda pil çöpe gitmeden belediyeye ulaşıyordu. 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için düzenlenecek atık pil toplama kampanya ve yarışmaları İl milli eğitim müdürlüğü ile yapılacak görüşmeler sonucunda belli olacak. Bu süreç içerisinde vatandaşların toplum sağlığı ve çevre temizliği için atık pillerini atık pil toplama kutularına ya da belediyeye teslim etmesi gerekiyor.  Belediye yetkilileri atık pillerin vatandaşların talepleri doğrultusunda haneler, işletmeler ve kamu kurumlarından alındığını, atık pil bulunduran vatandaşların ilgililere 153 çözüm masası ve 444 40 54- 2111 numaralı telefondan ulaşabileceklerini belirtti.

  (Dilek Binay- Özel)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL